27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

BĚLORUSKO: Čtvrt století

Je tomu už pětadvacet let, co byl prezidentem Běloruska zvolen Alexandr Lukašenko, a konce nevidět. Nemá ve své funkci zrovna ustláno na růžích, je zřejmé, že si šéf sousedního Ruska na Bělorusko dělá choutky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 15.7.2019 12:39

Vtrhnout do Minska?

Ať je to jak chce. Bělorusko si musí řešit Bělorusové! Pokud jim do toho kafrá Rusko, mohl by sice trochu z druhé strany tlačit Západ. Ale Ukrajinské memento jednoznačně ukazuje, že to nefunguje a m8 se to nechat na Bělorusech. Pro otevřené hlavy a mladé lidi je to takové pomalé umírání. Co ale s tím?

Někdo tvrd9 že Rusové, Ukrajinci, Bělorusové prostě potřebují diktaturu. Já si to nemyslím. Ale myslím si, že demkracie se nedá nainstalovat ze dne na den revolucí. Všechny takové pokusy skončily špatně. V Rusku za Gorbačova vzniklo chaos v ekonomice i politice, korupce a rozkrádačky. Cesta je tedy to co se stalo v Jižní Korei, možná dnes v Číně (ta je teprv na základě cesty) a zcela jistě je krásnou ukázkou Turecko minulého století. Ataturk tvrdě pacifikoval islamisty a vytvořil proti nim silnou armádu. Chtěl cestu do Evropy a k demokracii, ale svobodné volby odkládal, až se země posune k svobodomyslnosti. Nakonec, ani ne po sto letech přelom století ukazoval Turecko demokratické, politicky i ekonomicky dobře našlápnuté.

Co se z něho stává teď je hlavně slabost Západu. Pokud si Západ neváží své historie a kultury a staví je na roveň zaostalému Islámu, jak se asi mají chovat země, kde má ten Islám kořeny? A je vůbec takový Západ příkladem pro Bělorusko? Zatím snad

R. Vacek 15.7.2019 11:03

Petruška se na stará kolena zbláznila

Bělorusové se podívají na Ukrajinu a hned vědí, co nechtějí. A každý taky ví, že nemůže být všude Německo s vysokou životní úrovní.

V. Novák 15.7.2019 10:19

Bělorusové nezažili ani jelcinský propad a rozvrat

jako Rusové ani opakované majdany a "svobodný" propad do bídy, jako Ukrajinci.

A jsou tomu rádi, navzdory našeptávání Petrušek...

J. Richtter 15.7.2019 10:59

Re: Bělorusové nezažili ani jelcinský propad a rozvrat

Smradek ale teploučko. Pro normalizačního komunistu Nováka spása.

J. Kubiš 15.7.2019 11:57

Re: Bělorusové nezažili ani jelcinský propad a rozvrat

Ale zažili více jak 70 let vlád J.V.Džugašvilliho, řečeného Stalin, jeho souostroví GULAG, Chruščova, Brežněva a dalších. Rovněž z důsledků vítězné války, té poslední světové, se vzpamatovávají dodnes. Být Bělorusy, dával bych si na východního medvěda pozor.

V. Církva 15.7.2019 12:41

Re: Bělorusové nezažili ani jelcinský propad a rozvrat

Dával, Ale, zachrání je západní lišák?

M. Prokop 15.7.2019 15:12

Re: Bělorusové nezažili ani jelcinský propad a rozvrat

Proč by je měl kdokoliv zachraňovat? Pokud je nenapadnou Rusáci, je vše jejich věc.

S. Pavuk 15.7.2019 9:59

Bielorusko

Autorka zasvätene (?) píše o ovzduší ktoré panuje v Bielorusku. Škoda, že nenapísala (koľko rokov, mesiacov, dní, hodín ?) prežila v Bielorusku. Ja som bol v Minsku 3 krát, raz som prešiel autom cez celý štát. Nepovažujem sa za experta na Bielorusko, ale situácia ktorá tam bola v 90-tych rokoch a o 20 rokov neskôr ? Jedným slovom pokrok. Tak isto sa zmenilo obyvateľstvo. Rozhovory v 90-tych rokoch boli ako zo zlého filmu. Ľudia nevedeli hovoriť o ničom inom ako o druhej svetovej a čo všetko prežili. Bolo to deprimujúce. Akákoľvek téma ktorú som začal skončila informáciami o voje a ako fašisti zbúrali Minsk (z mesta zostala jedna budova a polovica pravoslávneho chrámu)... Dnes je Minsk moderné mesto v ktorom sa cítite bezpečne. To by som podčiarkol. Ľudia sú príjemný - môj poznatok. Zmena kolosálna.

No a Lukašenko ? Obyčajný partajník, ktorý sa chopil moci po rozpade Sovietskeho zväzu. A že nevyhovuje demokratickým štandartom pisateľky príspevku ? Čo by si predstavovala ? Oranžovú revolúciu s tisíckami mŕtvych ?

F. Navrátil 15.7.2019 9:07

Běloruský majdan nevychází

V Bělorusku jsou mzdy o 50 procent vyšší než na Ukrajině, neválčí se tam, privatizace i demokratizace postupuje pomalým tempem, ale je to zřetelný proces. Bělorusové mají velké obavy z ekonomického a politického rozvratu, který by ze země udělal druhou Ukrajinu. Silná je zde historická paměť na dobu, kdy wehrmacht a waffen SS vyvražďovaly celé oblasti a lidé bojovali a přežívali v lesních partyzánských republikách. Bělorusové mají srdce v Evropě a peněženku v Rusku.

I. Kellner 15.7.2019 3:48

...

a) v Bělorusku není úřední řečí ruština, ale běloruština

b) Lukašenko už dávno odpůrce věznit nemusí

c) Rusko nabízí málo, ale zpitomnělá EU vůbec nic

d) nechtěla byste se už konečně odpravit do důchodu?

P. Lenc 15.7.2019 7:11

Re: ...

I v důchodu bude ňafat...

J. Kubiš 15.7.2019 9:46

Re: ...

Trochu více přesnosti a zdvořilosti, p.Kellnere:

a) V Bělorusku je úřední řečí běloruština a ruština (viz web ambasády Běloruska v Praze).

b) Lukašenko už své odpůrce skutečně věznit nemusí, neboť jsou buď mrtví, nebo ve vězení, nebo mají strach se projevit.

c) Rusko nabízí kalašnikovy, rakety a k tomu ropu a plyn, a hlavně "ochranu" před nepřáteli.

d)Paní Petruška Šustrová je úctyhodná dáma, do které se může navážet pouze blb.

S. Pavuk 15.7.2019 10:12

Re: ...

Pani Šustrová by mala byť ako pisateľka predovšetkým solídna. Píše o Bielorusku na základe novín ktoré odoberá, alebo na základe osobných skúseností z Bieloruska ? To by mala uviesť ako prvé. Veľmi cenné by boli jej osobné poznatky z dlhodobého pobytu v Bielorusku. Rád by som si ich prečítal.

J. Richtter 15.7.2019 11:50

Re: ...

Pro tebe je svobody škoda, burane.