26.6.2022 | Svátek má Adriana


BELGIE: První islámský stát v Evropě?

5.5.2018

Jednotlivá písmena názvu strany ISLAM jsou ve francouzštině počátečními písmeny slov Integrita, Solidarita, Svoboda (Liberty), Autenticita, Morálka“. Lídři politické strany zjevně chtějí proměnit Belgii v islámský stát. Nazývají to islamistickou demokracií a jako cíl si stanovili rok 2030.

Podle francouzského časopisu Causeur „může leckoho zmást jednoduchost programu: nahrazení veškerého občanského a civilního práva právem šaría. Tečka“. Politická strana ISLAM, založená v předvečer komunálních voleb v roce 2012, rychle dosáhla impozantních výsledků. Její volební úspěchy jsou znepokojivé.

Tato nová strana by podle experta na islám Michaëla Privota a politologa Sebastiena Boussoise mohla způsobit implozi komunitního života. Někteří belgičtí politici, jako například Richard Miller, se dnes snaží prosadit zákaz strany ISLAM.

Francouzský týdeník Le Point podrobně líčí plány strany ISLAM: chtěla by zabránit „neřesti prostřednictvím zákazu hazardu (kasina, herny a sázkové kanceláře) a loterií“. Spolu s ustanovením nošení muslimských šátků ve školách a islámských náboženských svátků coby státních svátků chce strana prosadit, aby všechny školní jídelny v Belgii nabízely halal maso. Redouane Ahrouch, jeden ze tří zakladatelů strany, také navrhl segregaci mužů a žen ve veřejné hromadné dopravě. Ahrouch patřil v devadesátých letech k Belgickému islámskému centru, hnízdu islámského fundamentalismu, kde docházelo k verbování džihádistů pro Afghánistán a Irák.

Strana ISLAM ví, že demografie pracuje pro ni. Ahrouch řekl, že „za dvanáct let budou v Bruselu převažovat muslimové“. V následujících belgických volbách postavila strana ISLAM kandidátky v 28 volebních okrscích. Na první pohled to v porovnání s celkovým počtem 589 volebních okrsků vypadá směšně, ale demonstruje to ambice a pokrok, který nová strana učinila. V Bruselu strana kandiduje ve 14 volebních obvodech z 19 možných.

To je s největší pravděpodobností tím důvodem, proč se nyní socialisté obávají vzestupu strany ISLAM. V roce 2012, přestože postavila kandidátku pouze ve třech bruselských obvodech, získala ve dvou z nich (Molenbeek a Anderlecht) voleného zástupce a ve volebním obvodu v centru Bruselu (Brussels-City) neuspěla pouze těsně.

O dva roky později, v průběhu parlamentních voleb, se strana pokusila ve volbách do parlamentu uspět v dalších dvou volebních okrscích, Brussels-City a Liège. A znovu byly její výsledky vzhledem k tomu, že jde o stranu, která se příznivě staví k zavedení islámského práva šaría v Belgii, impozantní. V Bruselu získala 9 421 hlasů (téměř 2 %).

Toto politické hnutí zjevně vzniklo v Molenbeeku, belgickém doupěti radikálů a „líhni rekrutů pro Islámský stát v Sýrii a Levantě“. Tamní džihádisté očividně chystali teroristické útoky v celé Evropě a dokonce i v Afghánistánu. Francouzský spisovatel Éric Zemmour coby nejapný žert navrhoval, že by Francie měla místo Rakky v Sýrii bombardovat Molenbeek. Ze 46 komunálních politiků v Molenbeeku je aktuálně 21 muslimů.

„Hlavní město Evropy,“ píše deník Le Figaro, „bude za dvacet let muslimské.“

„Téměř třetinu obyvatel Bruselu už tvoří muslimové,“ uvedl Olivier Servais, sociolog Katolické univerzity v Lovani. „Ti, kteří praktikují islám, budou díky vysoké míře porodnosti za ‚patnáct až dvacet let většinou. Od roku 2001... je v Bruselu Mohamed nejčastější jméno dávané novorozeným chlapcům.“

Strana ISLAM působí v příznivém prostředí. Podle starosty Bruselu Yvana Mayeura jsou všechny mešity v evropském hlavním městě v rukou salafistů. Před několika týdny ukončila belgická vláda dlouhodobou nájemní smlouvu na pronájem největší a nejstarší mešity v zemi, Velké bruselské mešity, uzavřenou s královskou rodinou Saúdské Arábie. Podle představitelů státu se tak stalo v rámci boje proti radikalizaci, mešitu označovali jako líheň extremistů.

Tajná zpráva z minulého roku odhalila, že policie v Molenbeeku rozkryla 51 organizací s podezřelými vazbami na džihádismus.

Není již čas, aby se ospalá Belgie začala probouzet?

Autor je kulturní redaktor Il Foglio, italský novinář a spisovatel

Překlad původního textu:Belgium: First Islamic State in Europe?
Překlad: Radomír Bobek

Převzato z webu Gatestone Institute