24.4.2024 | Svátek má Jiří


BLÍZKÝ VÝCHOD: Čeho chce Izrael dosáhnout?

19.11.2012

Cíle "Operace Oblačný sloup"

"Jestli naše děti nemohou klidně spát," vysvětluje izraelský ministr vnitra Eli Jišaj, "musí tamti venku pochopit, že ani oni nebudou klidně spát!" Poslanec Likudu Dan Danon je stejného názoru: "Pokud nebude klid na jihu Izraele, nesmí být klid ani v Gaze!" Tento názor sdílí drtivá většina izraelského obyvatelstva, takže i politikové, kteří se v nastávajícím volebním boji rádi vymezují odlišně a spíše se staví do role opoziční či alternativní, musí držet basu: hlavním cílem operace Oblačný sloup je nastolení klidu v jižním Izraeli.

Pozoruhodné je – právě s ohledem na volební boj – jak čelné politické osobnosti, které jsou zároveň samy "zkušenými" vojáky, při tom zdůrazňují slova jako "maximální" klid a bezpečnost. Každý, kdo zná situaci v Izraeli a kolem něj, ví, že absolutní klid a bezpečnost je přepych, který židovskému státu za celou jeho půlstoletou existenci ještě nikdy dopřán nebyl.

Proto také izraelský ministr obrany Ehud Barak formuluje jako primární cíl "obnovení odstrašující síly armády". S Hamásem, který existenci Izraele zásadně a z náboženských důvodů odmítá, se nedá jednat. Je však nutno nově určit pravidla hry, k níž historie oba zapřisáhlé nepřátele odsoudila. Izraelští politikové chtějí možná zároveň cosi vzkázat mateřské organizaci Hamásu, Muslimskému bratrstvu v Egyptě. "Kolem nás se rodí nový Blízký východ," zjišťuje známá izraelská novinářka Ajala Chason-Nešerová, "ne ovšem takový, jaký si představoval (president Šimon) Peres", který výraz "nový Blízký východ" razil v nadějných dobách dohod z Osla.

Dalším válečným cílem Izraele je podstatně omezit schopnost teroristických organizací v pásmu Gazy ostřelovat Izrael raketami. Téměř současně s útokem na Džabarího bylo proto bombardováno nejméně dvacet skladišť zbraní v celém pásmu Gazy. Izraelská výzvědná služba ve svých databankách už po léta shromažďuje údaje zaměřené zejména na rakety Fadžr-5, které se do pásma Gazy dostávaly v uplynulých měsících především z Libye a mají dostřel přes 70 km.

Izrael nemá žádný zájem na svržení hamásovského režimu v Gaze, protože ani poněkud umírněnější Fatáh a jeho palestinská samospráva nedokážou momentálně nabídnout žádnou alternativu. Jako jeden z posledních zástupců čety arabských diktatur, které arabské jaro vymetá z politické scény, stojí teď zády ke zdi. Z hlediska Izraele může na místo Hamásu nastoupit nanejvýš horda džihádistů, salafitů a kdovíjakých dalších teroristů, kteří by se pokusili mocenské vakuum v pásmu Gazy zaplnit. Zničení hamásovských teroristických struktur proto jednoznačně není cílem izraelského vojenského nasazení, pouze jejich omezení. Nicméně ještě dopoledne před zahájením operace Oblačný sloup prohlásil mimistr financí Juval Steinitz v izraelském rozhlase, že ponechat v pásmu Gazy islámskou armádu, která chce Izrael zničit, je natrvalo neúnosné.

© Johannes Gerloff, Christlicher Medienverbund KEP
www.israelnetz.com