29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Když přišel cyklón

Tak si nějak nejsem jistý jak se vlastně má to zlověstné slovo česky psát. Zde v Austrálii se té podivné bytosti, jejíž život trvá několik dní až několik týdnů, která ale ovlivní životy miliónů, říká “cyclon” tedy “sajklon” neboli česky “cyklón”.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 15.9.2017 11:43

Lidé

jsou holt stejní na všech kontinentech.A znovu dík za hezké čtení.

T. Kočí 15.9.2017 10:29

Cyklonům se dávala ženská jména

protože když např. Irma přichází je teplá a vlhká, když odchází bere domy , auta atd.

tož tak

J. Lepka 15.9.2017 10:12

Pokud už mne paměť nešálí,

tak v devadesátých letech měli na Rýnu stoletou vodu 3x během pěti let.

Z. Lapil 15.9.2017 9:26

Stavět se dá všude

Samozřejmě s rozmyslem, to je tak, aby průšvih, k němuž dříve či později dojde, neznamenal katastrofu. Například sklep a přízemí z betonu nebo aspoň pořádných (čti nerozmočitelných a neplesnivějících) zdí a nábytek buď snadno vynositelný do patra, nebo obětovaný.

Ale pozor: dostatečně děravý, ten sklep, protože beton je sice 2,5x těžší, než voda, ale barák je většinou ten vzduch vevnitř a je-li uzavřen, docela dobře plave. Nedělám si legraci - v Bratislavě ještě za socialistických dob stavěli poblíž Dunaje (podzemní voda) tuším Komerční banku - 7 pater pod zem, 24 patra nahoru. Železobetonové suterény musely být proti vyplavání zajištěny svislými zemními kotvami skrz dno dolů. Ty kotvy byly úplně obyčejné - časem mohly "shnít" a s nákladem 24 pater už barák nikam neodplave.

Hrdě se v prsa bili projektanti jednoho domku v Dobřichovicích, u Berounky. Železobetonový suterén schovaný v násypu, s děravým dnem (kvůli vodě), na tom dřevostavba. Docela elegantní řešení tam v té směsce "prvoprepublikových" vil a trampských chat: domek na pahorku. Velká voda přišla v r. 2002 v nepojištěném období mezi dokončením stavby a kolaudací, a zastavila se deset centimetrů pod tím dřevem.

Dost zajímavá je taky novodobá rekonstrukce kamenného mostu v Písku, ale o té jsem tu už dvakrát třikrát psal, tak jedině na přání :-).