1.8.2021 | Svátek má Oskar


BLÍZKÝ VÝCHOD: Hlavní město imaginárního státu

20.7.2021

Mým dětským uším to znělo jako lež – a byla to lež

Většina světa, ba ani celý svět nemá co určovat suverénnímu státu, jaké má mít hlavní město. Může sice neuznat Jeruzalém jako izraelské hlavní město (důvod?), což je samo o sobě stupidní, ale to je tak všechno.

Nemůže Izraeli vnutit, že jeho hlavním městem je Tel Aviv. Proč ne třeba Haifa, Ašdod nebo Beerševa? Ano, země, které Jeruzalém jako metropoli židovského státu nesmyslně bojkotují, mají svá velvyslanectví v Tel Avivu, což je ovšem záležitost kompromisu a izraelské vstřícnosti, nikoli výrazem uznání Tel Avivu jako izraelského hlavního města: někde prostě ambasády sídlit musí.

Je to vrchol pokrytectví. Státy, které se „štítí“ Jeruzaléma coby izraelského hlavního města, prezentují dnes a denně svoji představu, že východní část Jeruzaléma má být hlavním městem imaginárního státu Palestina. V některých vyjádřeních dokonce chybí i ono upřesnění „východní část“ a hovoří se o Jeruzalému jako hlavním městě státu Palestina.

Faleš k pohledání.

Proč se alespoň západní státy – včetně ČR – brání otevření svých zastupitelských úřadů v západní části Jeruzaléma? Čemu by to vadilo (možná lépe komu), když jsme ujišťováni, že západní část města zůstane tak jako tak v rámci tzv. dvoustátního řešení součástí Izraele? Je to absurdní. Východní Jeruzalém metropolí neexistující Palestiny (jako státu) být může, západní část města metropolí existujícího Izraele nikoli.

Stát Palestina, i kdyby si to Arabové napsali na každý roh každé budovy na Západním břehu a v Pásmu Gazy, neexistuje; na základě Dohod z Osla existuje pouze Palestinská autonomie – a její součástí Jeruzalém není. Není a být nemůže, je-li hlavním městem Izraele.

To je realita, všechno ostatní politická chiméra.

Nicméně: hypoteticky připusťme, že v budoucnu vznikne stát Palestina a Izrael udělá fatální sebevražednou chybu a připustí, že východní Jeruzalém bude hlavním městem arabského státu Palestina. Ani v případě tohoto nejčernějšího scénáře není důvod, aby státy, které udržují s Izraelem diplomatické styky, neměly už nyní své ambasády v Jeruzalémě – mimo jeho východní čtvrti.

Přesto tomu tak až na několik světlých výjimek (USA, Guatemala, Honduras, Kosovo) není. Proč?

Považujeme za úspěch, že Česká republika a Maďarsko mají v Jeruzalémě pobočky svých telavivských ambasád. Izraelci si toho cení, nicméně přátelé Izraele se ptají: Není to málo? Proč je problém přemístit do izraelské metropole celý zastupitelský úřad? Proč Česká republika - o Maďarsku nechť se vyjadřují maďarští přátelé Izraele – neukončí tu lživou hru na to, že Tel Aviv je izraelským hlavním městem?

Dovolím si přidat jednu ryze privátní vzpomínku. V šestém ročníku základní školy jsme v zeměpise probírali státy Blízkého východu a učitelka nám zřejmě v souladu s osnovami tvrdila, že hlavním městem Izraele je Tel Aviv. Mým dětským uším to znělo jako lež – a byla to lež. Přihlásil jsem se a pravil: „Ale tatínek mi říkal, že hlavním městem Izraele je Jeruzalém.“ Ano, tak jsme byli v naší rodině vedeni.

Už si nepamatuji, co mi na to kantorka tehdy řekla, ale podstatné pro mě je něco jiného: Jerusalem Forever. Jeruzalém jako hlavní město Izraele tehdy, dnes – napořád. V šesté třídě mi bylo jedenáct let, teď mi je o čtyřiapadesát víc. A názor na to, jaké město je metropolí Státu Izrael, jsem nezměnil. Nebyl k tomu důvod a ani dnes není.

jerusalem flag

Ilustrační foto: Vlajka Izraele a tři vlajky se znakem Jeruzaléma. (Volná licence: Unsplash.com)

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.