ANALÝZA: Třetí světová válka na spadnutí? (2)
Dokončení včerejšího článku.
Jak již bylo řečeno, francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Marc Ayrault veřejně a s definitivní platností režimu Bašára Asada přisoudil vinu za útok sarinem v Chán Šajchúnu.
Jak bylo již řečeno, francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Marc Ayrault veřejně a s definitivní platností režimu Bašára Asada přisoudil vinu za útok sarinem v Chán Šajchúnu na základě „Národního hodnocení“, které 26. dubna 2017 předložil veřejnosti po zasedání Rady pro obranu. V tomto dokumentu hraje podstatnou roli také chemický útok z roku 2013. Bude tak dobré si trochu osvěžit paměť a některé starší události si zde připomenout.
Podle zprávy inspektorů OSN, zveřejněné 12. prosince 2013, byly v rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii chemické zbraně roku 2013 použity na pěti ze sedmi prověřovaných míst: Ghúta, Chán al-Asal u Halabu, Džabár, Sarákib a Ašrafíja Sahnája jižně od Damašku. Ve dvou případech chemické látky zasáhly pouze vládní vojáky, v dalších také civilisty. Na čtyřech místech byl použit sarin, z toho jednou ve velkém množství. První z útoků byl hlášen v březnu (Chán al-Asal), poslední pak v srpnu (Ghúta). Těmito útoky se zabýval i tým Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), který potvrdil použití sarinu při útoku v Khan al-Assal (Chán al-Asal), Saraqib (Sarákib) a Ghouta (Ghúta). Tým tvořili Paulo Sergio Pinheiro, Karen AbuZaydová, Carla del Ponteová a Vitit Muntarbhorn. Podle jejich prohlášení sarin použitý při útoku v Chán al-Asal nesl „stejné jedinečné znaky“ jako sarin použitý při útoku východně od Damašku v oblasti Ghúta.
V případě Ghúty inspektoři OSN ve své zprávě konstatovali, že environmentální, chemické a lékařské vzorky, které odebrali, poskytují jasný a přesvědčivý důkaz, že zde byly použity rakety obsahující sarin s dovětkem, že útočníci použili téměř 400 litrů této látky. A je třeba zde podotknout, že při výrobě chemických zbraní nebyl syrskou armádou, narozdíl od obecně rozšířených představ, užíván sarin jako náplň do jednosložkové (unitární) munice. To by totiž musela syrská armáda při jejím plnění pracovat s předem vyrobenou, tedy hotovou paralyzující látkou v kapalném skupenství: jedinou unitární bojovou chemickou látkou v Sýrii byl sirný yperit o celkových zásobách 19,8 tun, skladovaný v zásobnících. Za bezpečnější manipulační postup byla v případě výroby sarinu (tak jako v armádách jiných států) syrskou armádou považována příprava dvojsložkové, tzv. binární munice. Podstatou binárních receptur je vznik příslušné bojové chemické látky rychlou syntézou ze sloučenin (prekurzorů) při odpálení či dopravě chemické munice na cíl. Vzhledem ke značnému časovému odstupu od těchto událostí lze u nás v odborné literatuře nalézt několik objektivních statí, těmito událostmi se zabývajících: zde tedy nejsme odkázáni na francouzské Národní hodnocení, ani na White House Intelligence Report (WHIR) prezidenta Trumpa. Jeden ze zásadních článků, který hovoří o chemickém útoku v oblastech Zamalka/Ajn Tarma, lze načíst ve Vojenských rozhledech: Středa, Ladislav, Zničení syrských chemických zbraní: další krok k celosvětovému chemickému odzbrojení, Vojenské rozhledy, 2014, roč. 23 (55), č. 4, s. 88-101, ISSN 1210-3292 (tištěná verze), ISSN 2336-2995 (on line).
Pozornosti našich hlavních sdělovacích prostředků dosud uniká skutečnost, že organizace Human Rights Watch (HRW), sponzorovaná miliardářem Sorosem, jako první v případě útoku sarinem, k němuž došlo 21. srpna 2013 na damašském předměstí Ghúta, za pravého viníka označila syrskou armádu. Viníka znala tak dobře, že mohla za původce útoku označit přímo 104. brigádu Republikánské gardy. A to i přesto, že i ona sama (HRW) uváděla, že na místech útoku nalezené „rakety o rozměrech 330 mm“ byly typu, „který není uveden ve standardních, specializovaných mezinárodních, nebo odtajněných referenčních materiálech“. Nicméně šlo o podmínku, kterou si tehdy stanovil americký prezident Obama pro zahájení invaze do Syrské arabské republiky coby pověstnou „červenou čáru“, se kterou dnes koketuje prezident Trump.
Přípravou útoku byl tehdy pověřen náčelník spojeného štábu Martin Dempsey. Ten ale útok z vojenského hlediska považoval za „zásadní omyl“ a se svým názorem, že konflikt může „skončit bez vítěze“, se netajil ani před zahraničním výborem Senátu. Vzorky z Ghúty a jejich rozbor ho pak přiměly Obamu varovat, že ponese odpovědnost za „akt bezdůvodné agrese“: podle tehdy převažujícího mínění zpravodajců na damašském předměstí Ghúta sarinem vládní síly s největší pravděpodobností neudeřily. To měla signalizovat už pár dní po chemickém útoku americká armádní laboratoř, ale i britská Defence Science and Technology Laboratory v Porton Down, jedno z nejvíce utajovaných vládních zařízení pro vojenský výzkum, včetně chemické, biologické, radiologické a jaderné obrany. Neboť i britské zpravodajské služby získaly vzorek z damašského předměstí Ghúta a rozbor prokázal, že šaržím, známým z chemického arzenálu syrské armády, neodpovídá. Toto zjištění bylo obratem postoupeno štábu, který vedl Martin Dempsey. Načež prezident Obama 31. srpna 2013 v Růžové zahradě Bílého domu oznámil, že invazi odkládá, dokud o ní neproběhne hlasování v Kongresu. A tak k invazi, vzhledem k vývoji dalších událostí, nakonec nedošlo. Nicméně chemický útok spojený s masakrem civilního obyvatelstva na damašském předměstí Ghúta představuje snad vůbec nejtěžší válečný zločin, k jakému dosud v občanské válce na území Sýrie došlo. Jenže trest za tento zločin nemůže přijít dříve, než bude nezvratnými důkazy prokázána vina toho, kdo útok provedl. A i když důkazy stále chybí, neznamená to ještě, že zde pořízená autentická videa a dokumentární fotografie jsou podvrh. Jestliže někdo tvrdí, že zde k útoku sarinem ve skutečnosti vůbec nedošlo, pak nemá svých pět pohromadě.
Zásadní problém, podobně jako letos v dubnu v Chán Šajchúnu, ve znovu diskutované oblasti Ghúta (jednalo se o lokality Zamalka/Ajn Tarma a Džúbar) představovala otázka, jaká že munice při tomto útoku byla použita. V Příloze 5 zprávy inspekčního týmu OSN je popsána zajištěná atypická chemická munice použitá k útokům ve středu 21. srpna 2013 v oblasti Zamalka/Ajn Tarma, na níž byly detekovány stopy sarinu. Tým OSN popisuje raketu použitou k chemickému útoku v Zamalce jako raketový motor o průměru 12 cm a délce 134 cm, prstenec obepínající stabilizátory s průměrem 31 cm, nadrážovou hlavici přichycenou 12 šrouby, jejíž průměr činí 36 cm a délka 70 cm, pravděpodobný objem kapaliny v hlavici 56 ± 6 litrů. Atypická raketa nejspíše vznikla rozsáhlou přestavbou sovětské dělostřelecké rakety M-21-OF. Z této rakety byl použit motor, ovšem kromě bojové části byly odstraněny také původní složené stabilizátory udělující raketě rotaci a byly nahrazeny šesti hrubými, aerodynamicky nevýhodnými pevnými stabilizátory obepnutými prstencem o průměru 21 cm. Na přední část rakety byla s pomocí příruby a šroubů uchycena válcovitá schrána o vnějším průměru 36 cm. Jednalo se o hrubou příležitostnou úpravu rakety, kdy výsledné těleso mělo aerodynamicky značně nevýhodný tvar i letové charakteristiky. Šlo zřejmě o raketu pro jednosložkovou (unitární) munici, která nese hotový sarin, nikoli tedy o rotující binární munici, kterou dříve pro potřeby armády vyvinulo syrské Studijní a výzkumné vědecké středisko (SSRC). Pokud snad některým čtenářům unikají souvislosti, měli by se vrátit k pasážím z prvního dílu tohoto článku, kde se hovoří o rukodělné výzbroji tzv. rebelů či vzbouřenců.
Podstatná je také zpráva o činnosti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), podle které byli někteří Syřané vystaveni působení sarinu nebo podobné látky i v pozdějších letech. OSN o tom novináře informovala v pondělí 4. ledna 2016 s odvoláním na zprávu šéfa OPCW Ahmeta Üzümcüa. Podle této zprávy se inspektoři v Sýrii zabývali obviněním z použití chemických zbraní syrskou vládou v 11 případech. Zpráva nespecifikuje, kdy a kde se údajné útoky smrtící látkou měly odehrávat. Ve zprávě se ale říká: „V jednom případě analýza některých krevních vzorků ukázala, že jednotlivci byli v určitou dobu vystaveni sarinu nebo látce podobné sarinu.“ OPCW podle vyjádření OSN měla pak provádět další vyšetřování, které mělo určit, kdy a za jakých okolností mohli být tito lidé sarinu vystaveni. Pokud je mi známo, závěry tohoto šetření (mohu se ovšem mýlit a některý z našich expertů mne může opravit) však nebyly dosud zveřejněny. Ale co je v tuto chvíli nejdůležitější: jak ze zprávy OPCW vyplývá, z 11 případů údajných „útoků chemickými zbraněmi“, ze kterých byla obviňována Syrská arabská armáda, se pouze v jednom jediném případě ukázalo, že lidé byli „vystaveni sarinu nebo látce podobné sarinu“. Přičemž však podle Ahmeta Üzümcüa, generálního ředitele OPCW, původ této látky „byl nejasný“. Tedy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jako vůbec nejvyšší autorita na tomto poli, rozhodně neprohlásila, že „režim Bašára Asada prokazatelně opakovaně používá chemické útoky proti civilistům“, jak se v některých sdělovacích prostředcích traduje.
Nedávné tragické události z Chán Šajchúnu se pak zdají být jistou paralelou k chemickému útoku z 19. března 2013 v Chán al-Asal (Khan al-Asal) poblíž metropole Alepo, o kterém tehdy informovala (včetně videa) i agentura Reuters. Při chemickému útoku z 19. března 2013 v Chán al-Asal zahynulo 26 osob a více než 80 lidí utrpělo zranění. Jak tehdy uvedl server BBC News, podle syrského ministra informací Omrana al-Zoabia šlo o „nebezpečnou eskalaci“ a „první akt“ nové povstalecké autority. „Teroristé vystřelili raketu obsahující chemické látky do oblasti Chán al-Assal v provincii Alepo a zabili 15 lidí, především civilistů,“ uváděla syrská agentura Sana. Státní televize později uvedla, že zemřelo 25 lidí, zatímco Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) se sídlem ve Velké Británii jich uvedla 26, včetně 16 vojáků. Mluvčí Bílého domu Jay Carney prohlásil, že USA „nemají žádné důkazy“ o tom, že by zde byly použity chemické zbraně, zároveň však zopakoval varování prezidenta Baracka Obamy, že jejich použití by přineslo „vážné důsledky“. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Ruská federace je „velmi vážně znepokojena skutečností, že zbraně hromadného ničení padly do rukou rebelů“.
Fotograf agentury Reuters, jenž tehdy navštívil oběti chemického útoku v nemocnici al-Rajaa, která je majetkem Kustódie Svaté země, oznamoval, že jím oslovení pacienti trpěli problémy s dýcháním, přičemž uváděli, že po útoku cítili chlor. „Viděl jsem převážně ženy a děti,“ řekl fotograf, který také citoval oběti chemického útoku, ošetřované lékaři: „Lidé umírali na ulicích i ve svých domech“. Zpočátku nebylo z přicházejících zpráv zřejmé, jaké chemické látky byly použity. Uvažovalo se o pesticidech, koncentrovaném slzném plynu i možném úniku toxické látky z chemického provozu, zasaženého raketou. Až později se ukázalo, že zde byl v přestřelkách použit sarin. Na základě analýz odebraných vzorků a zbytku munice bylo možné konstatovat, že sarin použitý v Chán al-Asalu nebyl průmyslové výroby a jako rozbuška byla použita trhavina hexogen, která není používána ve standardní munici. Sarin nesla podomácku vyrobená raketa Bašair-3, kterou vládní síly nepoužívají. Na základě těchto poznatků dospělo několik expertů k závěru, že při tomto útoku použili sarin nejspíše syrští rebelové. V podobném duchu se vyjádřila i Carla del Ponteová, hlavní vyšetřovatelka komise OSN, monitorující porušování lidských práv v Sýrii: The Washington Times - Monday, May 6, 2013: Syrian rebels used Sarin nerve gas, not Assad’s regime: U.N. official. A nutno zde připomenout, že komise Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), jak bylo řečeno již výše, měla oznámit, že sarin použitý právě při tomto útoku v Chán al-Asal „nesl stejné jedinečné znaky“ jako sarin použitý při útoku v oblasti Ghúta.
Ale tyto události z Chán al-Asalu měly ještě dohru. Na videu z YouTube (publikovaném zhruba čtyři měsíce po chemickém útoku) lze shlédnout momenty před vykonáním popravy zajatců v době, kdy milice Fronty an-Nusrá, tehdy ještě oficiálně pobočky al-Káidy v Sýrii, převzaly kontrolu nad obcí Chán al-Asal. Nejenže zde byli vládní vojáci poté, co se vzdali, džihádisty nemilosrdně popraveni, ale některým z nich podle očitých svědků džihádisté uřezali hlavy. Další zprávy naznačovaly, že ne všichni z popravených mužů byli vojáci: někteří z nich byli identifikováni jako civilisté, které Nusra obvinila ze spolupráce se Syrskou arabskou armádou. Místním zprávám o těchto událostech se zprvu tiskové agentury, sympatizující s tzv. rebely, zdráhaly uvěřit. Obrat přišel až s vyjádřením Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) se sídlem v britském Coventry, jejíž zakladatel Rami Abdul Rahman, sám sympatizující s opozicí, citoval některé z očitých svědků, obviňující ze zločinů proti lidskosti zde bojující Frontu an-Nusrá. A není bez zajímavosti, že Chán al-Asal byl před necelým půl rokem cílem dalšího chemického útoku. V příloze francouzského Národního hodnocení nazvané „Údaje o použití chemických zbraní v Sýrii od roku 2012“ je chemický útok v Chán al-Asalu z 11. listopadu 2016 uveden, ovšem ve skupině „silný předpoklad užití sarinu režimem“.
O tom, že Fronta an-Nusrá popravovala své zajatce, snad žádný soudný pozorovatel či analytik nikdy nepochyboval. Ale popravy neozbrojených zajatců jsou jenom jedním z mnoha válečných zločinů, kterých se tito džihádisté v Sýrii dopouštěli. Proto také od prosince 2012 Spojené státy vedou Nusru jako teroristickou organizaci, o rok později ji na tento seznam zařadila i OSN, neboť její bojovníci byli několikrát obviňováni z masakrů menšin a civilního obyvatelstva. Američané Frontu an-Nusrá v syrské provinci Idlíb bombardují od září 2014 a Nusra při těchto náletech přišla o stovky bojovníků. Přesto údajně nehodlá na Ameriku útočit a její velitelé dnes prohlašují, že bojují výhradně proti Asadovi. A i když Fronta an-Nusrá v zahraničí zdá se neútočí, z napojení na tuto organizaci federální bezpečnostní složky podezřívaly islamistu Syeda Farooka, který spolu se svou partnerkou na konci roku 2015 v kalifornském San Bernardinu zabil 14 lidí a dalších více než 20 zranil.
Vzhledem k tomu, že provincii Idlíb ovládá Fronta dobytí Sýrie (Nusra), útočily zde v minulosti již několikrát americké drony. Fronta an-Nusrá před lety slíbila věrnost teroristické síti al-Káida, v červenci roku 2016 však syrští islamisté vazby údajně zpřetrhali a změnili si jméno. Na bojištích severní Sýrie patří milice Džabhat Fatah aš-Šám (Nusra) k vojensky nejschopnějším „rebelům“ bojujícím proti režimu Bašára Asada, jehož odstoupení požadovaly i Spojené státy. Přesto však Barack Obama nařídil Pentagonu několik týdnů před svým odchodem z Bílého domu tvrdší postup vůči členům bývalé Fronty an-Nusrá, přičemž americká armáda dostala za úkol najít a zlikvidovat lídry této skupiny. Obama dlouhodobě varoval, že tito ozbrojenci představují stejné riziko jako tzv. Islámský stát. Stejného názoru jsou ovšem Rusové a Bašár Asad, jejichž letadla v provincii Idlíb bombardují pozice islamistů. Hassan Elbahtimy z Centra vědy a bezpečnostních studií na King’s College v Londýně k tomu poznamenal, že tolik dnes diskutovaný Chán Šajchún, kde mělo dojít k útoku sarinem, je významným cílem Asadových sil, neboť hraničí s dálnicí spojujícími vládou ovládaná města s povstaleckými pevnostmi na severu.
Škoda, že nám francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Marc Ayrault neukázal ten nejdůležitější aspekt „spolehlivého a konzistentního zpravodajství, shromážděného francouzskou tajnou službou“. Totiž zbytky munice a její bod dopadu (impact points), který podle Francouzů vznikl v Chán Šajchún při útoku sarinem kolem sedmé hodiny ranní, i když podle našich zpravodajských služeb, jak prohlásil ministr Lubomír Zaorálek, mělo syrské letectvo shazovat pumy na Chán Šajchún mezi 11:30 a 12:30 místního času.
Ale možná že u toho jejich bodu dopadu francouzské zpravodajce zastihl pohotový fotograf, jehož snímek už řadu dní koluje po internetu:
Odebírání vzorků v kráteru s trubkou, která měla obsahovat sarin. Zdroj: Washingtonsblog
P.S. Byl jsem dnes (4.5.2017) upozorněn na zajímavý článek R. Parryho, který se netají tím, že má své zdroje ve zpravodajské komunitě. Investigativní novinář a reportér Robert Parry širokou veřejnost v článku Trump Withholds Syria-Sarin Evidence zřejmě jako jediný informoval, že „původně analytici Spojených států neviděli žádné bojové letouny nad oblastí“, přičemž však měli zaregistrovat dron, o kterém si mysleli, že by „mohl nést bombu“. Dále pak Parry píše: „Podle zdroje se analytici snažili zjistit, čí byl a kde vzlétl. Navzdory určitým technickým obtížím při sledování letové trasy analytici nakonec věřili, že let započal v Jordánsku, na specializované saúdsko-izraelské operační základně podporující syrské rebely, uvedl zdroj a dodal, že podnětem pro útok jedovatým plynem zřejmě bylo oznámení Trumpovy administrativy v závěru března, že se již nepokouší odstranit prezidenta Bašara al-Assada.“
Zdroj: https://consortiumnews.com/2017/04/12/trump-withholds-syria-sarin-evidence/
Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora