19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Cíl zneškodněn

Američané asi budou muset, jak to tak pomalu vypadá, tak nějak neslavně odjet z Iráku jako Rusové v devadesátých letech od nás, no to je nadělení. To se tedy americkému prezidentovi opravdu povedlo, řekl bych.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 9.1.2020 15:39

Nevím, ale nějak čím dál víc mám podezření, že to ten Trumpeta udělal proto, aby se Amíci mohli z Blízkého Východu stáhnout a nikdo jim to v podstatě nemohl vyčítat (když je vyženou).

V. Čermák 9.1.2020 18:47

Pomalu si to taky začínám myslet.

V. Klepetko 9.1.2020 13:59

Ví někdo, jak se ke "zneškodnění cíle" postavil:

- prof. Fiala?

- pirát Bartoš?

J. Vintr 9.1.2020 12:39

Přes všechny kecy o tom, jak to Trump podělal, se ukazuje, že jeho kalkul byl správný. Ajatoláhové si poštěkali, nabídli svým báchorku o facce Americe a o 80 zabitých Američanech, ale dali si velký pozor, aby Američany nijak nenaštvali. I oni totiž nejsou tak hloupí, jak vypadají. Bez Ameriky nemůže nic na světě fungovat.

.

J. Jurax 9.1.2020 16:34

Nedělejte si iluze. Bohužel může. Nikterak mně to netěší - tedy minite-li Amerikou USA.

M. Vondráček 9.1.2020 12:37

Pane Mařáku , Vaše snaha vyjadřovat se jako intelektuál je někdy dost komická

"Rád bych také při této příležitosti naprosto nezištně zdůraznil skutečnost"

Pokusíte se mi vysvětlit, jak vypadá zištné zdůraznění ? :-)

J. Jurax 9.1.2020 16:36

To je zdůraznění, od kterého čekáte nějaký konkrétní zisk ... :-)

J. Dvořák 9.1.2020 17:33

A může ten, kdo nezištně něco kecá očekávat zisk, když se ho tím slovem vzdal?

J. Jurax 9.1.2020 21:29

Jistě ... ;-)

P. Grigar 9.1.2020 10:21

..pane Mařáku, nemám námitek proti historické paralele s odstraněním Heydrichovým, ovšem po něm převzal bič jistý Kurt Daluege a nebyl o nic menší potvora.

K rozsévání semínek demokracie bych také rád přičinil poznámku. Jen hloupý sedlák seje na poli nedostatečně připraveném, zarostlém býlím. Setí demokracie v oblastech, kde vládne po staletí ranný středověk, je k ničemu, většinou dokonce ke škodě obou stran. Někdy se sice podaří v oné zemi dát dokupy dostatečný počet osob s jaxitaxi evropským vzděláním, které po nějaký čas zajišťují, s vydatnou zahraniční pomocí vojenskou a finanční, vzcházení semínka demokratického, ale s postupem doby to vždy tak nějak zase sklouzne k barbarství. Třeba takový Idi Amin například.

V tomto směru považuji za jediný potenciálně produktivní systém "kolonialismus 2.0" a vyšší, kterýžto ovšem nelze instalovat bez nějaké mírnější formy porušení něčích práv. Fuj..

P. Grigar 9.1.2020 10:25

..psáno p.Krausovi, no ale Mařákovi to taky neuškodí.;-D

J. Kraus 9.1.2020 9:28

Ano, stupňování všeobecné nenávisti k USA v celém regionu a zdaleka ne pouze v něm, to je na věci nejpodstatnější. Lze snadno odhadnout, že demonstrativní zabití "monstra" milovaného miliony způsobí USA a Západu daleko více škod než užitku. K tomu připočtěme porušení nepsaného zákazu zabíjet vysoké státní představitele zemí jakkoli nepřátelských (po atentátu na Heydricha Churchill pochopitelně mlčel ohledně britského podílu na akci, a to byla Británie s Německem ve válečném stavu), doprovázené hlasitým sebeuspokojením vrahů, a máme budoucí obraz bohužel nikoli jen USA, vystavených, jak už bylo někde řečeno, neutuchající vůli po pomstě. Ale vše to dobře zapadá do snahy pokrokových sil zničit USA a Západ. Trump zřejmě není zcela svým pánem. Doufejme, že pokrokové síly mají i plány "B", "C", "D" a další. Konservativci jsou připraveni si v případě nouze poradit, pokrokoví nenávistníci se zatemnělou myslí budou smeteni.

M. Valenta 9.1.2020 9:08

Doma jakž takž, ale na venek je Trump ukázkový zmatkař a amatér. Výmluvně to ilustrují jeho hodnocení tajných služeb. V kauze ruského vměšování do amerických voleb to jsou podle Trumpa neschopní zoufalci a nyní, po úspěšné likvidaci iránského generála, naopak ti neúžasnější ze všech.

R. Tesařík 9.1.2020 9:35

A jak vy hodnotíte tajné služby US?

M. Valenta 9.1.2020 9:42

U mě standardně a dlouhodobě OK. Desetileté funkční období šéfů CIA a FBI zaručuje celkem slušnou nezávislost na momentální politice.

R. Tesařík 9.1.2020 10:40

A co na politice Obamy?

M. Valenta 9.1.2020 13:43

Obama se chybně rozhodl stáhnou z blízkého východu a Trump tu chybu dokončí.

K. Salajka 9.1.2020 8:32

Nevzpomínám si, že by Češi a Slováci organizovali teroristické útoky proti Sovětům, nebo jejich spojencům. Takže si svou paralelu ...ponechte v Alsasku.

J. Schwarz 9.1.2020 8:32

Tak především sám pojem "mezinárodní právo" je oxymóron. O žádné právo nejde. Západní demokracie se zapletly se svým legalismem a lidskoprávnictvím do vlastních sítí, jak je vidět z případu "mezinárodně uznaného" Libyjského vedení atp. Co s tím, když si Turek uzavře s "mezinárodně uznanou" Libyjskou vládou smlouvu o rozdělení Středozemního moře na dvě poloviny a promptně to podpoří svým loďstvem? Rusové, ale i Číňani jsou v hauzírování "mezinárodním právem" mnohem efektivnější než západ, protože doma na veškerou tuhle pseudoprávnickou veteš zvysoka...A žádné domácí noviny nebudou uveřejňovat evropská ani emérická stanoviska, leda by se zrovna propagandě hodila do krámu...

P. Grigar 9.1.2020 10:26

.. mezinárodní právo je takový milý eufemismus pro právo silnějšího.

Z. Lapil 9.1.2020 11:50

Terry Pratchett v jedné knížce promluvil za Velmi Bohaté: Spravedlnost je něco, co si pořídíte, když to potřebujete.

Přijde mi to nepříjemně přesné.

P. Staronový 9.1.2020 10:45

Souhlas

P. Neubauer 9.1.2020 7:53

Je potřeba se z tohoto místa na zeměkouli stáhnout a nechat islam ať si svoje problémy vyřeší sám.

Z. Lapil 9.1.2020 11:52

Na druhou stranu je osvědčenou pravdou, že nejlepší obrana je útok. Užitečné také bývá přenést boj na území nepřítele.

Naopak takové strategické stahování se do předem připravených pozic se dost neosvědčilo Němcům za 2. sv. války.

R. Tichý 9.1.2020 7:03

Te jizlivosti jste se ochotne ujal....

R. Vacek 9.1.2020 6:50

Snad se američanům udržet demokracii alespoň pro ropná pole v oblasti.:-)

P. Grigar 9.1.2020 10:28

R^ .. a to je to jediné, o co tam jde. Navíc ještě vyzvali evropské spojence k vyšší aktivitě v oblasti.

J. Chodur 9.1.2020 2:59

Veci jsou daleko vic komplikovane nez autorovi pripada. Hodne veci co se odehrava ve svete a uvnitr USA hraje velkou roli. Trump ma pred volbama a musi davat naramny pozor kam slapne. Musi zvazovat ekonomickou situaci, sve predvolebni sliby, studenou obcanskou valku v USA, situaci se Severni Koreou, Cinou, levicovou EU, ktera Trumpovi definitivne naklonena neni a hlavne bezpecnost zeme. Zdaleka jsem nevyjmenoval ani desetinu, protoze cela rada veci se odehrava pod povrchem mimo oci verejnosti. Autor si mysli ze vi co se deje, ovsem zdaleka ne. Hrozi daleko horsi veci nez to, ze se USA stahne z nemozne situace v zemich kam ji zatahly predchazejici vlady USA a odchazeni je tezke, zvlast kdyz ty zeme maji motivaci USA poskodit. Takze co se me tyce, budu sledovat se zajmem jak to vse Trump a jeho ne vzdycky spolupracujici administrativa zvladnou pod nepretrzitou sabotazi jeho rozhodnuti Demokraty a jejich partnerem medii. Nikdy nemel americky president tak blaznivou situaci, ani Roosevelt na zacatku II. SV. V te dobe se ho nikdo nesnazil sesadit, levice ted doslova ztratila zabrany a vyuzivaji i zahranicni politiky aby Trumpovi podrazili nohy, vubec jim nezalezi na tom ze ohrozuji bezpecnost USA, od ekonomiky az po obranu. Trump se snazi nesahnout po krajnich opatrenich, tam ho nakonec chteji jeho odpurci dostat a budou ho kritizovat at udela tak ci onak. Z Demokratu se stali otevrene zradci naroda, demonstrovali to na mnoha urovnich a jsou tak daleko ze nevidi cestu zpatky. To co delaji je trestne a oni to vi a zrejme je pro ne zniceni Trumpa jedinou nadeji, at se deje co se deje. Konec Trumpa znamena mozny konec vysetrovani jejich hrichu, rada z toho vysetrovani ani nezacala a nevim do jake miry by byli postizeni i Republikani, proto mozna ta vlazna podpora Trumpa z jejich strany ale tady proste nevim, pouze musim premyslet proc se Republikani chovali doposud urcitym zpusobem, to ze Trump kritizoval i je je jeden duvod, nevim presne jaky je souhrn duvodu.

M. Varadinková 9.1.2020 6:13

R^

F. De Winter 9.1.2020 6:30

R^