29.3.2024 | Svátek má Taťána


BIG BEN: Maďarští kacíři a síla memu

25.9.2018

„Pero je mocnější než meč,“ napsal v polovině 19. století dnes už zapomenutý anglický dramatik Edward Bulwer-Lytton. V této jeho formě se téměř příslovím stala idea tradující se z rozličné škály historických zdrojů, od Euripida a Bible přes Shakespeara a Jeffersona po Napoleona. Znamená toto: osamělí spisovatelé, filosofové, dramatici a žurnalisté mohou ovlivnit vývoj dějin víc, než mohutně vyzbrojené armády. Je to proto, že bez jejich schopností analyzovat problémy své doby, sledovat trendy a z nich předvídat události a vymýšlet možná řešení, by armády nevěděly zač, proč a proti komu bojovat. V jedné z takovýchto civilizačních krizí, kdy „meče“ potřebují „pera“, aby věděly, co je potřeba bránit a před čím, se nacházíme teď.

Když jsem před nějakými už dvaceti lety varoval, že Evropská unie se mění v totalitní nadstát, měli mě všichni za blázna. Bylo to proto, že tehdy ještě uměla hrát hru na demokracii. Dnes už se ani neobtěžuje ji předstírat. Trestním tažením na maďarské kacíře se konečně před zraky všech vidomých odkryla jako nestydatá diktatura odhodlaná odstranit z Evropy veškeré zbytky národní a občanské svobody a nastolit jednonázorovost utopického pokrokářství zamlžující realitu a mrzačící rozum.

Když jsem před čtyřmi lety poprvé vyslovil v rozhlase názor, že islám představuje v současné době největší hrozbu západní civilizaci, ČRo zanedlouho za toto (a podobná rčení od několika jiných) zrušil jeden z nejzajímavějších pořadů analyzujících historický kontext současné krize.

Když jsem se před pěti lety snažil vysvětlit, že migrační toky – jak jim říká Lisabonská smlouva – nejsou imigrace, nýbrž kolonizace, nadávali mně do xenofobů, i když jsem jim vysvětlil ten rozdíl. Imigrace se přizpůsobuje hostitelskému národu, kolonizace si jej přizpůsobuje sobě.

Když jsem před čtyřmi lety doporučoval přimknutí k V4, ozývaly se hlasy, abych neblbnul, že od těch východních buranů se nemáme co učit. Když jsem před dvěma lety upozornil na Orbána jako nového politika churchillovského stylu, odhodlaného bránit skutečné evropské hodnoty, mysleli si všichni, že si dělám srandu. Jeden známý umělec-podnikatel to v přátelské debatě se mnou komentoval jako „co nás ti Maďaři mají co poučovat o migraci, vždyť jsou to přivandrovalci z asijských stepí“.

Když jsem se snažil vysvětlit, že prožitý komunismus dává Středoevropanům očkování proti příchozí nové totalitě, kterou vnímá, jak ji Západ vnímat nedovede, a tím tedy má vůči Západu závazek varovatele a zachránce, říkali mi, abych už s komunismem neotravoval.

Všechny tyto moje tehdejší bláznivé nápady, někdy až doslovně, zazněly na demonstraci za Maďarsko před maďarským velvyslanectvím z úst politiků téměř celého spektra, kromě snad jen Kalousků a Zelených. Mnohé od lidí, kteří ještě před pár lety mysleli jinak. S vysvětlením a výzvou, že můžeme mít na leccos odlišné názory, ale zásadní principy svobody musíme bránit všichni stejně.

Pobaveně jsem sledoval, kdy někdo konečně řekne, kde to poprvé četl. A že dodá, tohle je citát z Kurase, kniha ta a ta. Nedočkal jsem se, a ač to může znít paradoxně, mám z toho větší radost, než kdyby mně všichni platili copyright. Tím se totiž tyhle někdejší blázniviny povýšily z citátů na memy.

Mem je pojem, který vymyslel biolog Richard Dawkins a znamená ideu, která napadla - tedy jako nějaký virus zaútočila - lidskou mysl tak nepostřehnutelně, že se stala jejím vlastním nápadem. Pak se stává nakažlivá a přeskakuje z mysli do mysli, jako samozřejmost. A už nikdo nepátrá, kde se vzala a od koho se jí nakazil. Nepotřebuje žádného autora, protože vychází logicky z hromadně přijímané samozřejmosti. Tam teprve něčí myšlenka dokáže měnit svět. Teprve tam je slovo mocnější než meč.

Takovým memem, který vytvořil dnešní sebevražednou krizi, je víra, že západní civilizace je kořenem všeho zla a je na čase, aby za ně pykala a nejraději aby zmizela. Z toho dovozené další memy jsou třeba to, že si musíme vozit mladé silné Afričany, aby na nás vydělávali, protože neplodíme. Za ten zlý kolonialismus jim to ostatně dlužíme. Nebo že islám je stejné abrahámovské náboženství jako judaismus a křesťanství – které beztak ztrácí smysl. Nebo že nacionalismus je kořenem všech agresí, proto musí evropské národy splynout v jeden nadnárod. Nebo že EU zachránila mír v Evropě, a musíme jí proto nadosmrti být vděční a poslušní.

Tento mem je tak silný, a hlodá mozky už několika generacím, že stále hypnotizuje většinu lidí v západní Evropě, a čím jsou vzdělanější, tím jím jsou silněji nakaženi. Jenže my jsme proti němu konečně našli odvahu píchnout si anti-mem, jímž je návrat ke zdravému rozumu. Jestli jsem k jeho nákaze v českém vědomí svým dlouholetým psaním přispěl, přeju vám všem, aby vaši mysl dlouho neopouštěl a šířil se dál.

Kurasovy knihy jsou k dostání ZDE.