Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Chránilo Turecko Bagdádího?

9.11.2019

Soudě podle amerického politologa Davida L. Phillipse ano. V úterý 5/11 publikoval web Jpost.com jeho článek „Turkey protected Abu Bakr al Baghdadi“, který přináší celou řadu užitečných postřehů.

Phillips začíná svůj text konstatováním: Turecko chránilo lídra Islámského státu (IS) Abú Bakra al Bagdádího – a Trump by to měl vědět.

Autor se vrací k projevu amerického prezidenta z 27. října 2019, v němž Bagdádího smrt oznámil. Text je k dispozici na webu Bílého domu. Trump řekl:

Chci poděkovat národům Ruska, Turecka, Sýrie a Iráku. A také chci poděkovat syrským Kurdům za určitou podporu, kterou nám byli schopni poskytnout. Byla to velmi, velmi nebezpečná mise.

Tuto část prezidentova prohlášení Phillips kritizuje. Píše, že Trump ocenil Turecko, ale zavřel oči před tajnou dohodou Turecka s IS. Když děkoval syrským Kurdům „za určitou podporu, kterou nám byli schopni poskytnout“, tak vlastně bagatelizoval význam zpravodajských informací poskytnutých Syrskými demokratickými silami (SDF – kurdsko-arabský spojenec Západu v boji s IS - LS), které byly pro misi klíčové.

Phillips tvrdí, že Turecko institucionalizovalo podporu džihádistům poté, co syrský prezident Asad zaútočil na syrské povstalce v Ghútě chemickými zbraněmi v roce 2013, a že turecká Národní zpravodajská organizace MIT poskytla zbraně, peníze a logistickou podporu džihádistickým skupinám, z nichž vznikl IS. Zranění válečníci ISIS se pravidelně objevovali v tureckých nemocnicích v Gaziantepu.

Podle SDF, píše autor, poskytuje Turecko teroristickým skupinám veškerou podporu. Tyto síly, vycvičené a financované Tureckem, se zapojují do plánovaného etnického čistění kurdského lidu. Džihádisté podporovaní tureckým státem působící v tzv. Svobodné syrské armádě (FSA) denně páchají trestné činy v oblastech Sýrie okupovaných Tureckem – v oblastech Afrínu, Azazu, Babu, Jarablusu a Idlíbu.

Phillips připomíná, že v březnu 2019 vyhnaly milice SDF bojovníky IS z jejich bašty v Baghúzu (jihovýchod Sýrie). Z výslechu zajatých teroristů IS se SDF dozvěděly, že Bagdádí se přemístil do Idlíbu v severozápadní Sýrii. To bylo překvapením pro všechny, kdo se domnívali, že se šéfterorista ukrývá jinde – na východě Sýrie nebo v západním Iráku.

Bagdádí ovšem skončil v uzavřeném areálu ve vesnici Baríša - pouhých pět kilometrů od tureckých hranic. Oblast kolem Baríši je pod kontrolou proturecké Svobodné syrské armády. V blízkosti hranic se nacházejí desítky tureckých předsunutých základen.

Phillips dochází k závěru, že zatímco se množí důkazy o ochraně Bagdádího Tureckem, byli to Kurdové, kdo byl pro operaci proti lídrovi IS nepostradatelný. Americké vrtulníky vzlétly z Hareer Air Force Base u Irbílu v iráckém Kurdistánu. Nikoli z US letecké základny Incirlik na jihovýchodě Turecka, která je mnohem blíž. Pentagon turecké vládě nedůvěřoval; nemohla se pro něj stát partnerem v rámci operace proti Bagdádímu.

Autor zpochybňuje roli Turecka během likvidace Bagdádího. Připomíná slova tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavusoglua, který ovšem přecenil roli Ankary když řekl, že Turecko si s americkými partnery vyměnilo informace před zahájením operace, a proto prý Trump Turecku poděkoval. Ve skutečnosti, dovozuje Phillips, Turecko aktivní roli vůbec nehrálo. Odkazuje na nejmenovaného amerického představitele, který řekl, že Turecko během v této operace žádnou pomoc neposkytlo. Navíc: Bagdádí se nacházel těsně u jeho hranic. To dokazuje, jak málo dělají Turci v boji proti IS. Jistý představitel Iráku zase uvedl, že Bagdádí byl zabit po objevení jeho úkrytu, k čemuž došlo poté, co se pokusil dostat z Idlíbu k turecké hranici.

Naproti tomu spojenecké milice SDF poskytly klíčové informace. Mazloum Abdi, velitel SDF, hovoří o společném úsilí mezi vojenskou zpravodajskou službou SDF a americkými silami trvajícím déle než pět měsíců. Objasnil, že v posledních měsících zaznamenali Kurdové přítomnost vysoce postavených vůdců IS, včetně Bagdádího, v oblasti pod kontrolou turecké armády. Podle Abdiho byla operace (s cílem dostat Bagdádího) o více než měsíc opožděna kvůli turecké agresi v kurdském regionu pod kontrolou SDF. (Působí to dojmem, že Turci se chovají v oblasti jako slon v porcelánu – LS).

Autor článku na serveru Jpost.com je přesvědčen, že budoucí americká pooperační zpráva odhalí, jak Turecko, spojenec v NATO, po mnoho let tajilo svoji spolupráci s Bagdádím a chránilo ho před zajetím. Dochází k závěru:

Ankara’s present leadership cannot be trusted. The SDF is America’s real friend in Syria – not Turkey. Současnému vedení v Ankaře nelze věřit. Skutečným americkým přítelem v Sýrii jsou SDF - nikoli Turecko.

Souhlasíte s ním?

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek