19.9.2020 | Svátek má Zita


BEJRÚT: Za výbuch může Rusko!

10.8.2020

V médiích se rýsuje jasná linka viníka výbuchu ledku v Bejrútu. Je jím Rusko, protože odtud pochází majitel lodi zadržené s nákladem ledku. O teroristech vládnoucích v Libanonu ani čárka!

Je velmi smutné vysvědčení české veřejnoprávní televize, když teprve obrovská tragédie v Bejrútu smetla jako hlavní informaci dosud vládnoucí počty nakažených v Česku. Bylo to po několika měsících, co se jiná zpráva než o virové pandemii dostala na první místo. Ale to jen tak na okraj.

Média ale už mají viníka tragédie. Libanonské úřady v roce 2013 zkonfiskovaly loď Rhosus sibiřského podnikatele Grečuškina na příkaz bejrútské inspekce. Loď plula pod moldavskou vlajkou z Gruzie do Mosambiku, ale kvůli technickým problémům se musela zastavit v Bejrútu. Libanonská inspekce po prohlídce plavidlo zabavila, protože nebylo vybaveno náležitou dokumentací a náklad nebyl přepravován náležitým způsobem. Protože Grečuškin nezaplatil za loď poplatky, musela posádka zůstat na její palubě. Úřady nakonec povolily šesti z deseti námořníků vrátit se domů, čtyři však v Bejrútu uvízli téměř rok, napsal list The Siberian Times.

Původ ledku je tak jasný a Rusko je zataženo do tragédie, za kterou ale mohou nefungující instituce v Libanonu. Teroristická organizace Hizballáh je součástí libanonské vlády, má v současnosti ve vládě dva členy, kteří jsou ministry průmyslu a sportu a mládeže. Hlavním cílem Hizballáhu je samozřejmě zničení státu Izrael. Jeho vojáci pomáhají syrskému diktátoru Asadovi a organizace je financována z Íránu. Nedomnívám se však, že se libanonská vláda pokusí svalit vinu za tragédii na Rusko, je totiž spojencem syrského diktátora Asada. Viníkem tak bude zřejmě „Západ“, který „straní Izraeli“.

Libanon, někdejší perla Blízkého východu, je hospodářsky i politicky rozvrácenou zemí. Vlády se nestarají o nic jiného než o přežití a státní správa zcela prokazatelně není funkční. O nebezpečných vlastnostech ledku se totiž ví „od nepaměti“ a tento materiál, chybně skladovaný, již způsobil několik výbuchů s oběťmi na životech. Zabavení ledku z lodi ruského majitele v množství tisíce tun tak bylo počátkem řetězce chyb, na jehož konci byl obrovský výbuch a zničení centra Bejrútu. Uskladnit totiž ledek v takovém množství v centru města mohl nařídit jen idiot. V zemi, kde neplatí žádná civilizovaná pravidla a v níž se na vládě podílí teroristická organizace, se ale zřejmě není čemu divit.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.