24.2.2021 | Svátek má Matěj


BLÍZKÝ VÝCHOD: Bezmála válka

20.12.2006

Mluvčí Hamásu i stoupenci palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse sice svorně prohlašují, že občanskou válku nechtějí, ale na palestinských územích se už její atmosféra vytváří. Abbásovo rozhodnutí vypsat nové volby označil hamásovský premiér Ismaíl Haníja za „nezákonné“ a vyzval k aktivnímu odporu proti němu. Včera „neznámí“ ozbrojenci stříleli na budovu prezidentského úřadu v Gaze, jiní „neznámí“ ozbrojenci vypálili na konvoj hamásovského ministra zahraničí Mahmúda Zahára. Každý ovšem ví, kdo jsou tito „neznámí“, na jedné i na druhé straně. Při útoku na výcvikový tábor prezidentovy osobní stráže v Gaze byl zabit důstojník. Nad blízkým Abbásovým spolupracovníkem Muhammadem Dahlanem prý vyřkla válečná rada Hamásu ortel smrti.

Abbás svým krokem může sledovat dvojí cíl: buď vyostřit situaci a dospět ke všeobecné konfrontaci, anebo vystrašit Hamás a donutit ho přijmout podmínky pro vytvoření „vlády jednoty“, požadované mezinárodním společenstvím. Anebo snad pokusit se přinutit Hamás k ústupkům, a nepůjde-li to, vystoupit proti němu silou.

Izraelská vláda zatím zaujímá vyčkávací stanovisko. Premiér Ehud Olmert řekl, že měření sil Abbás–Hamás je palestinskou vnitřní záležitostí a jakékoli izraelské vměšování může jenom škodit. Ačkoli – dodal mnohoznačně (anebo snad až příliš jednoznačně) – nové volby a případná porážka Hamásu by mohly otevřít cestu k obnovení mírového procesu.

LN, 18.12.2006Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.