23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


BLÍZKÝ VÝCHOD: Hamas chce vstoupit do OOP

30.12.2011

V těchto dnech proběhlo další kolo smiřování znepřátelených palestinských hnutí Fatah a Hamas. Předseda Fatahu a samosprávy Mahmúd Abbás se letos už potřetí sešel s exilovým vůdcem Hamasu Chálidem Mišalem a ten učinil jedno významné rozhodnutí – Hamas vstoupí do Organizace pro osvobození Palestiny.

Stejně se rozhodla i druhá největší teroristická skupina v pásmu Gazy, Islámský džihád.

Palestinci tento krok označují za "historický". OOP je jejich nejvyšším orgánem, který je nadřazen i samosprávě, a Hamas do něj 24 let odmítal vstoupit – nechtěl se podrobit vyšší autoritě, ale i proto, že OOP v roce 1993 uznala existenci Izraele. Zatím sice ještě nové členy nepřijala, ale už pouhá ochota Hamasu ke vstupu vyvolala debatu, zda jeho rozhodnutí znamená zmírnění postoje vůči Izraeli a připravenost k přijetí oficiální platformy OOP. Naděje vyvolala zejména Mišalova prohlášení, že Hamas se nyní soustředí na masové protiizraelské protesty ve stylu "arabského jara", že tyto demonstrace musí být nenásilné a že Hamas souhlasí se vznikem palestinského státu s hranicemi z roku 1967.

Jeho výroky však byly určeny západním médiím. K arabskému publiku mluví Hamas úplně jinak. Revolučním zvratem není především prohlášení, že souhlasí s Palestinou s hranicemi z roku 1967. Jeho představitelé to řekli už několikrát a vždycky zdůraznili, že takový palestinský stát by byl jen předstupněm konečného cíle, jímž je zničení Izraele a vznik Palestiny na celém jeho území. To teď opět potvrdil ministr zahraničí Hamasu Usáma Hamdan palestinské agentuře Kuds – hnutí bude i po vstupu do OOP "dál usilovat o osvobození naší země od moře až k řece", tedy od Středozemního moře k řece Jordán.

Záměrem Hamasu je naopak přimět OOP, aby svou politickou strategii přehodnotila a zrušila dohody z norského Osla i uznání Izraele. Jeden z jeho vysokých představitelů Chálil abú Lajlá dokonce řekl, že hnutí se k OOP s její současnou platformou nepřipojí, a zákonodárce Saláh Bardavíl prohlásil, že Hamas "neuzná Izrael za žádných okolností". Také generální tajemník Islámského džihádu Ramadán Šaláh potvrdil, že jeho hnutí se nevzdá své "ideologie", jak říká úmyslu zničit Izrael. A panarabskému deníku Al-Haját vysvětlil, že dohoda s OOP po nových členech nepožaduje změnu jejich "programu" ani přijetí politické strategie organizace.

Vstup teroristických skupin do OOP by tak rozhodně neměl vzbuzovat optimismus. Jestli k němu skutečně dojde, což ještě zdaleka není jisté, je pravděpodobnější, že noví členové organizaci spíše zradikalizují nebo přimějí Fatah, aby přijal jejich platformu. První výroky Abbásova hnutí tomu nasvědčují. Už dva dny po oznámení záměru přijmout Hamas a Islámský džihád řekl člen Ústředního výboru Fatahu Muhammad Štajá arabskému deníku Ašark al-Awsat, že OOP možná zruší všechny smlouvy uzavřené s Izraelem i uznání jeho existence. Totéž připustila i členka výkonného výboru Hanan Ašrávíová. Fatah dokonce svým členům zakázal pravidelné schůzky s izraelskými propalestinskými aktivisty. A sám Mahmúd Abbás, který o sobě tvrdí, že je partnerem pro mír a jednat o něm s Izraelem chce, na poslední schůzce s Mišalem řekl, že Palestinci si vyhrazují právo na ozbrojený odpor.

Řada představitelů Fatahu však v soukromí s dohodou o přijetí teroristů spokojeni není. Nejméně tři Abbáse neoficiálně kritizovali a vyjádřili obavy, že Hamas a Islámský džihád OOP ovládnou – a pak i Západní břeh Jordánu.

Hamas pociťuje nové sebevědomí, a nejen díky úspěšně završenému propuštění více než tisíce vězňů za Gilada Šalita. Arabské jaro mu přineslo novou podporu a hnutí se dnes těší přízni Egypta, Turecka a Súdánu. Gazanský premiér Hamasu Ismaíl Haníja teď dokonce vyjel na svou první zahraniční cestu, která ho kromě těchto tří zemí zavede i do Tuniska, Saúdské Arábie, Bahrajnu, Kataru a možná i Libye.

Lze očekávat, že postoje Hamasu i Fatahu v příštích měsících ještě přitvrdí. Abbás a Mišal se dohodli i na konání voleb do čela samosprávy a parlamentu v příštím roce, a přestože panuje všeobecná skepse, že k nim opravdu dojde, budou obě hnutí usilovat o přízeň voličů – a palestinského voliče lze získat pouze neústupností vůči Izraeli.

Palestinští politikové se však vyznačují tím, že víc mluví, než konají. K usmíření Hamasu s Fatahem je toho třeba víc než jen prohlášení. Navzdory oslavování dohody o usmíření dodnes nevznikla plánovaná společná vláda, nesloučily se bezpečnostní složky a ani jedna strana nepropustila vězně. Jeden palestinský politolog odhadl vyhlídky v těchto otázkách dvěma slovy: "Zlatý voči."

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6