14.12.2019 | Svátek má Lýdie


BLÍZKÝ VÝCHOD: Hloupé a ještě hloupější

14.10.2011

Jedním z důvodů, proč izraelsko-palestinský konflikt uvízl na mrtvém bodě, je neochota palestinské strany uznat Izrael jako židovský stát.

Přesněji: neochota té z palestinských stran, v jejímž čele stojí šéf autonomie Mahmúd Abbás.

Máme tu politicky schizofrenní situaci. Gaza, kde vládne teroristický Hamas, neuznává Izrael vůbec. „Západní břeh“ (autonomie v čele s Abbásem) Izrael sice uznává, nikoli ale jako židovský stát.

Přitom obě palestinská křídla jaksi automaticky předpokládají, že budoucí „Palestina“, ať v jakýchkoli hranicích, bude státním útvarem arabským. A že všichni, včetně Izraele, budou s jejím arabským charakterem samozřejmě souhlasit.

Postoj Abbáse je pro rozumně uvažující pozorovatele blízkovýchodní politické scény nepřijatelný. Pro Izrael pak ve svých důslecích životně nebezpečný. Abbás a spol. neuznávají židovský charakter Izraele proto, že se kochají iluzemi o jeho změně. Příchodem vlny Arabů, kteří žili v (historické) Palestině v době první arabsko-izraelské války, resp. jejich potomků, ruku v ruce s vysokou porodností by se mohl z většinově židovského státu stát útvar většinově arabský. Jeho spojením s palestinským státem, o jehož vytvoření usiluje Abbás v současné době (na celém Západním břehu, v Gaze a s východním Jeruzalémem jako jeho metropolí) by byl splněn sen, o který arabští nacionalisté usilují od vzniku Izraele: arabská dominance na celém teritoriu historické Palestiny.

Je to iluze hloupá. Ještě hloupější ale je, když někteří špičkoví politici zemí EU jí hlasitě přikyvují.

Český zpravodajský server Eretz.cz zaměřený na Izrael a Blízký východ přinesl 7. října informaci otištěnou v pařížském satirickém týdeníku Le Canard enchaîné. Prezident Sarkozy měl údajně říci, že „myšlenka židovského státu je hloupá“.

Nebudu jako on a vyhnu se lacinému vyjádření, že myšlenka francouzského státu (tedy státu Francouzů) je podle této logiky hloupá právě tak. Už proto, že by to nebyla pravda. V jeho vyjádření mě zaujalo něco jiného.

Když se obul do současného izraelského premiéra, uvedl: „Netanjahu nás nikdy nezapomene zklamat. Právě oznámil výstavbu jedenácti set bytových jednotek v arabské části Jeruzaléma.“

Čtete dobře: v arabské části Jeruzaléma.

Podivuhodný úsudek. Židovský stát ne, arabská část Jeruzaléma ano. Rozumíte tomu?

Abbás se opájí hloupými iluzemi. Nic překvapivého. Překvapením je, že francouzský prezident ho v tom nesmyslu podporuje. Sarkozyho uvážování v této záležitosti je proto jeví - pardon - jako ještě hloupější.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.