Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ANALÝZA: Pár poznámek k Ukrajině

A. K legalitě ukrajinské vlády

1. Při sesazení Janukovyče nebyl dodržen předepsaný ústavní postup (čl. 111 ukrajinské ústavy, platný nepřetržitě od 28.6.1996, bez ohledu na všechny ústavní dodatky).

2. To znamená, že nová vláda se dostala k moci nelegálně, v rozporu s dosavadními právními předpisy, a proto je třeba ji výslovně uznat. Nebo neuznat. USA a EU ji uznávají, Rusko ne.

3. V nové vládě má výrazné slovo strana Svobody, tj. lidé mající za svůj vzor Stepana Banderu. To byl ukrajinský nacionalista, jeho lidé měli koncem války na svědomí ta nejhorší mučení a vraždy na neukrajincích a Židech - gestapo a SS hadr. To je důvod, proč se Rusko zdráhá novou vládu uznat a proč cítí potřebu chránit Rusy.

(Je to stejné, jako kdyby v ČR za podpory ulice nastoupila vláda s ministrem obrany Adamem Bartošem, ministrem vnitra Tomášem Vandasem a ministrem spravedlnosti Danielem Landou - to pro ty, co nemají představu, která v Kyjevě bije.)


B. Málo známý rozdíl mezi právním řádem Ruska a USA:

Prezident USA může kdykoli i bez vyhlášení války poslat americká vojska do zahraničí až na 60 dnů, aniž by potřeboval souhlas Kongresu. A ten souhlas mu stačí implicitní - Kongres ho může donutit ke stažení vojsk jen tak, že mu to nařídí společnou rezolucí obou komor Kongresu. Jakmile to Kongres udělá, pak teprve začne běžet lhůta 60 dnů na stažení vojsk.

Prezident Ruska potřebuje k vyslání vojsk do zahraničí souhlas horní komory ruského parlamentu, a to daný předem.

C. Dva možné scénáře pro Ukrajinu (psáno v sobotu 1.3.2014):

PRVNÍ:

Ukrajina s explicitně prozápadní a protiruskou vládou nemůže počítat s podporou východní Ukrajiny. Putin nemusí nic dělat, stačí východ morálně podpořit vojsky na hranicích. Nebude dlouho trvat, a v Doněcku, Charkově, Oděse a Sevastopolu vznikají "antimajdany", které se budou k Jaceňukovi, Turčynovovi, Kličkovi a Tymošenkové chovat stejně, jako se Majdan choval k Janukovyčovi. Janukovyče dál považují za svého prezidenta. Mezi východem a západem vzniká stále hlubší příkop, východ se chce oddělit, následně se připojuje k Rusku. V podstatě tam nemusel bez pozvání vstoupit ani jeden ruský voják.

Následně se rozpadá i východní Ukrajina - některé regiony tendují k Polsku, některé k Rumunsku, některé k Maďarsku.

DRUHÝ:

USA a EU si konečně přestanou honit trika, vyjdou z toho, že východ Ukrajiny by nebral ruskou okupaci jako okupaci, ale jako osvobození, že pro Krym mimimálně je více nepřítelem vláda v Kyjevě než v Moskvě, zkrotí současnou ukrajinskou vládu, donutí ji respektovat dohodu z 21.2., Západem garantovanou, anulovat Janukovyčovo sesazení a vše, co následovalo, a následně se podrobit regulérním parlamentním a prezidentským volbám pod mezinárodním dohledem. To je způsob, jak se ještě dá zachránit jednotná Ukrajina (byť už bez Krymu) a předejít totálnímu rozvratu.

D. Idea ukrajinské státnosti:

Ukrajina měla šanci jako samostatný a jednotný stát jen jako most mezi Východem a Západem. Paradoxně jediný, kdo na Ukrajině a jejím okolí o takovou politiku skutečně stál, byl (a je) Janukovyč. (Proto ho Putin ve skutečnosti nemá moc rád.)

Jakmile se v Kyjevě dostala k moci prozápadně vyhraněná vláda, není dál možná politika "mostu", jakmile není možná politika mostu, Ukrajinu už nedrží nic pohromadě, ztrácí "státní ideu", byť náhražkovou, její rozpad je neodvratný a je jen otázkou času.

Společensky je dnes Ukrajina tam, kde byla Francie před Stoletou válkou - kousek ovládal král, velký kus ovládal anglický král a zbytek bylo Burgundsko (asi 1/3 dnešní Francie), spojenec Angličanů. Chtělo to dalších dvě stě let, aby vznikla entita, považující se dnes za Francouze. Pokud by se Ukrajině dal čas - hodně času - jednotný ukrajinský národ by asi vznikl. Asi dřív, než ve středověku, vzhledem k tomu, že dnes jsou komunikace několikanásobně rychlejší. Ale ten čas Ukrajina nedostala.

A proto Ukrajina zanikne, protože o jednotnou Ukrajinu její okolí ve skutečnosti vůbec nestojí. Dále pro hloupost svých vlastních lidí, kteří s vidinou evropského pozlátka žádali okamžitý podpis něčeho, co si ani nepřečetli, a nechali se strhnout emocemi, a konečně pro slabost Janukovyče, který nedokázal Ukrajincům vysvětlit tak, aby to přijali, že neodmítá asociační dohodu s EU, ale jen její aktuální obsah, a o tom obsahu chce - v zájmu peněženek Ukrajinců - dál jednat.

E. A závěrem:

Stále více je zřejmé, že od dob tzv. Arabského jara postupně vzniká nový "limes" - to je ta zeď, co oddělovalo Římany od zbytku světa a kterou hlídaly římské legie - na to, co bylo za zdí, Římané od bitvy v Teutoburském lese rezignovali. Dnešní zeď nebude z kamene, ale bude. Dnes se už nehraje o to, zda vznikne, ale kde vznikne, o to, kdo bude uvnitř sféry vlivu USA (do které spadá i EU) a kdo zůstane venku. Ukrajina je jen dílčí bitvou. Její význam byl v tom, že ještě mohla zabránit vzniku oné zdi - pokud by o to ovšem velmoci stály.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem
Autor je právník, byl poradcem prezidenta Klause

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

David Čermák
22. 7. 2024

Vzpomeňte si, jestli jste se taky trápili. První lekce v autoškole, roztřepaná noha a hlava se...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Americká Demokratická strana by měla vést debatu o novém kandidátovi na prezidenta a nikoli tuto...

Lidovky.cz
22. 7. 2024

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

ČTK, Lidovky.cz
22. 7. 2024

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

ČTK, Lidovky.cz
22. 7. 2024

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz