18.9.2021 | Svátek má Kryštof


AUSTRÁLIE: Hadimůrky II.

11.12.2017

Nedávno jsem zde psal o hadimůrkách, přístrojích, které údajně mají zahánět hady a které jsme si kolem našeho domu instalovali. V závěru článku jsem se zmínil, že pokud neuvidíme žádné hady aspoň rok, uvěřím, že to funguje. Nuže, uplynulo jen několik dní a už mohu odpovědně prohlásit, že to nefunguje!

Považte následující. Podle svého zvyku jsem se k večeru usadil na verandě, kterou máme sítěmi dobře zajištěnou proti útokům bodavého hmyzu, ale i nevítaným návštěvám plazů, jichž máme zde v Queenslandu přehršel. Společnost mi při tom dělala naše shih-tzu Dolly, která mi seděla na klíně. Ta náhle zpozorněla, seskočila na zem a hleděla přes síť na místo několik metrů vzdálené, kde se cosi pohybovalo. Mírně přitom kňučela, snažila se mne na něco upozornit. Začínalo se už stmívat, takže příliš zřetelné to nebylo. Po chvíli mi ale došlo, o co jde. Na místě, kde končí kamínky vysypaná cesta a začíná tráva, se vlnil menší had, asi tak 60 až 80 centimetrů dlouhý. Tedy celkem mládě, ale podle toho, co jsem viděl, mládě právě oné obávané pakobry východní, druhého nejjedovatějšího hada na světě!

Had tam něco měl a tím něčím se ukázala být menší žába. Už ji zřejmě uštkl, protože se pohybovala jen pomalu, stále se ale ještě snažila svému lovci uniknout. Neměla šanci. Had kolem ní pozvolna kroužil a zřejmě jen čekal, až z ní život vyprchá, aby ji mohl pozřít. Vzal jsem si rychle foťák, vyšel ven a podařilo se mi z bezpečné vzdálenosti udělat několik snímků této scény. Když se úplně setmělo, posvítil jsem si ještě na to místo baterkou. Had byl pryč, stejně jako žába. Ta se skoro určitě už nachází v útrobách pakobřího mláděte. To asi nebude daleko. Hadi, když se najedí, si obvykle najdou úkryt někde nedaleko, aby mohli sousto zažít. Musíme si dát pozor a naši psíci, kteří rádi pořád šmejdí kolem domu, ještě víc.

Snímky pořízené za soumraku pochopitelně za moc nestojí, představují ale Důkaz, že hadimůrky nefungují, že je klidně můžeme dát do kategorie toho, čemu Australané říkají “snake oil”, hadí sádlo. Podomní prodavači téhož jsou synonymní s tím, že jste se nechali napálit. Měl jsem to podezření, nyní ale mám v rukách důkaz. Na fotce je had, jeho kořist a v blízkosti asi dvou metrů je jasně vidět hadimůrku, která nás neochránila.

Takže hadimůrky nedoporučuji, stejně tak jako krtkobijce, kunoplašiče a podobné pofiderní produkty lidské vynalézavosti.

Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/
http://www.vojen.com/
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.