20.4.2024 | Svátek má Marcela


BLÍZKÝ VÝCHOD: Arabové neodpouštějí

20.5.2021

K „aféře“ českého velvyslance v Kuvajtu

Neodpouštějí... i když – jak komu. Arabové kuvajtští Arabům palestinským odpustili. Že stáli na straně iráckého okupanta, když drtil jejich zemi. Té svět, včetně Československa, následně pomohl a agresora vyhnal.

Dávno tomu? Relativně ano. Srpen 1990: okupace Kuvajtu. Leden - únor 1991: válka v Zálivu, Kuvajt osvobozen. Agresi odsoudil téměř celý svět, jen menšina iráckého diktátora Saddáma Husajna podpořila. K ní patřil i Jásir Arafat a jeho teroristická organizace PLO. Po osvobození to dali Kuvajťané palestinským Arabům pobývajícím v jejich zemi pocítit. Před invazí jich tam žilo asi 400 tisíc. Z doby po osvobození je znám termín „palestinský exil z Kuvajtu“.

Vztahy mezi Kuvajtem a PLO pak byly napjaté až do prosince 2004, kdy se Arafatův nástupce Mahmúd Abbás Kuvajtu a jeho lidu za podporu okupanta omluvil. Následně se začaly pozvolna zlepšovat. V roce 2013 odletěl Abbás do Kuwait City, aby obnovil fungování zastupitelského úřadu „státu Palestina“ v emirátu.

Sluší se dodat, že během zmíněné války v Zálivu byl cílem irácké agrese také Izrael; šlo o agresi raketovou, v principu podobnou té, která je nyní vedena proti židovskému státu z Pásma Gazy. Izrael se tehdy zdržel odvetných akcí a tím zabránil rozpadu vojenské koalice Západ – arabské země. Svým postojem tedy přispěl k osvobození Kuvajtu. Kuvajtská monarchie to ale nikdy neocenila a v zemi přetrvává zavilá protiizraelská nenávist.

Po tomto úvodu přejděme k vlastnímu námětu článku. Jak již naznačeno, palestinští Arabové vládnoucí v Pásmu Gazy si vůči Izraeli počínají stejně jako irácký režim během války v Zálivu. Zasypávají izraelské území raketami. Jejich počet a druh tehdy a nyní se sice liší, princip je ale stejný: jde o nevyprovokovanou agresi proti suverénnímu státu.

Je proto přirozené, že mnozí lidé na Západě (včetně autora tohoto článku) vyjadřují Izraeli různými způsoby svoji podporu a solidaritu. Učinil tak i Martin Dvořák, velvyslanec České republiky v Kuvajtu. Jeho příběh byl některými mainstreamovými servery popsán, takže jen stručně. Ambasador Dvořák zveřejnil na svém soukromém profilu na Instagramu foto své osoby spolu s izraelskou vlajkou a podpůrným sloganem „I stay with Israel“ (Stojím s Izraelem).

Jakmile to Kuvajťané zjistili, nerozpomněli se na to, jakou kdo hrál roli v době, kdy jim šlo o všechno, ale otevřeli stavidla protiizraelské nenávisti. Velvyslanec putoval „na kobereček“ na tamní ministerstvo zahraničí, kde dostal „čočku“. Následně stáhl onu fotografii ze svého Instagramu a na Twitteru českého velvyslanectví zveřejnil ponižující oficiální stanovisko, v němž si „posypal popel na hlavu“, hluboce se omluvil, vyjádřil lítost nad tím, že zveřejnil na svém profilu izraelskou vlajku (jako by to samo o sobě byl div ne hrdelní zločin – LS), ujistil, že neměl v úmyslu nikoho urazit ani se vyjadřovat jakkoli neuctivě vůči nevinným palestinským obětem, a tak podobně. V závěru pak vyjádřil naději, že „naše bratrská pouta“ nebudou poškozena (I trust that our fraternal bonds will not be harmned ), a poděkoval všem, kdo jeho omluvu přijmou.

Nejsem si až tolik jist, že naši zemi a Kuvajt pojí „bratrská pouta“, zato vím jistě, že lidí, kteří velvyslancovu omluvu nepřijmou, bude víc než dost. Jedním z důkazů jsou i reakce Arabů na omluvné vyjádření zveřejněné na Twitteru našeho zastupitelského úřadu v Kuvajtu, kde se to ne právě vstřícnými reakcemi jen hemží. Zde dva screenshoty (obr. 1 a 2):

kuv1

obr. 1/ Tento arabský uživatel Twitteru veřejnost poučil: Neexistují žádné dva státy, je pouze jeden stát, Palestina a pouze Palestina, Palestina. Nevítáme ambasadora, který podporuje teroristické gangy. (Zdroj: Twitter MZV ČR.)

kuv2

obr. 2/ Horní příspěvek: Existuje pouze jedna země a to je Palestina (+ 3 vlaječky Palestinskoarabské autonomie). Dole: Ambasador už tady není vítán. (Zdroj: Twitter MZV ČR.)

Poučení

Z případu vyplývá také jedno poučení. Byl by omyl myslet si, že když velvyslanec nějaké malé země z jiné části světa zveřejní na svém soukromém účtu na sociálních sítích určitou „kontroverzní“ fotografii (a teď nemám na mysli tu, kvůli níž byl ambasador Dvořák „ na koberečku“), že o této fotografii jistí lidé nevědí a v pravý čas ji nepoužijí; opak viz níže (vědí a použijí).

Arabští (muslimští) uživatelé sociálních sítí Milanu Dvořákovi nevěří to, co se také na našem velvyslaneckém Twitteru objevilo. Že totiž v žádném případě nechtěl měnit pohled velvyslanectví na současnou zoufalou situaci v Palestině, kde umírají nevinní lidé. Podle něj Česká republika opakovaně vyzvala obě strany konfliktu, aby zahájily jednání o mírovém řešení pro oba národy.

Účastníci diskuse mu „omlátili o hlavu“ známou oficiální podporu Prahy Izraeli. Jeden tweet za všechny: „Žádné překvapení ... před válkou v Palestině a během ní v roce 1948 podporovali sionistické gangy bojovníky a zbraněmi.“ Myšleno Československo.

Doslova šokující je příspěvek uživatelky @aldrai3i, která na Instagramu velvyslance Dvořáka vyštrachala dnes už odstraněnou fotografii, na níž západní dívka v šortkách stojí mezi zahalenými muslimskými ženami při prohlídce starověkých památek. Snímek je doplněn citátem spisovatele a filmaře Alejandra Jodorowskyho „Ptáci narození v kleci si myslí, že létání je nemoc“. Velvyslanec Dvořák pojal tento snímek jako nadsázku ke dni žen, když v popisu uvedl: „Něco k tomu MDŽ.“

Šokující a současně i varovné na tom je to, že zmíněná uživatelka @aldrai3i o této fotografii věděla a hned ji použila při své reakci na velvyslancovo vyjádření, k němuž uvedla: „Snaží se tím urazit muslimy? Pokud ne, proč tento post smazal? Ví váš velvyslanec, že ​​Kuvajt je islámská země?“

Jak patrno, arabští uživatelé globálních sociálních síti mají větší přehled, než si mnozí myslíme. Tím není řečeno, že bychom se toho měli bát, ale je dobré to vědět.

ODKAZ NA ONEN SNÍMEK K MDŽ JE ZDE.

Kontroverze kolem snímku našeho ambasadora vyjadřujícího podporu Izraeli nemohla uniknout pozornosti kuvajtského tisku. Anglickojazyčný Kuwait Times události věnoval pozornost na první straně 18. května (obr. 3):

kuv3

obr. 3/ Úvodní stránka listu Kuwait Times ze dne 18. května 2021: „Kuvajt předvolává českého vyslance kvůli sionistickému postu.“ Vyčerněná část obsahuje v originále fotografie, k nimž nemá pisatel blogu autorská práva. (Zdroj: Server Kuwait Times.)

Pozoruhodné je, že v samotném článku nenajdeme slova Izrael/izraelský; místo nich je uvedeno „sionistická entita“, „sionistická vlajka“, „sionistické vzdušné útoky“ (viz šipky na obr. 4).

Kuwait Times

obr. 4/ Článek zmíněný výše otištěný v novinách a na serveru Kuwait Times. Izrael neexistuje, pouze sionistická entita. „Logicky“, existuje-li pouze jedna země, Palestina. Pak se nevyhneme otázce, je vůbec možné s někým takto uvažujícím uzavřít mír? (Zdroj: Server Kuwait Times.)

Závěr. Kvůli jedné fotce jednoho ambasadora se mohou Arabové „zbláznit“. Tisíce raket vystřelených teroristy na Izrael je nezajímají. Jde přece jen o sionisty, potažmo jen o Židy. Že přitom v Izraeli umírají i Arabové? Žádný problém. Jsou to „mučedníci v první linii“, inšálláh. Tečka.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.