19.2.2020 | Svátek má Patrik


BIG BEN: Brexit bez dohody

8.8.2018

Brexit už asi bude peprný. Theresa May se sice u presidenta Macrona na prezidentském ostrůvku na Azurovém pobřeží jistě dobře napapkala, ale přesvědčit ho, aby v Bruselu orodoval za přijetí jejího podbízivého plánu, se jí nepodařilo.

Než stačila dojíst šafránované humříky, tymiánovaného mořského vlka, bio kuřátko s bio zeleninkami, bohatý výběr sýrů a čokoládové crème brûlée, vyjasnilo se jí, že se neměla obtěžovat krátit svou dovolenou v Itálii (některá britská média uvádějí Švýcarsko, ale to je „fake news“, byla na jezeře Garda a to je celé v Itálii)a měla si tam raději popovídat s vládou italskou, která projevuje brexitu větší sympatie, jak jí ve svém rozhlasovém pořadu radil Nigel Farage. Macron je Brusel sám, Brusel nejbruselštější, a s Mayovou zdvořile a galantně vyběhl. Méně galantněji, spíš výsměšněji to komentovala francouzská média, podle nichž Mayová přijela Macrona „plačtivě prosit“ o shovívavost.

Brusel nepřijme od Británie nic jiného než setrvání v celní unii, sdělil jí Macron. K tomu však nemůže svolit ani ona, to jí už nedovolí ani stoupenci jejího kompromisního brexitu ve vládě. Opakuje se nám stejný scénář jako s Cameronem před vyhlášením brexitu. S Bruselem jednal a jednal, nic nevyjednal, žádný z jeho ústupků nebyl Bruselu dostatečný. Brusel se holt Británie nevzdá, ona totiž platí šestinu jeho rozpočtu.

Jenomže jeho tvrdohlavost ho nakonec přijde mnohem dráž. V této chvíli to vypadá víc na automatické vypadnutí Británie v březnu příštího roku bez dohody. Čili nastolení vztahů podle pravidel Světové obchodní organizace WTO. Pro EU je to vítězství ideologie nad praktickou realitou. Za uchování jednoty a stále užší integrace zaplatí (tedy nevydělá) 500 až 600 miliard liber, o něž se naopak obohatí Británie, odhaduje britský ministr zahraničního obchodu Liam Fox ze statistik vzájemného obchodu. EU nedostane ani to už dohodnuté odstupné 39 miliard. Ostrouhá mrkvičku.

Bylo by rozumné se začít připravovat na ekonomický přinejmenším skluz a možná kolaps EU, ještě než nastane její kolaps politický.

Kurasovy knihy jsou k dostání ZDE.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.