31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Hamas chce vstoupit do OOP

V těchto dnech proběhlo další kolo smiřování znepřátelených palestinských hnutí Fatah a Hamas. Předseda Fatahu a samosprávy Mahmúd Abbás se letos už potřetí sešel s exilovým vůdcem Hamasu Chálidem Mišalem a ten učinil jedno významné rozhodnutí – Hamas vstoupí do Organizace pro osvobození Palestiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 30.12.2011 23:42

Re: to nespěje k ničemu dobrému

No a my živíme tuto teroristickou svoloč. Od počátku jse věděla, že mezi Fatahem a Hamasem není rozdíl, Abbás jenom lže, podvádí, nemluví pravdu. Ale kdybychom přestali palestinské teroristy (myslím i fatáhovce) krmit a podporovat, umřeli by, palArabové nejsou schopni tvořivé práce, studovat jazyky, přírodní vědy, kulturní vědy, ale jenom přemílat korán, střílet rakety, bojovat...

P. Kolář 30.12.2011 19:12

Re: Oč Arabům vlastně jde?

Tak jste nám to tady pěkně vysvětlil.Jenom nevím,jak se to týká hlavního problému-otevřené nenávisti muslimů nejen k Izraeli ale i ke všemu západnímu.Arabové bohužel ustrnuli v hlubokém středověku.A co je ještě horší-svojí nenávist přenášejí do celého světa.

B. Volarik 30.12.2011 17:27

Re: to nespěje k ničemu dobrému

Proc by mel Izrael dodrzovat smlouvu po te, co ji druha strana de facto anuluje?

B. Volarik 30.12.2011 17:25

Re: Oč Arabům vlastně jde?

Prece jenom byste si mel ten Koran konecne precist. Pak vas ty naivni bludy prejdou.

J. Tejkl 30.12.2011 13:59

to nespěje k ničemu dobrému

Izrael by měl v případě, že do OOP vstoupí Hamas a Islámský džihád, tedy teroristické organizace, které otevřeně deklarují cíl zničit Izrael, okamžitě vypovědět smlouvy z Osla, které  palestinská autonomie coby organizace vzešlá právě z těchto smluv,  stejně dlouhodobě ignoruje, a následně začít uvažovat o anexi  celé zony C, tedy té části tzv. západního břehu, která byla až do současné doby, podle zmíněných  dohod z Osla,  pod plnou Izraelskou kontrolou. Drtivá většina  židovských osad stojí právě v zoně C. Je zcela zjevné, že dohoda s pal. Araby není možná, jelikož jim nejde o vlastní stát, ale o zničení Izraele, což nakonec  sami otevřeně deklarují. Izrael by se vojensky stáhnul ze zony B a přičlenil by ji k zoně A, která je už nyní pod plnou kontrolou palestinské autonomie. Arabští obyvatelé v zoně C  by mohli svobodně rozhodnout, zda chtějí setrvat jako plnoprávní izraelští občané, nebo se přestěhovat na území pod palestinskou jurisdikcí. Elementy otevřeně deklarující snahu zničit mezinárodně uznaný stát Izrael tj. členové politických křídel teroristických organizací,  nebo organizovaní sympatizanti, by byli trvale vypovězeni z izraelského území. Vedení pal Arabů na Izraelské podmínky pro vznik samostatného státu stejně nikdy nepřistoupí, a pokud ano pak jen proto, aby si nárokovalo další a další ústupky. (tzv. salámová metoda). Poslední události ukazují, že jednání nikam nevedou a jakmile se pal. vedení cítí silné v kramflecích, podmiňuje jakékoliv další jednání splněním předběžných podmínek, o kterých předem vědí, že je Izraelci nesplní. Takže patová situace.   Politická cesta  jednostranných kroků, kterou zvolila pal. samospráva, dříve nebo později stejně povede k otevřené vojenské konfrontaci s tichou podporou některého z okolních arab. států. Možná, že právě to by mohl být vhodný moment k převzetí iniciativy... 

P. Pavlovský 30.12.2011 13:05

Oč Arabům vlastně jde?

Pokud je mi známo Arabové (tedy nikoli Arabky, ty nemají do politiky ci mluvit, na rozdíl od mnohých nearabských muslimek!) chtějí především režim, stojící na právu "šaría". Toto právo se Izraele ani Židů (ani židů) nijak netýká a nemuslimů jen okrajově. Jeho podstatou je úprava  mezilidských vzathů v arabské komunitě, v arabských státech. Jednou z nejdůležitějších je v nich instituce mnohoženství. To je, oč tu běží!

Na rozdíl od pokryteckých Euroameričanů, katolíků, protestantů i židů i nevěřících či alespoň nepraktikujících žádné náboženství, pro které je sice manželská nevěra hříchem nebo alespoň něčím, čím se nechlubíme, Arabové si přejí simultánní   konzum více žen zátroveňm zcela bez výčitek svědomí, ve shodě s Bohem, svědomím, společností i cítěním dotyčných.

Je ovšem otázka, zda je mnohoženství (ale vlastně i mnohomužství) v souladu s lidskou přirozeností, ať už je provozuje kdokoli, např. kdysi Mormoni. (U mnohomužství chybí jistota, kdo je čí tatínek,   mnohoženství tento problém nemá.)

Vzhledem k tomu, že po celém světě (kromě arabských zemí) se hraje Euripidova Médeia s plným pochopením a souzněním hlediště, troufám si tvrdit, že není-li na monogamii člověk uchystán samotným Stvořitelem, tak se k ní vyvinul, ale už hodně dávno. Jinak bychom žádné žárlivé scény ze staré literatury, na i mýtů (Zeus, sukničkář non plus ultra k nelibosti Héry ak  velkému gaudiu ostatních bohů řeského antického pantheonu) nemohli dnes bůbec chápat a spoluprožívat!

M. Starý 30.12.2011 9:54

O prutech Svatoplukových

Pokud se "radikální" a "méně radikální" palestinská hnutí spojí, bude to pro Israel daleko horší. Takto část své energie vybíjejí ve vlastním soupeření.

Horší je, že "civilizované" arabské země, kde se podařilo oslabit moc islámu, se dnes po tolik Západem vítaném "Arabském jaru" vrací k právu šaria. Kaddáfí ani Mubarak nebyli žádní superdemokraté, ale to co se ujalo moci po nich je ještě více vzdálené našemu pojetí demokracie.

P. Lenc 30.12.2011 9:27

Re: Abbás ve skutečnosti Izrael neuznává a EU sype Palestinské správě prachy, ach jo.

Naprostý souhlas.

K. Kužel 30.12.2011 6:27

Re: Abbás ve skutečnosti Izrael neuznává a EU sype Palestinské správě prachy, ach jo.

Možná Abbás aspiruje po vzoru svého velkého učitele Jásira na Nobelovu cenu míru. Čím odpornější vrah, tím větší šance.

B. Volarik 30.12.2011 6:13

Re: Abbás ve skutečnosti Izrael neuznává a EU sype Palestinské správě prachy, ach jo.

Přesně tak! Nebýt postoje USA, tak by se pan Ki-moon přetrhl samou ochotou. Nejvíc mě ale baví, jak musel Hussejnovič Obamenko se skřípěním zubů dostát závazkům a ty gaunery odmítnout.

H. Lukešová 30.12.2011 0:16

Abbás ve skutečnosti Izrael neuznává a EU sype Palestinské správě prachy, ach jo.

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbás) prohlásil v arabštině na záznam, že nikdy neuzná „židovský stát.“ Všechny slušné lidi by měl urazit výrokem, že únos a více než pětileté držení izraelského vojáka Gilada Šalita byla „dobrá věc.“ Bývalá pravá ruka arciteroristy Arafata zřejmě nepočítal s tím, že se jeho výroky v aabštině dostanou na veřejnost.Teď by mělo být všem politikům jasné, že terorista zůstal v nitru dál teroristou, jen si osvojil jiný slovník. Ve všem napodobuje Arafata. V angličtině říká to, co chtějí politici slyšet, že má zájem o mír s Izraelem atd. Arabské soukmenovce, kteří jen spekulují jak někomu z Židů ublížit, svým výrokem „povzbudil“ k dalším únosům. Ještě že si to pan Ki-moon rozmyslel a už přijetí palestinských Arabů za řádného člena OSN nepodporuje.Důvodem Ki-moonovy změny v myšlení však není zájem o bezpečí Izraele, ale úbytek dolarů, neboť USA i Izrael odmítli dál finančně podporovat UNESCO a Kanada uvažuje o tomtéž. Nepochybuji o tom, že nepřátelé Izraele budou dál vydávat předsedu Abbáse za „upřímného vyjednávače míru“ a klamat tak sami sebe i veřejnost.

(4.11.11, ko).