25.4.2024 | Svátek má Marek


BLÍZKÝ VÝCHOD: Dobré znamení

19.2.2019

Na okraj konference ve Varšavě

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

Ano, mám na mysli mezinárodní ministerskou konferenci „Ministerial to Promote a Future of Peace and Security in the Middle East“, kterou v polské metropoli spolupořádalo polské ministerstvo zahraničí a americký Státní department. Zúčastnilo se jí šest desítek zemí, ke špičkovým představitelům vedle polských hostitelů patřili americký viceprezident Pence, státní tajemník Pompeo a šéf izraelského kabinetu Netanjahu.

Vedení EU, stejně tak jako většina jednotlivých členských zemí, nejen Česká republika, polsko-americké úsilí výraznými osobnostmi nepodpořilo. Smutné. Arabské země byly zastoupeny ministry zahraničí – navzdory úsilí reprezentace palestinských Arabů, která sama setkání bojkotovala a usilovala o to, aby ji následovaly další arabské státy. Těm sice stále leží na srdci „palestinská věc“, nicméně íránská hrozba má o poznání větší váhu. Proto řada arabských ministrů zahraničí do Varšavy přiletěla – a zde jsme u jednoho klíčového momentu.

Z různých stran jsme v uplynulých hodinách slyšeli, že konference nic hmatatelného nepřinesla, nic nevyřešila. Mohl bych namítnout: co kdy vyřešil Davos, co vyřeší současná mnichovská bezpečnostní konference? Ale nechci se k tomu stavět takto negativisticky, protože za důležité považují něco jiného.

Podstatou každého takovéhoto mezinárodního setkání je dialog. Představitelé světa spolu hovoří – nejen oficiálně, před publikem, ale také za zavřenými dveřmi. To je důležité: že spolu navzájem mluvíme. Tedy: mluvíme - a neválčíme, řečeno poněkud „na hrubo“.

A o to jde. Osobně považuji za dobré znamení, že konference byli ochotni zúčastnit se členové arabských vlád, ačkoli věděli, že mezi hosty bude i premiér „sionistického režimu“. To není nic samozřejmého – a v minulosti se něco takového zdálo být nemožné. Časy se naštěstí mění.

A co je neméně významné. Ukázalo se, že pokud jde o íránskou hrozbu, mluví členové protiíránské sunnitské koalice a Izrael v zásadě jedním jazykem. Z nahrávky, neoficiálně pořízené během panelové diskuse, kterou moderoval Dennis Ross (špičkový americký diplomat se zaměření na Blízký východ) je zřejmé, co soudí některé arabské země o Íránu a jeho neblahém angažmá v regionu.

Emiráty

Ministr zahraničí Abdullah bin Zayed al Nahyan v odpovědi na otázku týkající se izraelských operací proti íránským cílům v Sýrii:

Každý národ má právo bránit se, když je napadán jiným národem, ano.

Bahrajn

Ministr zahraničí Khalid bin Ahmed Al Khalifa:

Mírový proces mezi Izraelem a Palestinci by byl mnohem dál, kdyby nebylo škodlivého chování Íránu. (...) Nebýt íránské agrese v regionu, byli bychom mnohem blíže řešení záležitosti s Izraelem.

Saúdská Arábie

Bývalý ministr zahraničí a dnes státní ministr pro zahraniční záležitosti Adel al Jubeir:

Podívejte se na Palestince: kdo podporuje Hamas a Islámský džihád a podkopává palestinskou samosprávu? Írán. (...) Nemůžeme stabilizovat tento region bez míru mezi Izraelci a Palestinci, ale kamkoli jdeme, tam najdeme zlé íránské chování.

Jak patrno, Írán představuje pro sunnitské arabské země problém; problém, a to zásadní, představuje ovšem i pro Izrael. Co z toho plyne, je zřejmé. Společná hrozba spojuje.

Ale abychom zůstali nohama na zemi. Navzdory íránské hrozbě není normalizace vztahů mezi Jeruzalémem a vládami sunnitských zemí v oblasti otázkou nejbližší doby. Skvělý postřeh jako ilustraci napsal Raphael Ahren, který z Varšavy reportoval pro portál Times of Israel.

Když mu bahrajnský ministr zahraničí potřásl rukou (cestou kolem žurnalistů na společné foto), Ahren toho využil:

Celá naše země sleduje se zatajeným dechem, kdy s námi navážete oficiální vztahy.

Ministr nejprve neodpověděl, novinář se tedy zeptal znovu:

Stane se to?

Politik Bahrajnu odpověděl anglickým slovem, které je v tomto případě spíše neurčité:

Eventually – ve smyslu časem snad ano.

Ahren se ještě stihl zeptat:

Bude to brzy?

A zklamaně dodal, že ministr Al Khaklifa už neměl zájem odpovědět.

Závěr: ačkoli se zdá, že varšavská konference neměla valného významu, opak je pravdou. Přinejmenším ve vztahu mezi Izraelem a sunnitskými arabskými režimy se opět ukázalo, že ledy pozvolna tají. Opakuji: pozvolna tají. Je to málo? Nemyslím - je to, jak to je. Chce to jen víc trpělivosti. A nečekat zázraky.

Stejskal.estranky.cz