18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

BELGIE: Konec malé Evropy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kvetla 20.11.2007 23:44

Československo šlo příkladem,jen aby to nedopadlo jako v Jugoslavii

...našel by se pak někdo,kdo by bombardoval Brusel???;-O

Magor Milda 20.11.2007 18:55

Evropské kořeny leží hluboko v období feudalismu

Belgie byla královstvím, stejně jako Nizozemsko nebo Anglie či Francie. Království České patřilo také do tohoto spolku, který si volil na shromáždění Kurfiřtů, jedním z nich byl i král český, císaře římského. Všechno dohromady bylo předchůdcem dnešní EU a jmenovalo se to Svatá Říše Římská. Němci si ovšem neodpustili dodatek 'národa německého' což je ovšem nesmysl, neněmecké národy jako Francouzi a Italové měli majoritu. V boji s agresory, zejména Turky, nakonec rozhodli rytíři pana Sobieského z Polska. Němci v této říši byli rozdrobeni do drobných států, německý imperialismus vznikl až za Bismarcka a Fridricha Pruského. Fungování dnešní EU by mohlo fungovat lépe bez velkých aglomerací, jako je Francie, Itálie a Německo. Navenek působí třeba Francie velmi kompaktně, uvnitř jsou však značné rozdíly mezi jihem a severem, Gaskoňsko, Riviéra mají dost odlišné problémy, než třeba Normandie, také obyvatelstvo se značně etnicky odlišuje. O Bascích nebo Alsasanech snad nemusím zde kázat.

Současný systém je jak již řečeno, výsledkem historického vývoje. Rozdělení velkých EU-členů do menších regionů, kde by třeba Bavorsko se svými 30 milióny obyvatel bylo jedním z největších, by mohlo ušetřit jeden vládní mezistupeň, členem EU by byla přímo bavorská nebo moravská či česká vláda, abychom adaptovali i naši republiku do této úvahy. Velkopolsko, Malopolsko, Horní a Dolní Slezsko, něco takového by nacionalisty dostalo na palmu, ale jednou snad bude to nacionalistické 19. století všude za námi.

Šnek 20.11.2007 17:07

EU je spolek.

Pro budování německo-francouzské nadvlády. Bohudík bez Napoleona a Hitlera.

divana 20.11.2007 14:49

zrovna uplynulý víkend ukázal nezbytnost rozdělení československa

jak komentování a i reklamu na fotbal česko - slovensko, tak hlavně v neděli v poledne u moravce. dva rozdílné světy. největší radost na východě je z více stoliček v eu...

www racek 20.11.2007 17:20

Re: zrovna uplynulý víkend ukázal nezbytnost rozdělení československa

ano, jistě. v neděli jsem se znovu přesvědčil, že přece jen na východě mají o hodně inteligentnější premiéry. jak fico, tak dzurinda jsou  ...

Tomas B. 20.11.2007 11:01

Ono by se ovšem dalo argumentovat i přesně opačně

Tedy, sledujeme tady rozpad národního státu, který se zřejmě obejde bez krve a fatálních otřesů. Ergo, jde o jakousi simulaci "rozregionování", které už léta prosazují zastánci federativní Evropy. Můžeme tedy soudit, že se národní stát jako instituce přežil a nejvhodnějším uspořádáním pro Evropu je sdružení národních regionů - tedy autonomních oblastí s centrální správou v Bruselu. Takových regionů lze vytvořit v podstatě tolik, kolik v Evropě žije národů, národností a etnických menšin.

Z rozpadu Belgie (ke kterému ještě fakticky nedošlo) tedy můžeme dovozovat, že se (1) soužití několika národů v mnohonárodním celku prostě dlouhodobě nedaří - což logicky ukazuje na  neudržitelnost budoucí existence EU. Můžeme ovšem rovněž dovozovat, že (2) národní teritoriální idea je v EU naplňována právě tím, že si každý může vytvořit svůj národní mikroregion - sice bez kompetencí, ale s vlajkou, hymnou a vlastním druhem celoevropsky chráněných špekáčků, piva či slaných tyčinek ...

Neříkám, že s panem Robejškem nesouhlasím. Jen říkám, že není od věci se na problém podívat z několika různých úhlů. T.

vládík 20.11.2007 9:39

Neříkejte národy se přejí......

Přejí si to politici - malý státeček, ale my tambudeme těmi hlavními.  Lepší být hlavou malého státu, než nickou ve velkém.  Rozpadání státu, národnostní rozbroje jsou vždy výsledkem úsilí několika vládychtivých jedinců.

Von 20.11.2007 10:34

Re: Neříkejte národy se přejí......

Vždy jsem si myslel, že jacíkoliv politici jsou lidé "zvláštního ražení"! Budeme to muset zkusit bez nich.

westík 20.11.2007 12:24

Re: Re: Neříkejte národy se přejí......

for VON : ptám se-JAK ?

Von 20.11.2007 16:34

Re: Re: Re: Neříkejte národy se přejí......

Westíku - těžko-přetěžko!

NevericiTomas 20.11.2007 10:46

Re: Neříkejte národy se přejí......

No jiste, i valky vyvolavaji politici. Jen by me zajimalo co za zajimave nadlidi to je ze pokazde donuti miliony lidi narukovat a pak se s pisni na rtech vrzadit....8-o

divana 20.11.2007 14:50

Re: Re: Neříkejte národy se přejí......

myslela jsem, že je donutí narukovat povolávací rozkaz ? 8-o

NevericiTomas 20.11.2007 16:04

Re: Re: Re: Neříkejte národy se přejí......

Tak to je husty...predstavte si, ze by vam predseda Narodni strany poslal povolavaci rozkaz do valky s Rakusanem...hlasila byste se do 24 hod. na sve oblastni voj. sprave? Asi ne co...zaprve jste zena, zadruhe tam jeste musi byt jakysi support v podobe uradu, pol. fce a .... voleb....

Von 20.11.2007 16:38

Re: Re: Neříkejte národy se přejí......

Někteří politici opravdu dovedou v lidech "vyhmátnout" to nelidské! Bohužel je to tak. A s písní na rtech ve vlastním boji? To bylo snad za husitů. V tanku a v letadle by to stejně nebylo slyšet, že?

68 20.11.2007 3:05

Tohle je poprve, kdy se stala Belgie něčím zajímavou,

aniž by byla bud přepadena Německem, nebo “abjůzovala” nějakou africkou kolonii. Stala se ve švech praskající mini-EU, a také prospektem evropského kontinentu, co by Super-Belgie. EU ovšem v podstatě subvencuje nacionalismus v Belgii – a také na celém kontinetě tím, že přejímá (usurpuje si) stále víc odpovědnosti jednotlivých národních států (regulace, ekonomie, měna, také obrana…), ponechává, nebo ráda by ponechala národnostním státům převážně jen nějaké více méně ceremoniální funkce a tím umožnuje etnickým menšinám stále “levnější” odtržení od takového státu, celkem bez rizika, které by v normální situaci bylo na pováženou. Vlastní hymna a fangle, taková krása a dojetí, se stala díky EU politice velmi levnou záležitostí pro Belgii, Balkán, Slovensko, Skoty, Basky…  Jenže po důkladném rozdrobení evropské parcely stejně nakonec dojde k cílenému konečnému “rozorání mezí”, “rozkulačení” a vytvoření jednoho jediného prosperujícího státního statku napříč kontinentem.

Fafa 20.11.2007 5:39

Nestraste,

jeste ze letenky na Novy Zeland jsou celkem levne.

68 20.11.2007 5:54

Re: Nestraste,

Co bych strašil. Já si tady potichu teoretizuju. (A třeba Německo vidím jako naši ústřední strojně-traktorovou stanici.)

www racek 20.11.2007 17:21

Re: Nestraste,

hned si kup zpáteční ... až tě pošlou šupem zpět ... vyjde to levněji.

Alfred 20.11.2007 7:27

Re: Tohle je poprve, kdy se stala Belgie něčím zajímavou,

Já bych !etnickým menšinám" to odtržení ještě výrazně zlevnil, ne - li přímo subvencoval. Zvlášť té jedné, v ČR diskriminované a rasismem pronásledované.

MF 20.11.2007 8:04

Re: Re: Tohle je poprve, kdy se stala Belgie něčím zajímavou,

Taky bych rád, aby se odtrhla. A vona ne a ne.

westík 20.11.2007 12:34

Re: Tohle je poprve, kdy se stala Belgie něčím zajímavou,

myslím, že zrovna tohle nehrozí. sjednocení Evropy ,jak popisujete, mělo nastat  v minulých stoletích-snad za Jiříka z Poděbrad .Za staletí se mezi tvz.etnickými  národy vyvinula taková animozita, že překonat ji,bude zřejmě trvat  dalších 100 let Angličané x Francouzi, Francouzi x Němci, Němci x Poláci atd/. Mám smutný dojem, že tahle sjednocená Evropa-navíc táhnoucí za sebou  ten obrovský byrokratický aparát, nebude moci čelit  tomu, kvůli čemu se vlastně začala sjednocovat-tedy  zejména  ekonomické  konkurenci  USA, v budoucnu Číny a Indie.

Poloněmec 20.11.2007 18:12

Re: Tohle je poprve, kdy se stala Belgie něčím zajímavou,

Nepřehánějte, dobře se tam jí, taková kombinace francouské, nizozemské a německé kuchyně včetně chleba a pije, neskutečný výběr i neskutečných piv, mají tam dobré dálnice a rozhodně jsou ve světě známější než nějací Češi.

Nikoho nenapadlo si položit otázku, zda po rozpadu Belgie zůstanou její části v Beneluxu.

A nepoužívejme slovakismy, ten sever se ve skutečné češtině jmenue Flandry.

Loki_F 20.11.2007 2:30

Tento článek, s drobnými upřesňujícími úpravami,

bude možno použít jako epitaf pro konec několika dalších zemí...

... a nakonec i celé Ejúnije...! };D)

Koneckonců v Evropě to nebude ani poprvé ani naposled.

kocour 20.11.2007 0:43

Belgie je především výsledkem britské geopolitiky

- vznikla jako nárazníkový pobřežní původně neutrální stát chránící Británii před Francií i Německem. A klíčovou součástí britské geopolitiky je tiše dodnes. Případný rozpad Belgie nutně vyvolá překreslení celé mapy Evropy. Jaké a zda se to obejde bez výstřelů si netroufám odhadnout.

Stanislav 20.11.2007 6:32

Re: Belgie je především výsledkem britské geopolitiky

Před Německem možná, ale před Francií asi těžko, ta je stále nejbližším sousedem Anglie, zcela nezávisle na existenci Belgie. Mně přišla Belgie spíše jako  nárazník oddělující protestantské  Holandsko a  severní Německo od katolické Francie.

Gonzales 20.11.2007 10:14

Re: Re: Belgie je především výsledkem britské geopolitiky

JJ asi tak  R^

Von 20.11.2007 10:32

Re: Re: Belgie je především výsledkem britské geopolitiky

Být nárazníkem není žádná legrace, i my o tom něco víme. Třeba ale za nějakých par set let se vrátíme - tedy naši potomci - k "osvědčenému" kmenovému zřízení!

jiří s 20.11.2007 11:08

Tehdy neexistovalo jednotné Německo

V době vzniku Belgie byla Británie v personální unii s dosti velkým německým Královstvím Hanoverským, které dodalo Británii královskou dynastii (vládla 1714-1901). Tato personální unie nuceně skončila roku 1837, 7 let po vzniku Belgie, protože Britský trůn zdědila žena, královna Victoria, avšak zákony Hanoverska dovolovaly nástupnictví pouze mužům, takže králem Hanoverska se stal Victoriin strýc vévoda z Cumberlandu, mladší bratr jejího zesnulého otce.

Hisrtorik 20.11.2007 13:27

Re: Tehdy neexistovalo jednotné Německo

Ta královská dynastie vládne v GB POŘÁD, pouze se přejmenovala aby nenesla jméno oblasti v jiném státě.

jiři s 20.11.2007 16:37

Re: Re: Tehdy neexistovalo jednotné Německo

Mýlíte se. V roce 1901 nastoupila Edwardem VII. dynastie Sasko-Coburg-Gotha (vlastně Wettinové, kteří v Sasku vládli od 11. století), která se během 1SV přejmenovala na Windsory. Tato dynastie vládne také v Belgii a do konce 2SV vládla v Bulharsku, jejím členem je poslední bulharský car a nedávný premiér Boris (II.) Sakskoburgotskij

Ta anglizace příjmení je častá, prince Filip, vévoda z Edinburku, přijal příjmení Mountbatten po své matce, jeho vlastní příjmení, jako člena řecké královské rodiny odvozující se od dánské královské rodiny původem ze severního Německa, by bylo von Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. (Jiná větev této rodiny vládne v Norsku, vzdálenější příbuzní vládli do začátku 19. století ve Švédsku a jiní jsou tzv. Romanovci . potomci carevny Kateřiny II., která byla členkou této široké rodiny). A Mountbatten je doslovným překladem von Battenberg, neboť tak si změnil jméno význačný britský admirál Ludwig Prinz von Battenberg během 1SV.