16.4.2024 | Svátek má Irena


AUSTRÁLIE: Kterak socialistická uvědomělost ve woke se převtĕlila

8.2.2020

Občané pokročilého věku si ještě pamatují ty časy, kdy jsme byli plně uvědomělí a budovali naši socialistickou budoucnost pod vedením rodné komunistické strany. Ve škole jsme tehdy hrdě recitovali pokrokové básně, jako tuhle od S.K. Neumanna „Stalin a stachanovci“.

Kamže až klokotá kladivem
kovové krásy a ctnosti
ta kovadlina s kujným snem.
O nové společnosti
po Leninovi největší
kovář kontinent kuje.

Krásně řečeno, a jak z toho prýští uvědomělost. Wallstreetovci brali roha. Uvědomělost, bez které se za „totáče“ nedalo přežít, byla předepsaná ctnost kombinovaného patolízalství, prospěchářství, poseroutkovství, pokory a vyjádření kladného poměru k lidově demokratické společnosti (klapoklides). Bohužel tato ctnost zanikla po roce 1989, i když se postupně objevují známky obrody. Hrdinové socialistické uvědomělosti byli horníci, hutníci a další členové dělnické třídy, kteří pracovali v čoudících fabrikách jak na těch dobových stokorunách a vybrané oběti kapitalismu za mořem, jako američtí černoši. Někdejší rčení, že socialismus je nejdelší cesta ke kapitalismu, které jsme si tajně šeptali, se vyplnilo do litery - ale vrcholu bylo dosaženo a teď se zdá, že poměry na bájném Západě směřují do ráje, ve kterém jsme žili v sedmdesátých létech za normalizace - alespoň co se týče ideologie a s ní spojeného masového oblbování.

V polovině roku 2017 redaktoři slovníku americké angličtiny Merriam-Webster ohlásili příchod nového slova do jejich jazykové kolekce, „woke“, které se stalo slovem roku a bleskově infikovalo „pokrokovou“ literaturu a media. Každý správný intelektuál, aby nebyl považován za blbce nebo ještě hůře za anti-pokrokáře, vkládal woke do svých literárních výtvorů asi tak často, jako se „vole“ vyskytuje v české lidové konverzaci. „Woke“ je forma awake, probuď se, jak si ho přizpůsobili „Američané afrického vzhledu“ (což je dnes politicky korektní označení) z ghett ve Watts a Bronxu, odkud to slovo převzali intelektuální pokrokáři; slovo má tedy ušlechtilý původ. Ve vyspělé anglofonii woke formálně znamená „bdělost (a ostražitost, jako zastara) nad sociální nespravedlností“, jako je rasismus, ale více protestních skupin jako genderisté, LGBT a transsexuálové si to slovo přisvojilo a upravilo, aby šlo s dobou a s moralitou davu. Takže teď máme woke náboženství, woke průmysl, woke klimatickou změnu; s woke vstávám a lezu do postele.

Nicméně - jako za socialismu - existují skupiny s přednostním právem na woke. V USA to jsou to chudí černí, v Británii muslimští přistěhovalci, v Kanadě a Austrálii původní domorodci („First Nations“). Velebení australských domorodců v poslední dekádě dosáhlo obludných rozměrů, přestože ti nejhlasitější Aboridžinci jsou skoro nerozeznatelní od bílých; to značně zjednodušuje příležítost vydávat se za domorodce a užívat si nesčetné výhody. Profesor Pascoe s předky v anglickém Cornwallu se vydává za domorodce, což se mu nedaří dokázat, ale to nevadí. Ministr domorodých záležitostí prohlásil, že když prof. Pascoe říká, že je domorodec, tak je. To zjednodušuje situaci; jelikož moje babička byla z Innsbrucku, tak se teď mohu identifikovat jako Tyrolák (nebo neandrtálec, jelikož jsme měli chatu v Povltaví). Prof. Pascoe ve své knize, za kterou dostal státní cenu, povýšil domorodou společnost o jednu příčku nahoru, nad lovce a sběratele, jak se doposud tradovalo, vzhledem k jejich vyvinutému zemědělství, inženýrským projektům a státní správě. A když to tak píše, musí to být pravda. Připomíná mi to socialistickou historii, kde Sověti a před nimi Rusové vynalezli všechno deset let před Západem; jelikož o tom psal Svět sovětů, musela to být pravda.

„Woking“ domorodců u protinožců dosáhlo nedozírných výšek v minulém roce, ve stejnou dobu, v jaké se některé domorodé vesnice jako Fregon nebo Aurukum stávají neobyvatelné pro násilnosti. Když se konala filiálka Edinborough Tatoo v Sydney, tradiční akty skupin z Britského společenství byly prokládány vystoupeními domorodců doprovázenými pšouky z didgeridoos. Nedávné Commonwealth Games v Brisbane mohly začít až po dramatizaci domorodého „Dreaming“ (proto-náboženství) a uvítání návštěvníků do kmenového území místním stařešinou. A tak se to tu dělá. Návštěvník komentoval místní woke jako lezení do anální dutiny. (Jaký to hulvát! Horší než Donald Trump!)

Až „woke“ nakazí Česko, kdo budou ti šťastní příjemci všech těch poct a zbožňování? Možná ti nepřizpůsobiví, nebo mohl by se někdo identifikovat jako keltského původu? Hodně štěstí a Čest woku!

Peter Hilff