28.11.2022 | Svátek má René


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Dopis do České Třebové

Ahoj Vojtěško, tak jsem se na tvoje přání rozepsala, jak to vypadá v Austrálii s tím virem covidem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Moravčík 30.10.2020 10:37

Magor Itovič to oznámil dva dni dopredu, takže deň pred Veľkou Nocou sa diaľnica upchala smerom z Bratislavy, ako sa všetko hnalo na chaty, aby nemuseli ostať v panelákoch.

Teraz mamičky budia svoje ratolesti so slovami: Vstávaj miláčik, je jedna v noci, ideme na prechádzku!;-D Pán premiér chce byť najlepší na svete, tak si vzal Prymulov nápad o plošnom testovaní, v eufórii ho hneď vyklopil ako prvej Merkelovej (ostatných na Slovensku ignoroval), potom prišiel domov, začal sa vyhrážať každému naokolo, čo s ním bude, keď na test nepôjde. Pretože nevedel ako na to, presunul testovanie na jedinú akcieschopnú silu - armádu, a keďže tá nemôže zabezpečiť kompletnú logistiku v civilnom sektore, obvinil z neschopnosti samosprávy, ktoré to dostali príkazom pár dní dopredu, s niekedy nesplniteľnými podmienkami, bez potrebného financovania, bez overenia si, či na to bude dosť zdravotníkov, atď., atď. Ale splnil si sen o Záchrancovi Slovenska. Už síce pripustil, že to SR (asi) nespasí, to čo považoval za nadšenú účasť so spevom revolučných piesní, popísali dobrovoľne nedobrovoľní účastníci ako obyčajné vydieranie, a všetko vyzerá na to, že ten certifikát o neinfekčnosti má v skutočnosti hodnotu Matovičovho magisterského diplomu. Celú akciu asi využije niekto z hygienikov či epidemiológov na spísanie práce na PhD, a tým to skončí. Šírenie korony to ovplyvní len minimálne, úspešnosť sa predpokladá len asi 30%. Do spevu tu nikomu asi nie je, tak sa to ani nemuselo zakazovať.:-)

Idem zaplatiť zloženky na poštu, kým aj to nezarazia.

J. Nevrkla 30.10.2020 6:51

Takhle chytří a sebevědomí jsme v Česku byli po jaru taky, pak čas oponou trhnul.

R. Langer 30.10.2020 9:06

Počkat, tím jako chcete říct, že teď jste hloupý a bez sebevědomí? ;-)

J. Nevrkla 30.10.2020 9:28

Tím chci říct, že je příliš pyšne myslet si, že rozšiřování této epidemie závisí na vládních opatřeních.

I. Schlägel 30.10.2020 10:33

Vládní opatření alespoň částečně regulují intenzitu a rychlost a tudíž ovlivňují schopnost zdravotnictví efektivně reagovat. Neřeší výskyt viru jako takový.

J. Nevrkla 30.10.2020 10:42

Obecně částečně ano, konkrétně je však třeba posoudit, co za co. To uzavírání všeho možného přináší podle mého více škody než užitku. Teď v televizi uváděli výborný film Rasin, v říjnu 1918 při zakládání republiky tu nejvíce řádila španělské chřipka, daleko horší než dnešní covid, podle filmu se zdá, že ji měl i Rašín. Všichni intenzivně makali, historici to ani nepovažovali za potřebné zmiňovat. Porovnejme to s hysterii dnešní společnosti.

I. Schlägel 30.10.2020 10:56

Přihlédnul bych k situaci v severní Itálii na jaře.

J. Nevrkla 30.10.2020 11:03

Na jaře jsme byli nejlepší v Evropě, teď jsme se stejnými opatřeními nejhorší. Švédsko bylo na jaře mezi nejhoršími, teď mezi nejlepšími. Šíří se to všude, křivky osciluji, korelace s vládními opatrenimi, ktera jsou velmi drahá , jsou chabé, to bychom si měli přiznat.

I. Schlägel 30.10.2020 11:24

Stejná opatření přišla o měsíc později, než měla. Ústup pandemie je znát až po cca měsíci po jejich zavedení. Nástup pandemie zhruba po 3 měsících po jejich rozvolnění. Ve Švédsku bych prozatím nechválil dne před večerem. Obávám se, že i získaná imunita dlouho nevydrží. Zrovna na severu Itálie by měla být nejrozšířenější, ale není, mají tam opět rekordní nárůsty. U nás mám pocit se to začíná konečně lámat (počty nakažených), hospitalizovaných a mrtvých bude ještě přibývat. Zajímavý je vývoj v Asii. Dělají to dobře, asi díky tomu, že nedisponují českou švejkovskou povahou.;-)

V. Novák 30.10.2020 11:54

Je Asie a Asie. Číňani jsou na diktatury zvyklí, a to i ti Hřibovi Tajvanci. Indové ne, ale tam zase nikdo netuší, kolik je nakažených a umírá se tam tak intenzivně a na všechno možný, že nějakej covid... sranda.

I. Schlägel 30.10.2020 13:55

Spíše mám na mysli Tchaj-wan, Singapur, Jižní Koreu.

J. Nevrkla 30.10.2020 12:01

To si snad myslíte, že v horkach přelomu srpna a září při minimu případů covidu měla ta opatření přijít? To nenapadlo ani Prymulu, vás ano? Myslíte si, že by to lidi akceptovali? Nikoliv, stejně jako nikde na světě. Přirozeně by si pomysleli, za se politici zbláznili. Žádné velké svejkovani u Čechů nevidím, pokud by to takhle jednoduše fungovalo, tak na jaře i Němci svejkovali více než my. Tak prostince, jak je lidem podsouvano, se ta epidemie nechová.

I. Schlägel 30.10.2020 13:53

Mě to napadlo, až když se za horka virus začal masivně šířit v Izraeli. V létě jsem si myslel, že jsme za vodou. V září si to nemyslel pan Vojtěch, co chtěl před volbami zavést roušky. Jak to dopadlo, víme. Měsíční zpoždění v přijímání opatření je prostě hodně dlouhá doba. Co se týká švejkování, myslím tím nezodpovědné jednání některých "svobodomyslných" občanů v době, kdy je zřejmé, že situace je vážná. Epidemie se chová prostince. Čím více sociálních kontaktů, tím snadnější přenos nákazy. Nic složitějšího není potřeba.

J. Nevrkla 30.10.2020 14:05

Když se podíváte i v rámci republiky na průběh nakaz v jednotlivých okresech i obcích, pak uvidíte, že se to šíří poměrně rovnoměrně, kde byly malé přírůstky před třeba třemi týdny, tam jsou větší dnes a naopak. Omezit či zrušit sociální kontakty není nic jednoduchého, je to ta nejproblematictejsi věc s mnoha velkými negativy a důsledky.

I. Schlägel 30.10.2020 14:20

Na tom se rozhodně shodneme. Pokud bychom se ovšem chovali jako za běžné sezonní chřipky, troufnu si tvrdit, že by došlo i na ty mrazáky.

V. Církva 30.10.2020 6:28

No zajímavé, takže totalita, že, to by paní Pekaroví neunesla, půl roku necestovat to je komunismus. nebo spíš ona skotka.

R. Vacek 30.10.2020 5:29

Celkem nuda, když se drží vir pod kontrolou.

E. Novotny 30.10.2020 2:22

Diky za jedinecny clanek.

A. Skrivanek 30.10.2020 1:57

Nase vlada Viktorie nasadila tak zvany ring of steel okolo Melbourne. Regionalni Viktorie nemela tolik pripadu a tak nemela tak prisne prikazy. Proste lide v Melbourne nemohli opustit mesto, toto omezeni padne az 9/11. Ziju na okraji Melbourne a mam partnerku v Ballaratu. 75 km ze dveri ke dverim. Jako intimate partners sme se mohli navstevovat, kdyz sem za ni jel prvne po vyhlaseni zakazu prselo. Na konyroln stanovisti nikdo nebyl. Plati nekaka klauzule ze za deste nemohou auta stavet kvuli bezpecnosti prace. Po druhe uz zastavovali auta a na dotaz zdali mam bumazku ci jaky je muj duvod cesty sem odpovedel ze jedu navstivit pritelkini. Na to mi policista popral stastnou cestu, to se zatim opakovalo pokazde. Moje pritelkyne byla take zastavovana na ceste odemne a jen jednou po ni chteli ukazat telefon s mym telefonnim cislem. Ve stredu se konecne po 3 mesicich otevrely obchody a castecne i restaurace, snad se dostaneme k covid normal vanocum bez problemu.

J. Brunner 30.10.2020 1:52

Tohle srovnání asi neškodí.

J. Vobr 30.10.2020 1:31

R^R^R^

L. Velisek 30.10.2020 1:18

R^

M. Dvořák 30.10.2020 1:00

Vřelý dík za článek!