AUSTRÁLIE: Opět to tady politicky vře
Už delší čas se k tomu schylovalo. Že náš ministerský předseda Malcolm Turnbull nemá své místo v čele vlády nijak bezpečné, bylo dostatečně známo a projevovalo se to v průzkumech veřejného mínění. Ty zcela jednoznačně ukazovaly, že s Turnbullem nemají konzervativní strany australské politiky šanci při volbách, které se musejí konat před 19. květnem 2019, tedy nejpozději asi za tři čtvrtě roku. Pokaždé, když byly zveřejněny výsledky průzkumu, a k tomu dochází každých 14 dní, ubývalo koalici liberálů/národovců nějaké to procento. Nebo aspoň zlomek téhož.
Což o to, na to už si poslanci vládní strany zvykli a ti praktičtější už si jistě hledají jinde hnízdečka, do nichž by se uchýlili v případě, že se hrozivé prognózy naplní a oni o svá pohodlná křesla přijdou. Tento týden ale Turnbullova osobní popularita spadla ještě hlouběji, než bylo únosné, což znamená během uplynulého měsíce o celých 12 procent. Co je ještě horšího, po rozdělení předpokládaných preferenčních hlasů prohrává koalice s labouristy v poměru 47 : 53. To by znamenalo, že kdyby se volby měly konat nyní a tento poměr se do výsledků promítl, byl by z toho náramný výprask! Okamžitě se také vyrojily dohady, kdy bude Turnbull muset čelit výzvě některého ze svých parlamentních kolegů. Ono těch nespokojenců je sice dost, možných kandidátů přece jen tak mnoho není; největší Turnbullův kritik Tony Abbot už svou šanci měl a zazdil si to natolik, že pustil k veslu právě Turnbulla. Nicméně koncem minulého týdne se tipování ustálilo na Peteru Duttonovi, který zastává úřad ministra vnitra. Dutton, 47letý politik z Queenslandu, nacházející se v parlamentu už 17 let, patří ke konzervativnímu křídlu liberální strany a v nedávných časech se projevoval zejména jako velice hlasitý odpůrce migrace z muslimských zemí.
Takže karty byly rozdány, na jedné straně Turnbull, který je viděný spíš jako přiklánějící se k levé straně politiky, už podle toho, že se rozhodl k sledování pařížské dohody o podnebí (té, z níž Donald Trump náramně demonstrativně vystoupil). Od toho, aby se Austrálie přidržela kvót na snížení karbonu v ovzduší, což si pochopitelně přejí jak labouristé, tak i zelení, v posledních pár dnech Turnbull ustoupil poté, kdy mu viditelně i hmatatelně začalo téct do bot. Neměl nazbyt, i když se tím silně obnažil jeho nedostatek politické prozíravosti. Na straně druhé Dutton, s nímž se donedávna moc nepočítalo jako s kandidátem pro vrcholné místo na australské politické scéně. Turnbull se rozhodl, že pro jednou bude jednat rychle a rozhodně, tedy něco, čím až doposud neoplýval. Hned při první příležitosti, jíž bylo úterní ranní setkání všech parlamentářů liberální strany, uprázdnil své místo s tím, aby se přihlásili případní vyzyvatelé. Přihlásil se Peter Dutton, takže se hlasovalo.
Výsledek hlasování: 48 : 35 ve prospěch Turnbulla považují komentátoři za těsný. V historii australské politiky když dochází k podobným výzvám, napoprvé se to obvykle nepovede. Snad až na pár výjimek, vždycky se musel vyzývatel postavit svému úřadujícímu oponentovi aspoň dvakrát, než by se dostatek členů strany nechal přesvědčit o nutnosti změny. Takže, Turnbull je zpět ve svém honosném premiérském křesle, Dutton, který se vzdal okamžitě své ministerské funkce, se uchýlil na skromnější zadní sedadlo v parlamentě. Odtud bude bezpochyby spřádat další plány, jak Turnbulla svrhnout. Bývalý ministerský předseda Abbot už se nechal slyšet, že podporuje Duttona. Ovšem existuje, zatím slabá, šeptanda, že nakonec by to mohl přece jen být on, kdo se bude smát naposledy. V každém případě bude příštích několik týdnů veskrze zajímavých.
Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/
http://www.vojen.com/