Neviditelný Pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Hamas - obchodníci s krví

18.8.2014

Tak máme další izraelsko-palestinský konflikt. Respektive jádro pudla je momentálně konflikt mezi Hamasem a Izraelem. Ale přestože mnohá media už tradičně nemůže přijít Izraeli na jméno a protiizraelská tématika se opět skloňuje ve všech pádech, tentokrát to vypadá, že mnozí renomovaní političtí pozorovatelé, komentátoři i blogeři na internetu se víc a víc ptají po pravých příčinách tohoto konfliktu i po cílech a používaných prostředcích jednotlivých stran.

A začíná převládat nazor, že je to Hamas, jehož cílem je vyprovokovat Izrael k odvetným úderům, nejlépe přímo k menší válce a v ní utrpět co největší ztráty na životech. Nejlépe civilního obyvatelstva, ještě lépe žen a dětí. Tento výsledek je potom použit v celosvětové propagandě s cílem vyvolat mezinárodní odsouzení Izraele.

Zní to podivně, Hamas vyprovokovává válku, o níž ví, že ji prohraje, a to tak, že s mnoha oběťmi – ale zdá se, že to je jeho hlavní cíl.

Pokud totiž Palestincům svět přizná mučednický status, tak jim nejenom bude posílat peníze (a mnozí jejich předáci už jsou pěkně zazobaní), ale taky jim pomůže získat regionální výhody vůči Izraeli. (Jejich konečný cíl, s kterým se netají - nakonec je přímo v jejich zakládajíci chartě -, je vymazat Izrael ze světové mapy a vyhladit židy.)

A donedávna jim tato propagandistická strategie velice dobře fungovala. V dnešní době politické korektností a (podle mého názoru) všeobecně a celosvětově se šířícího zjednodušeného myšlení, lidé nevidí dál než k prvnímu alarmujícímu klišé. Hlášení, že na straně Hamasu zahynulo tolik a tolik civilistů a z toho tolik a tolik žen a dětí, úplně stačí k parádní hystericky úlekové reakci.

“Děti! Oni zabíjejí děti!“ A už to jede. Kdo zabíjí děti, je vrah. Ergo Izrael je vrah.

A potom už je jenom krok k tomu odsoudit Izrael a pokud možno proti němu něco podniknout. Dál už, zdá se, většina lidí nemyslí.

Je nepochybně tragedie, když kdekoliv umírají civilisté, včetně dětí. Stačí ti, co opravdu přijdou o život, ale Hamasu to nestačí a neváhá sáhnout k podvodům. BBC upozornila, že mnohé fotografie (včetně fotografií mrtvých dětí) uveřejňované Hamasem na sociálních sítích nebyly z Gazy, ale ze Sýrie. Následující fotografie byla jenom na Twitteru byla sdílena čtvtmilionkrát a vyvolala statisíce rozhořčených odsouzení Izraele:

fakepalestine1

A přitom nebyla vůbec z Gazy, ale ze Sýrie, jak je vidět zde:

fakepalestine2Před pár dny jsem v televizi sledoval interview palestinského mluvčího s Andersonem Cooperem, známým moderátorem CNN. Mluvčí začal tím, jak je Izrael zločinná země a že to hned dokáže. A citoval, kolik dětí bylo v tomto konfliktu zabito. A vítězoslavně dodal: „A my jsme Izraeli žádné děti nezabili.“

Načež Anderson Cooper řekl: „Ale ne proto, že byste se nesnažili, není-liž pravda?“
Pan mluvčí začal opakovat, kolik civilistů, žen a dětí bylo zabito, a pan Cooper ho přerušil a řekl: „Moment, chci abyste mi odpověděl – je anebo není pravda, že když střílíte rakety do obytných oblastí Izraele, tak je vám jedno, jestli zabijete civilisty, ženy a děti?“
Pan mluvčí odmítl odpovědět a začal hovořit o tom, že teď potřebujou, aby jim někdo postavil tu Izraelem zbořenou infrastrukturu. Děti byly rázem zapomenuty.

Jednou z metod varování, kterou Izrael používá, je takzvané „zaklepání na střechu“. Když plánují odstřelení nějaké budovy, tak na ni napřed vystřelí slepou raketu (bez nálože), která udeří do střechy - asi do půl hodiny bude následovat raketa s náloží. Tím mají všichni lidé v budově dost času ji včas opustit. Nedávno jsem viděl propagandistické video Hamasu, které ukazovalo, jak slepá raketa udeřila o střechu a asi za 20 vteřin přiletěla druhá a dům vyletěl do povětří. A u toho spousta povídání, jak Izrael lže a úmyslně zabíjí civilisty. Ale potom někdo analyzoval ono video a prokázal, že tam byla zhruba půlhodina vystřižena, aby to vypadalo, jak je Izrael špatný.

To, že Hamas úmyslně staví své obyvatele do situací, kdy mohou být - a často také jsou - zabiti, začíná být víc a víc jasné. Takzvané používání civilistů jako živých štítů. Když Izraelci plánují zbořit nějaký dům, z kterého jsou vystřelovány rakety, tak telefonicky (i jinak: letáky, televize ap.) varují civilisty v oné oblasti, aby ji opustili. Hamas jim říká, aby tam zůstali. Nejenže toto Hamas skutečně dělá, ale dokonce se tím ani netají. Ba téměř chlubí. Sami Abu Zuhri otevřeně řekl v gazanské národní televizi, že:
“Strategie lidských štítů se ukázala velice efektivní.

Viz toto video:

Dokonce palestinský president Mahmúd Abbas se proti této praxi ohradil:
„Co se snaží dokázat tím střílením raket? Mně se nelíbí obchodovat s palestinskou krví.“

Pro Hamas se palestinská krev naopak zdá být hlavní devizou.

Charles Krauthammer, známý politický komentátor, nedávno napsal:
„Izrael používá raketový obraný systém, aby ochránil své občany, zatímco Hamas používá své občany, aby ochránil své rakety.“

Dalo by se ještě dlouho psát o různých aspektech tohoto nekonečného konfliktu. Jádrem problému je, podle mne, fanatická touha radikálního Islámu, zde reprezentovaného Hamasem, zlikvidovat vše židovské a stát Izrael. Pokud se tohoto cíle nevzdají, budou neustále umírat lidi. Na obou stranách. Ale vzdát se tohoto cíle je asi v rozporu s jejich výkladem Koránu.

petr.kolar.canada@gmail.comzpět na článek