15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

BĚLORUSKO: Světem zapomenutá autokracie

Jedno novodobé běloruské úsloví říká, že „Lukašenko má štěstí na Bělorusy, ale Bělorusové nemají štěstí na Lukašenka“. Pravděpodobně si neumíme vůbec představit, jak byla tato země v minulém století těžce zkoušena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 19.6.2018 16:56

Re:

Jestli hrozí, že tam někdo vlítne, tak potom leda zelení mužíčci, rozhodně ne kavárna. I kdybyste jó moc chtěli. A stačí, když se bude chtít trochu emancipovat na ruském medvědovi. Opouštění jeho sevření se nepromíjí.

M. Pesat 19.6.2018 13:00

ano, soudruzi, stejne to udelali soudruzi v China/South Kore

"Běloruská města jsou extrémně čistá, soukromí investoři (mnohdy z Ruska) staví nové byty, lidé jsou čistě oblečení, byť jim výplaty stačí pouze na nájem a jídlo. Rozdíl mezi otevřenou a konkurenceschopnou tržní ekonomikou je v běloruských továrnách, které jsem měl možnost navštívit, obrovský. Vláda se snaží zakládat společné podniky se západoevropskými investory, aby oživila dosud zapouzdřenou průmyslovou výrobu, a je potřeba dodat, že zároveň dbá na dodržování smluv. A to je opravdu významný rozdíl oproti Ukrajině nebo Rusku."

ano, soudruzi, stejne to udelali soudruzi v China/South Korea, koneckoncu, jeste cca 30 let zpet byla South Korea tuha vojenska diktatura, na rozdil od KLDR pouze kapitalisticka.

Cest :-)

F. Houžňák 19.6.2018 12:59

Trapné, neválčí se tam, homosexuálové určitě

nemůžou uzavírat manželství, ani práva žab a jiných zvířat určitě nejsou dodržována, koukají na ruskou televizi a - ó hrůzo - mluví rusky, procento muslimů je nepochybně malé, s tím by měla Evropská Únie něco dělat.

F. Navrátil 19.6.2018 12:57

Darovanému Lukašenkovi na zuby nekoukej

Na rozdíl od autora si myslím, že Bělorusko má štěstí, že má s čele Lukašenka. Neprošlo katastrofickými otřesy jako Rusko nebo Ukrajina. Postupuje jak v ekonomice, tak i v politice malými, ale pevnými krůčky. V Bělorusku jsou o polovinu vyšší mzdy než na Ukrajině a země nemusí čelit žádným podstatným hospodářským sankcím jako Rusko. Lukašenko drží opozici pod krkem. Ale když si rozklíčujete, kdo vlastně v zemi představuje opozici, pak zjistíte, že na prvním místě jsou běloruští náckové, pak následují proruští bolševici a pak teprve v západních médií oslavovaná "demokratická" opozice. Takže i politický idiot vidí, že pád současného režimu by nastolil podobně jako na Ukrajině střet nácků a proruských bolševiků, při které by demokracie a občanská práva šla ještě více do kchélu.

A. Alda 19.6.2018 10:34

Bělorusko je novostát.

Bílí Rusové nikdy dříve svůj stát neměli. Patřili buď pod Litvu, nebo pod Polsko, nebo pod Rusko. Vlastní stát mají teprve nyní, a to díky komunistům vládnoucím Sovětskému svazu.

Takový nový stát potřebuje "silnou ruku", je to důležité pro jeho konsolidaci a myšlenkové upevnění.

M. Čihák 19.6.2018 7:06

jinymi slovy: je tam pořádek, vsechno funguje, tak je treba aby tam vlítnul nějakej kavárensko demokratickej blok a trochu to rozvrtal , začal řešit něco diskriminace menšin, trochu útisku leseb a homosexuálů, Lukašenka obvinit ze zákazu toho a onoho....