28.3.2024 | Svátek má Soňa


BLÍZKÝ VÝCHOD: Incident v Tiranské úžině

13.9.2011

Na egyptském břehu Tiranské úžiny v Akabském zálivu se rekreoval nejeden turista z českých zemí i Slovenska - a ne každý si plně uvědomil historický význam této lokality. Do hotelů mezi Naama Bay a Nabaqem v jihovýchodní oblasti Sinaje posílají klienty cestovní kanceláře z obou zemí. Jenomže: kdo si při pohledu z pláže na ostrov Tiran vzpomene, že zablokování těch několika námořních mil vedlo v roce 1967 k třetí arabsko-izraelské válce?

O Tiránské úžině se v těchto dnech psalo opět. V souvislosti s egyptsko-izraelským incidentem, který více než co jiného zaslouží přívlastek zbytečný.

V pátek 9. září 2011 přinesl jeruzalémský zpravodajský server Jpost.com informaci o tom, že o dva dny dříve zatkli Egypťané v úžině osm Izraelců plavících se na jachtě směrem do přístavu Eilat.

Jak a proč k tomu došlo?

Čtyři z osmi mužů byli členové izraelské bezpečnostní agentury, kteří předtím opustili nákladní loď směřující do Suezského kanálu. Jpost. com k tomu uvádí, že tito muži často slouží na nákladních lodích plavících se podél afrického pobřeží. Jako součást ochrany před piráty. Při cestě severním směrem, míří-li plavidlo k Suezu, musí provázenou loď opustit, neboť "v průplavu jsou zbraně zakázány" (weapons are forbidden in the Suez Canal).

K tomu také došlo. Čtyři Izraelci z bezpečnostní agentury se z nákladní lodě přemístili na jachtu se čtyřčlennou posádkou, která je měla dopravit do přístavu Eilat. O to nepochopitelnější je, co se pak stalo.

Když se k jachtě přiblížila egyptská pobřežní hlídka, ozbrojení Izraelci z neznámých důvodů, Jpost. com píše o pravdopodobné panice, naházeli své zbraně přes palubu do moře. A to přesto, že je drželi legálně. Bdělým Egypťanům to neuniklo, pojali podezření, že se jedná o aktéry blíže neurčené trestné činnosti – a všech osm Izraelci sebrali.

Tir

Námořní plavidlo v Akabském zálivu během večerní kontroly u břehů Shark Bay. V pozadí ostrov Tiran. Foto: autor

V tom okamžiku byl další egyptsko-izraelský diplomatický incident na světě. Jako by nestačilo současné napětí ve vztazích mezi Ankarou a Jeruzalémem (které Turci naprosto nerozumně a nepochopitelně eskalují, ale to je téma na samostaný článek). Egypťané, myslím tím členy ozbrojených složek, dokáží být stejně tak laxní jako paranoidní (to druhé mohu potvrdit vlastní krajně nepříjemnou zkušeností při nechtěném kamerování check-pointu při vjezdu do hlídaného hotelového komplexu) a z bezvýznamné epizody se mohl stát hodně horký problém.

Jpost.com v této souvislosti připomíná, že Egypt stále vězní údajného izraelského špiona Ilana Grapela, takto studenta práv na Emory University (Atlanta, USA), mladého muže s občanstvím Izraele a USA, který cestoval v létě do Egypta v rámci charitativní aktivity mající za cíl pomoc africkým uprchlíkům. Úřady v Káhiře ovšem usoudily, že Grapel jako spolupracovník Mossadu přijel do jejich země podněcovat sektářské nepokoje a vyzvídat v pomubarakovském Egyptě pro tajnou službu židovského státu. Izrael se marně snaží přesvědčit tamní úřady, že je to nesmysl - a stejně tak marně usiluje o Grapelovo propuštění.

Kauza zatčených Izraelců v Tiranské úžině dopadla naštěstí dobře. Věc se vysvětlila, osm mužů bylo propuštěno a v pátek (9. 8. 2011) ráno už byli v Eilatu.

Jedna otázka nicméně zůstává. Když se čtveřice členů bezpečnostní služby zachovala tak prapodivně při rutinní kontrole pobřežní stráže sousedního státu, jak by si asi pánové počínali, kdyby loď, kterou měli chránit, napadli somálští piráti?

Jak patrno, během pobytu v těchto destinacích se může přihodit ledacos. Toto je jeden z příběhů, který neměl na průběh dovolené přítomných turistů vliv. Naštěstí.

Stejskal.estranky.cz