25.4.2024 | Svátek má Marek


AUSTRÁLIE: Zemřel expremiér Fraser

25.3.2015

Vrátili jsme se s manželkou z cesty lodí kolem Nového Zélandu. Po dvou týdnech, kdy byl obletován číšníky a všemožnými zaměstnanci plavební společnosti, si člověk uvědomuje, jak rychle by si zvykl na to být boháčem. Cesta byla příjemná, krajina uchvacující, ze všeho nejvíc fjordy na samotném jejím konci; ty nelze popsat, ty se prostě musí vidět! Počasí nám také přálo, přestože jsme byli ze všech stran ohrožováni cyklóny neobvyklých sil a proporcí. Dva nebývale silné hrozily, že nám cestování znepříjemní ještě před odplutím, naštěstí se včas vytratily. Jiný, také té nejvyšší kategorie, postihl minulý týden poměrně nedaleké tichomořské souostroví Vanuatu, kde došlo k doposud nezjištěnému počtu ztrát na životech. Jiný, skoro stejně silný cyklón přešel pobřeží severního Queenslandu den poté, kdy jsme dorazili zpět do Brisbane. Ten se naštěstí neměl celkem do čeho opřít, kromě nějakých těch stromů, takže oslabený přešel cíp země do zálivu Carpentaria, kde se ale zjevně formuje v cyklón nový.

Malcolm Fraser

Politická situace na našem kontinentě se za naší nepřítomnosti, pravděpodobně jen na čas, uklidnila. Dnes nás ale zastihla zpráva o náhlé smrti Malcolma Frasera ve věku 84 let, muže, který se stal ministerským předsedou v časech pro Austrálii snad nejbouřlivějších, kromě těch válečných. Rivalita mezi ním a Goughem Whitlamem vyvrcholila uprostřed 70. let. Whitlam byl socialistou a nenapravitelným idealistou. Když se jeho labouristická strana dostala v roce 1972 k moci, zavedl okamžitě celou řadu sociálních reforem, z nichž mnohé, jak se brzy ukázalo, si národ dovolit nemohl. Bylo proto nutné si peníze vypůjčovat a jedna z takovýchto půjček, kterou dojednal s arabským bankéřem ministr financí Jim Cairns (který údajně byl v jistý čas dokonce řádným členem komunistické strany), se ukázala být osudnou.

Gough Whitlam (1916-2014) po svém zvolení dosadil na místo hlavního guvernéra Austrálie svého kolegu a přítele Johna Kerra; ten ho ale, aspoň podle jeho názoru, zradil. Pravdou spíš je, že Kerr odsunul přátelství stranou, když viděl, kam země v rukách jeho dosavadních politických spojenců spěje. Využil práva, které mu jeho postavení dávalo, a 11. listopadu 1975 Whitlamovu vládu jednoduše odvolal. Místo ní jmenoval dočasnou vládu vedenou dosavadním vůdcem opozice Malcolmem Fraserem. Přišlo to jako blesk z čistého nebe, Whitlamovi příznivci (a bylo jich hodně) pořádali protestní shromáždění, zatímco jejich guru hřímal z tribuny, že “nic nemůže zachránit generálního guvernéra”, na něhož se obrátila veškerá jeho zloba. Fraser okamžitě oznámil datum voleb o měsíc později, které potom jeho strana vyhrála s obrovskou převahou.

Malcolm Fraser (1930-2015) se poté dočkal úspěchu při volbách ještě dvakrát, v letech 1977 a 1980, což ho činí jedním z nejúspěšnějších australských politiků všech dob. K jeho úspěchům určitě náleží vytvoření úřadu celostátního ombudsmana v roce 1977, zavedení zákona o svobodě informací či stvoření komise pro lidská práva. Byly to tedy veskrze humanitární záležitosti, které tohoto, ostentativně konzervativního, politika zajímaly nejvíce. Fraser prohrál volby až v roce 1983, kdy ho v úřadě premiéra vystřídal Bob Hawke. Brzy nato se vzdal politické činnosti a stal se dosti prominentním zejména v záležitostech týkajících se životního prostředí a sociálních reforem. Paradoxně, v tomto směru byl přinejmenším stejně úspěšný jako jeho někdejší rival Whitlam, s nímž ho, ještě paradoxněji, v pozdějších létech poutalo cosi dokonce jako přátelství, i když věkově je dělila polovina generace a ideologicky se nacházeli ve dvou rozličných táborech. Člověku to skoro připadá, jako by se ty dva paradoxy navzájem rušily, což jim umožnilo vytvoření dokonce čehosi připomínajícího tým. Zejména uvědomíme-li si, že Whitlam, který to věkově málem dotáhl do stovky, zemřel jen před pouhými pěti měsíci.

Malcolm Fraser se se svou liberální stranou nakonec rozešel v roce 2009, poté, kdy si do čela zvolila současného premiéra Tonyho Abbotta, s jehož ideologickými názory se neztotožňoval. Nedávno se dokonce vyskytly zvěsti o tom, že se Fraser chystal založit novou stranu, která by liberálům rozčarovaným tím, kam jejich strana současně směřuje, poskytla možnost podání protestních hlasů. Chtěl také menší závislost po vojenské stránce na Spojených státech.

K tomu všemu už nedojde. John Malcolm Fraser, 22. ministerský předseda federální australské vlády, zemřel po krátké nemoci. 20. 3. 2015. Čest jeho památce!

Autorovy memoáry: http://www.vojen.com
Autorovy stránky: http://www.voyenkoreis.com