25.4.2024 | Svátek má Marek


AUSTRÁLIE: Nejen v Řecku…

6.2.2015

Není to jen Řecko, kde uskrovnění se v ekonomické nouzi přineslo omračující následky ve volebních urnách. Když už to v Hellas začínalo vypadat, že by těch několik roků tvrdého odříkání mohlo začít přinášet nějaké výsledky, rozhodl nespokojený národ jinak. Kam to povede, zatím nikdo neví.

U nás v Queenslandu jsme na tom po ekonomické stránce nebyli zdaleka tak zle jako Řekové, před třemi roky ale bylo celkem jasné, že labouristická vláda, kterou tehdy vedla Anna Bligh, to s utrácením poněkud přehnala. Labouristé byli u vesla už od roku 1989, jen s krátkou přestávkou 1996-98, a zřejmě si mysleli, že jim vše u voličů projde. Zle se přepočítali. Ve volbách v roce 2012 pravicové sdružení liberálů a národovců vyhrálo na celé čáře. V parlamentu zůstalo tehdy levici jen 7 poslanců, zatímco pravice zvýšila svůj počet z 34 křesel na 78, z celkového počtu 89. V doplňovacích volbách to opozice trochu vylepšila na 9.

Nový premiér Campbell Newman okamžitě začal utahovat opasky. Nejprve to odnesli státní zaměstnanci, jejichž kontrolovaný odstřel považoval Newman za absolutně nutný. V hledáčku jich měl asi 14 tisíc. Další podobná opatření následovala. Nehodlám českého čtenáře unavovat detaily, stačí konstatovat, že popularita premiéra Newmana klesala měsíc od měsíce. Zde v Queenslandu máme neobyčejně krátký volební termín: pouhé 3 roky. Premiér musí vyhlásit datum voleb, když se blíží konec termínu, v tomto případě 24. března 2015, může ale svolat volby dříve, s minimální 28denní délkou volební kampaně. Což učinil hned na začátku tohoto roku Newman, který se zřejmě domníval, že nejkratší možná kampaň nejlépe prospěje vládě, jejíž popularita je na sestupu. Sám měl navíc velké problémy ve svém vlastním volebním okrsku, kde mu mladá a dravá opoziční kandidátka šlapala silně na paty. Takže jsme šli tento týden opět k volbám.

Pokud někdo vyhraje volby s takovým rozdílem, jak se to povedlo pravici před třemi roky, mělo by to opozici trvat aspoň dva termíny, než se jí podaří stáhnout jejich vedení natolik, aby mohla sama uvažovat o vítězství. Na tom se aspoň vždycky shodovali političtí komentátoři. Toto pravidlo ale zřejmě už neplatí. Myslím si, že za to mohou především sociální media. Když má některý politik ztratit popularitu, dojde k tomu dnes mnohem rychleji, než jak tomu bývalo před pouhými několika lety. Mnohému z politiků tohle ještě nedošlo. Newman jistě počítal s tím, že přijde o nějaké ty parlamentní kolegy ─ mohl si ale dovolit přijít i o dva tucty a stále ještě mít celkem pohodlnou většinu. Ne ale o tři tucty, čemuž nasvědčují dosavadní výsledky voleb.

Jedno je jisté. Cambell Newman už nebude premiérem, nebude dokonce ani politikem. Tohle mohl před davem svých věrných prohlásit už asi za pouhé dvě hodiny po uzavření volebních místností. Premiérkou nejspíš bude dáma, která přežila masakr před třemi roky, Annastacia Palaszczuk, která své jméno, jasně polsko-ukrajinského původu, vyslovuje po francouzsku jako “Palašé”. Komentář si nechávám pro sebe. Existuje ještě možnost, že dosavadní vláda by se udržela u moci tím, že by vytvořila menšinovou vládu. K tomu by potřebovala pomoc pár ultra-pravičáků a případného nezávislého, podle toho, jaký bude celkový výsledek. To se ale už nachází spíš na hranici fantazie. Na konečné výsledky tohoto nejposlednějšího krveprolití si v každém případě budeme muset ještě několik dní počkat.

Celá záležitost bude docela určitě mít dopad celonárodní. Premiér Austrálie Tony Abbott je už nyní podobně nepopulární, jako byl Newman v Queenslandu. Navíc si svou situaci ještě podstatně zhoršil tím, když při nedávném vyhlašování státních cen u příležitosti hlavního národního svátku udělil čestný rytířský titul princi Philipovi. Ten má už podobných titulů asi sedmdesát - podle seznamu, s nímž si kdosi dal práci. Proti tomuto jmenování se zvedla silná vlna nevole, a to i od členů jeho vlastní strany. Australané prostě očekávají, že jejich premiér vydá australská vyznamenání Australanům.

Lze si tudíž snadno představit, že co nevidět dojde k otevřené konfrontaci. Ministryně zahraničí Julia Bishop je značně populární u veřejnosti, podobně jako Malcolm Turnbull, který už dlouho postává a přešlapuje v portálu australského politického jeviště. Ani jeden z nich ale asi takový rozhodný krok do plné záře reflektorů zatím neudělá. Podle nejposlednějších zpráv to vypadá, že bude na jiném Malcolmovi, známém jako Mal Brough, vyzvat Abbotta k tomu, aby složil svou funkci. Stejně jako v tom Řecku zatím nikdo neví, kam to povede.

Autorovy osobní stránky: www.voyenkoreis.com