20.8.2022 | Svátek má Bernard


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Názorová totalita na univerzitě

Namísto otevřené diskuse byl v rámci udržování konsensu z univerzity vyhozen. A nebylo to někde v Rusku nebo v Číně, nýbrž v Austrálii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Milan 13.8.2020 20:50

Cenzura Maffry je velmi nevypočitatelná, takže to nelze vyloučit.

F. Navrátil 13.8.2020 9:41

Pořád dobrý. Akademik Lysenko vedl souboj vědeckých názorů prostřednictvím NKVD a to pak například vyhozený mikrobiolog si liboval, že skončil jako dělník v Selmašstroji a ne přímo v gulagu jako kopáč při stavbě sibiřské železnice.

M. Šejna 13.8.2020 9:21

S těmi akademickými svobodami je to trochu problém. Ridd měl s univerzitou víc konfliktů a skončilo to vyhazovem.

Jenže u všech univerzit na celém světě platí nejen pravidlo akademické svobody, ale zároveň i prestiž univerzity. Pokud má univerzita pocit, že její zaměstnanec snižuje její prestiž svými veřejně publikovanými názory, pak mu prostě řekne, ať jde svobodně hlásat své názory jinam.

Ridd si muže své názory svobodně publikovat dál. Jen to už nebude za peníze univerzity. Pokud jsou Riddovy názory tak kvalitní, určitě ho zaplatí zemědělská a rybářská lobby, pro kterou Ridd určitě velmi ochotně zpracuje vědeckou analýzu o absolutní neškodnosti hnojiv a nadměrného rybolovu na ekosystém korálového útesu.

Někdy je ta svoboda názoru a prestiž univerzit docela drahá. ;-) Ridd se na Univerzitu už nevrátí a Univerzita mu za to, že ji Ridd nebude dál dělat ostudu, zaplati milion dolarů.

O. Uživatel 13.8.2020 9:24

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 13.8.2020 9:33

Ono tak ale opravdu chodí.

Představte si, že nějaká Univerzita specializující se na paleontologii, biologii a evoluci příjme do svých řad profesora biologie, a on se jim odvděčí tím, že zpochybní Darwinovu evoluční teorii jako nedostatečnou a bude tvrdit, že boží stvoření je jednou z možných variant vzniku Země a vzniku života.

Nejspiš si ho pozvou na kobereček a domluví mu, že pokud bude toto hlásat dál, tak se s ním budou muset rozloučit.

Vidíte v tomto postupu ohrožení akademických svobod?

J. Fráňa 13.8.2020 10:15

Dle mého je ohrožením akademických svobod to, že pan Ridd upozornil na nedostatek vědeckých důkazů a byl vyhozen. I vy sám píšete, že má své názory hlásat za peníze farmářské a rybářské lobby. To je opravdu zajímavý názor. Vědec chce vědecké důkazy a je nařknut, že nahrává jakési lobby, s takovou logikou se ve vědě daleko nedostaneme. Pravdou je, že na příkladech klimatických změn a Covid-19 vidíme který vědec je in a který out. S vědou to ovšem nemá nic společného.

M. Šejna 13.8.2020 11:11

Jenže on sám tvrdí, že vyplavování hnojiv do moře a nadměrný rybolov nemůže korálové útesy nijak ohrozit. Také má nedostatek důkazů a přitom je o své pravdě přesvědčen.

Navíc tady ani už nejde o klimatické změny. O nich se univerzita s Riddem vůbec nedohadují. V otázce klimatu se shodují.

R. Čtvrtníček 13.8.2020 12:04

Jak dlouho jsi ztravil na Barrier reefu? S temi hnojivy mas castecnou pravdu. Pastviny je nutne hnojit a je to asi 20 let, tak se pohnojilo a prisly velke deste a hnojiva byla splachnuta do more a nadelala mensi paseku. Mohu Te vsak ujistit, ze Barrier reef je porad stejny od dob kdy vznikl. Je to zivy organismus, mekdy odumira rychleji nekdy narusta rycleji. To jak nekteri chytraci, kteri z toho maji dobre zivobyti, travit zivot na yachte v koralovem mori,musi byt necim podlozeno. Jinak barrier reef mel zemrit asi v roce 2005,snih nebude v Australskych alpach po roce 2000 (loni nejlepsi lyzarska sezona od roku 1956, snazit se zamezit lesni pozarum je blbost, priroda to zaridi sama.Videli jsteto v lednu jak se priroda zaridila.(jinad tam kde byly ty pozary tam je to ted pod vodou diky suchu.Zkratka Sejno, mohu Ti rici, ze matka zeme se o sebe postara I kdyz se ji snazime znicit.Co takhle zacit ksefiovat s jetelovymi semeny jad Tvuj jmenovec;-D;-D;-D;-D.

M. Šejna 13.8.2020 14:56

co takhle přestat onanovat před malýma holčičkama, jako Tvůj pedofilní jmenovec. :-P

J. Nový 13.8.2020 13:59

"Pokud má univerzita pocit, že její zaměstnanec snižuje její prestiž svými veřejně publikovanými názory, pak mu prostě řekne, ať jde svobodně hlásat své názory jinam.!

.

Pane Šejno, doufejte, že podobný postoj nezaujme váš zaměstnavatel a nezačne vehementně hledat a zaznamenávat vaše "hrubé porušení pracovní kázně" aby měl legální důvod aby vás poslal své názory hlásat jinam. To už by bylo "jiné", že? ;-D

M. Šejna 13.8.2020 14:54

já narozdíl od Vás, námezdní dělníku, jsem živnostník.

Ale zeptám se tedy sám sebe, zda sám sobě porušuji pracovní kázeň. ;-D

P. Han 13.8.2020 10:16

Pokud vím, tak na některých školách v USA se ještě v minulém století naopak vyhazovalo za zastávání evoluční teorie a vyučoval se pouze kreacionismus. Kdo ho popíral, letěl. Takže to podle vás bylo taky správné?

M. Šejna 13.8.2020 11:14

Není to správné.

Já netvrdím, že je to správné. Tvrdím, že to tak v realitě funguje.

V USA byl ale soudní spor o evoluční teorii o něčem jiném. Tak kreacionisté požadovali soudní zákaz vyučovat evoluční teorii.

V případě Ridda mu nikdo soudně nezakazuje, aby si hlásal své názory.

I. Schlägel 13.8.2020 10:39

Uhozený příklad nesouvisející s uvedeným problémem. Postihy za rozumnou kritiku v řadě nejen vzdělávacích institucích jsou realitou. Výsledkem bude preventivní absence kritiky formou autocenzury, aby měli všichni klid na práci. Proces zahnívání.

O. Uživatel 13.8.2020 10:52

Uživatel požádal o vymazání
P. Palíšek 13.8.2020 23:40

Bolševické myšlení in natura a par excellence

P. Kubáč 13.8.2020 9:20

Teoreticky by nebyl důvod se znepokojovat. Pokud Ausatrálie nebo kterýkoliv jiný stát udělá ze svých univerzit VUMLy - zpětná vazba a trest nakonec přijde. V praxi mě trochu straší že trest bude mít formu ( de facto ) místokrále z čínské komunistické strany.

I. Schlägel 13.8.2020 11:33

Prakticky je důvod se znepokojovat. Pokud budou v Austrálii místo univerzit VUMLy, svobodný svět ztratí dalšího spojence. I když, pokud to dříve stihnou v USA, bude to ve finále jedno.

J. Jurax 13.8.2020 13:29

Pokud to to dřív stihnou USA, už prakticky nebude svobodný svět. A za tisíc let budou historici charakterizovat dnešek jako začátek období úpadku, temna a totality.

V. Církva 13.8.2020 8:52

Vždyť je to vážně ostuda jak se svobodná akademická diskuse inteligentních lidí kvůli stádovitosti, grantům a sobectví změnila v totalitu. Jak pak můžeme věřit klimatickým odborníkům, když jde už spíš o politiku.

Pak ať se nediví že lidé vzdělancům a universitám nevěří a vymýšlí konspirační teorie.

M. Šejna 13.8.2020 8:28

Když u nás ekofanatici vyhodili klimatologa Pretela ze zastupování Česka v IPCC, pan Šálek ani nepípnul.

Teď má obavy o svobodu názoru v Austrálii, zatímco osud jeho kolegy z branže mu byl lhostejný.

I. Schlägel 13.8.2020 10:45

Pan Pretel s tím tak trochu počítal a chtěl odejít sám, nicméně košer to nebylo. https://www.mzp.cz/cz/articles_el090907pretel

Jinak článek je o sílícím trendu na západních univerzitách a vědeckých institucích ilustrovaných australskými reáliemi. Australské reálie u nás zatím, doufám, nepanují. Ovšem máme pěkně nakročeno.

M. Šejna 13.8.2020 11:30

Autralské reálie panují i u nás. Před lety proběhlo v médiích, jak Studentská rada požadovala odchod profesora z Univerzity. Prý nedosahuje dostatečných morálních kvalit.

Učitel nakonec odešel (nebo byl odejit).

I. Schlägel 13.8.2020 12:11

Registruji pouze mírnější formu. Možná jenom nemám dostatek informací.

J. Nevrkla 13.8.2020 8:07

Docela by mě zajímal názor autora meteorologa na teorii globálního oteplování. Možná má taky strach svůj názor svobodně vyjádřit.

M. Šejna 13.8.2020 8:22

Meteorolog Šálek globální oteplování nezpochybňuje.

Pouze tvrdil, že nebude tak rychlé. Dokonce se o tu rychlost oteplování vsadil.

A kromě prvních dvou let sázky pravidelně prohrává každý rok.

J. Kovaříček 13.8.2020 8:00

Inu, není divu! Australský vysokoškolský systém je dnes řízen z Pekingu, což nedávno ukázal případ University NSW. Socialismus zde byl dobudován, radujme se! Ostatně současná situace ve státě Victorie to rovněž demonstruje. A tak si občané Melbourne mohou zažít policejní stát na vlastní kůži. Holt co si zvolili, to mají. Země je však uzavřena, takže není odtud úniku.

J. Lukavsky 13.8.2020 7:31

Základní premisou vědy je že "de omnibus dubitandum est" čili "vše jest zpochybnitelné". Pokud se názory rozdělují na ty správné a špatné ... je to politika, náboženství... ale nikoli věda. Ta rozlišuje výroky na potvrzené, nejasné a hypotézy bez důkazů. Zkušenost nám říká, že naprostá většina hrůzných a alarmistických scénářů se nepotvrdila. Příroda je skotačivá a dělá si co chce, jenom v SSSR poroučeli větru a dešti. Probatum est. J.L. end

M. Šejna 13.8.2020 9:39

Ve vědě to platí ale trochu jinak, než jste napsal.

Vše zpochybnitelné opravdu je, ale pouze tehdy, když se předloží důkaz, kterým se zpochybní předchozí platná teorie.

Ve vědě rozhodně neplatí premisa, že platná teorie se zpochybní tvrzením, že není dostatečně prokázaná, aniž by zpochybňovatel předložil jediný důkaz svého tvrzení.

J. Lukavsky 13.8.2020 10:00

"platná teorie se zpochybní tvrzením, že není dostatečně prokázaná" poněkud se mi nezdá, že by mohla být jako platná teorie, která není dostatečně prokázaná. To je spíš kategorie "dosud neověřená či neprokázaná hypotéza". J.L. end