24.4.2024 | Svátek má Jiří


BIG BEN: Přes západ na východ

23.1.2012

Přehršle drobných anglických událostí, každá sama o sobě malicherná a pozornosti hlavních médií nehodná. Slepované po kouskách dohromady tvoří pozoruhodnou skládačku.

V Cambridgi byl začátkem září odsouzen za "agresivní chování" k souhrnné částce 1.000 liber mladík jménem Simon Pearson. Pár týdnů na to, za totéž "agresivní chování", byl v Sheffieldu odsouzen mladík jménem Daniel Parker, ten už k osmi měsícům vězení. Sheffieldské lokální noviny The Star mu připomněly, jaké měl štěstí, že nedostal několik let. Komentovaly to jako "ráznou lekci každému, kdo je v pokušení rozdmychávat nenávist skandováním rasistických hesel". A vyslovily jistotu, že "naši správně myslící čtenáři s tímto rozsudkem budou souhlasit".

Tím "rasistickým heslem" obou odsouzených byly tři hlásky: EDL. "Agresivní" na něm bylo to, že je skandovali před mešitami. EDL je zkratka antitotalitního hnutí Anglická obranná liga. Vzniklo před dvěma roky spontánně jako pokus o zastavení islamizace anglických měst, po zjištění, že nenávistné akce muslimských fanatiků, včetně veřejných výzev k vraždám, k likvidaci demokracie a nastolení totalitních islámských zákonů šarijá, zůstávají právně netrestány. Zamítá veškeré projevy rasismu a násilí, ve svých řadách má aktivisty židovské a indické a jeho programem jsou pokojné protestní pochody islamizovanými městy. Jeho zakladateli a předsedovi Tommy Robinsonovi soud zakázal na čas veškeré kontakty s hnutím a za porušení zákazu mu teď hrozí vězení. Členství EDL se odhaduje na téměř 100 000 členů, loajálních občanů a patriotů, které David Cameron označil za "nejchorobnější složku společnosti".

Britská policie mezitím založila – a na mohutných oslavách muslimského svátku Eid na Trafalgarském náměstí koncem září propagovala – "Asociaci islámských policistů". Jejím programem je: "Pomáhat muslimům u policie praktikovat svoje náboženství a propagovat chápání islámu ve společnosti. Poskytovat muslimským policistům podporu v jejich náboženských a materiálních potřebách, zlepšovat jejich pracovní podmínky a udržet je u policie. Pomáhat s náborem a udržením muslimských pracovníků a vytvářet férové a spravedlivé pracovní prostředí pro všechny kulturní menšiny".

Mají toho Češi ještě hodně co dohánět. Správným směrem už vykročila pražská Vysoká škola ekonomická, když 3. října v den dlouho plánovaného konání zakázala studentskou debatu na téma "Nebezpečí islamizace v ČR". Debatéry měli být mimo jiné Roman Joch a budějovický docent biologie Martin Konvička, známější jako zachránce motýlů, ale fungující i jako záchytná stanice pro české uprchlice od islámu, z nichž jedna měla v debatě promluvit. Podnětem k zákazu mělo být varování akademického islamologa před "náboženským štvaním na akademické půdě", označení řečníků "za nejpokleslejší rovinu zájmu o islám" a samotnou debatu za "nešťastný precedens".

Zákaz debaty na akademické půdě v demokracii samozřejmě precedensem je. Taky rázným krokem v návratu na Západ otáčející se na východ. Jejím zakazovatelům to (po vzoru sheffieldského deníku) myslí správně.

Ale třeba jsou to informace mylné a zakazovatelé vysvětlí, že je to jinak?

Vyšlo v MFDnes

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora