AUSTRÁLIE: Jak se volí u klokanů
V demokratické společnosti patří volby správných jedinců k občanským výsadám ale i povinnostem. Přesto v mnoha zemích je účast voličů nízká, mnohdy pod 60% všech voličů. Stávalo se tak i v Klokánii, než v roce 1924 bylo uzákoněno, že volit je povinné a to pod pokutou. Vzdálenosti k nejbližší volební místnosti, či stanici představuje pro některé voliče ve vnitru kontinentu výlet několik set kilometrů. A to pro volby do všech třech stupňů správy země, federální, státní i oblastní.
Od té doby bývá účast voličů kolem 90%. Toto opatření odůvodňují politici tím, že takto se zajistí legitimita výsledků voleb. Nevím jak, ale zvolení jedinci na všech třech stupních veřejné správy jsou zpravidla gauneři a prolhaní křiváci. Asi to je tím, že slušný člověk se od politiky drží hodně daleko. Slušným lidem politické prostředí nesvědčí. To proto, že politici je ze svého středu buď „vykoušou“ a nebo noví adepti se k nim přidají a stanou se jedním z nich, tedy gaunerem.
Povinné volby nejsou po světě příliš rozšířeny, jen v 21 zemích ze 195 se volí povinně. V zemích, kde je účast na volbách dobrovolná, bývá účast voličů podstatně nižší. Na př. v prezidentských v USA od roku 1900 do roku 2020 byla průměrná účast 66%. Ještě nižší účast byla účast voličů ve volbách ve Velké Británii v roce 2024, a to pouhých 60%.
V Klokánii od roku 1973 mohou volit občané starší 18 let. Dříve byla tato hranice a plnoletost v 21 letech. Domorodci byli k volbám připuštěni od roku 1962.
Organizace zodpovědná za zdárný průběh voleb u klokanů se jmenuje „Australian Electoral Commission“ ustanovená v roce 1984, která se mimo jiné stará, aby všichni voliči měli možnost volit. A to bez ohledu v jak odlehlém místě tito žijí.
https://www.aec.gov.au/voting/ways_to_vote/
Různé možnosti volby:
Pokud se volič nemůže dostavit do volební místnosti v době voleb tak může volit dříve ve zvláštním volebním centru.
Pokud je jedinec v době federálních voleb a nebo referenda mimo Austrálii tak může volit na zastupitelských úřadech Austrálie v té které zemi.
Když se volič nemůže dostavit do volební místnosti tak může zažádat o poštovní volbu.
Pro mnoho voličů kteří nemohou navštívit volební místnost jsou zřízeny mobilní volební týmy které navštěvují voliče v odlehlých končinách ve vnitrozemí, domovech pro přestárlé, přístřešcích pro bezdomovce, nemocnicích, věznicích a podobně. Voliči kteří mají silnou zrakovou vadu a nebo jsou slepí mohou odkudkoliv volit pomocí telefonu kde je k tomuto zřízena zvláštní služba.
Volit je možno v daném státu a nebo teritoriu ve volební den. Volební místa jsou většinou ve školách, společenských místnostech, kostelích a nebo jiných veřejných budovách.
Pokud je volič mimo svůj stát, kde je na volebním seznamu, musí volit v mezistátním volebním centru.
Voliči trpící vážným handicapem mohou volit poštou a nebo za asistence ve volebních místnostech.
11/09/2024.