24.2.2021 | Svátek má Matěj


BLÍZKÝ VÝCHOD: Arabská výstava o holokaustu

3.2.2009

Holokaust není téma, kterým se v muslimských zemích zabyvají příliš často – i když málokdo popírá samotný fakt holokaustu, jak to činí iránský prezident Ahmadínežád. Výstava holokaustu, určená především pro arabské občany, existuje pouze v Nazaretu. Nyní se k ní přidružila první výstava o holokaustu na Izraelem obsazených územích, a to v obci Naalin.

Je to pozoruhodná výstava, sama o sobě, a také pro její umístění. Naalin je totiž dějištěm skoro každodenních demonstrací proti tzv. „Oddělovací zdi“, kterou Izrael staví, aby zabránil průniku teroristů na své území. Přesněji, demonstrace nejsou namířeny proti samotné zdi, nýbrž proti její plánované trase. Nevede totiž po linii původní demarkační čáry z roku 1967, nýbrž sahá hlouběji na východ a odděluje obyvatele Naalinu od velké části jejich půdy, čili od jejich existenčních zdrojů. Mnoho izraelských mírových aktivistů podporuje úsilí obyvatel Naalinu o změnu trasy zdi.

Obyvatelé Naalinu by tedy měli důvod projevovat nevraživost vůči židovskému státu. Je to tudíž neobyčejný jev, že zrovna představitelé této obce si v jeruzalémském institutu Yad Vašem pro výzkum holokaustu vypůjčili expozici fotografií o holokaustu. Výstavu zahájili 27. ledna, tedy v den světového vzpomínkového výročí holokaustu a pozvali obyvatele Naalinu a okolí, aby si prohlédli výstavu a poučili se o utrpení Židů. Muhammad Amira, člen místního „Výboru pro obranu rodné půdy“ řekl, že stovky lidí navštívily výstavu už v první den po jejím zahájení a mnozí z nich se pochvalně vyjádřili o iniciatívě uspořadatelů.

„Naše lidi překvapuje co na výstavě vidí,“ říká Amira. „Mnozí z nich vidí poprvé v životě obrázky o utrpení Židů za nacismu. A mnozí z nich vůbec nic nevěděli o židovských dějinách. My si myslíme, že naši lidé musí pochopit, jaké utrpení způsobili nacisté Židům. Samozřejmě, to, čím prošli Židé za holokaustu, se vůbec nemůže srovnávat s naším strádáním, přece však můžeme očekávat, že lidé projeví pochopení i pro náš osud.“

Advokát Chaled Mahamid, zakladatel a ředitel nazaretského muzea holokaustu – jediného svého druhu – se domnívá, že Arabové „musí pochopit holokaust a uvědomit si, že Židé z jeho zkušeností čerpají sílu a odhodlání. Musí pochopit, že každý akt násilí Palestinců vůči Izraelcům v nich obnovuje obavy z doby holokaustu.“

„Holokaust byl hrozným metodickým vyvražděním šesti miliónů nevinných Židů,“ pokračuje Mahamid. „Tato historická zkušenost působí dodnes na každého Žida. Palestinci musí pochopit, že Židé mají ve svém nitru obranný mechanismus, jehož původ je jejich hrůzná zkušenost z doby nacizmu.“ Podle názoru Mahamida myšlenka dvou států pro dva národy – Izrael a Palestina – má naději na uskutečnění „jedině pokusí-li se Palestinci pochopit bolest Židů a vzdají se veškerého násilí, jež v Židech vzbuzuje existenční strach. Musíme společně – Palestinci a Židé - překonat účinky Hitlerova působení.“

Tel-AvivAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.