1.10.2020 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

ANALÝZA: Důkaz pro úder raketami Tomahawk?

V posledních dnech se ukazuje, že s tím syrským náletem, při kterém 4. dubna v Chán Šajchúnu měl Asad bombardovat civilisty sarinem, to bude možná trochu jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 24.4.2017 9:28

Re: Už jsem se "těšila"

A jste si jistý, milý pane Kindle, že Váš příspěvek je odpovědí na moji otázku?

J. Kindl 24.4.2017 9:31

Re: Už jsem se "těšila"

Mohu se zeptat, z čeho taková jistota pramení? To je moje odpověď.

P. Švejnoch 24.4.2017 9:39

Re: Už jsem se "těšila"

Nikoli - to je moje otázka...

Ale nic si z toho nedělejte - já od Vás stejně žádnou smysluplnou reakci neočekával. ;-)

J. Kanioková 24.4.2017 16:02

pane Kindle -

1300 tun chemických zbraní prohlášení OPCW, bylo předáno v červnu 2014 .. V provincii Idlib na jih od Aleppa, píše se ve zprávě, došlo k několika incidentům mezi březnem a květnem roku 2015, že „by zahrnovaly použití jednoho nebo více toxických chemických látek“.

2015 - Exkluzivní: Chemické zbraně používané povstalci v Sýrii- http://jdem.cz/c69wq8

2012- chemická továrna poblíž Aleppa - http://jdem.cz/c6bjh4

2013 - Nouzová výstraha: Poslední syrský chemický útok provokace -vyplývá z historie pod falešnou vlajkou - http://jdem.cz/c69wp8

2015 - Dva turečtí zákonodárci říkají - používání sarinu v Sýrii vázáno na Turecko - http://jdem.cz/c595z6

M. Prokop 24.4.2017 9:33

Re: Už jsem se "těšila"

Asi by bylo správnější psát o pravděpodobnosti.

A ta je u vlád s jejich dostupnou infrastrukturou fakt větší.

V. Novák 24.4.2017 9:57

Re: Už jsem se "těšila"

To jistě - a je taky pravděpodobnější, že bude použita armádní munice a továrně vyrobené látky.

Je-li použita munice domorobo - jako ta v Ghútě a dle Postola i nyní - a sarin nebo jeho prekurzory v kvalitě hnojné a nikoli chemicky čisté, pak se pravděpodobnost převrací na druhou stranu. Když použil Saddám chemické zbraně na íránské basídže a vlastní Kurdy, použil snad garážově přemontovanou ruskou raketu s přimontovanou plechovkou se sarinem? Sarinem mizerné kvality, tedy relativně málo účinným? Ne - použil armádní munici.

A že IS dokáže "uvařit", skladovat a přemísťovat a přinejmenším yperit, to snad přiznaly i USA...

R. Morava 24.4.2017 9:13

Re: Už jsem se "těšila"

No paní Heidlerová, tak to jste dnes už jen jedna z mála lidí, kteří nechápou že svět není jen černobílý.

Zkusím Vám to teda sdělit jednodušeji. Těžko může někdo od klávesnice s jistotou říct kdo útočil chemikáliemi v Sýrii a ani výzvědné služby nemají jasno a nebo jsou silně zpolitizováné (důkazem jsou zbraně hromadného ničení které v Iráku nebyly, presto že se MI5 dušovala že jsou). Závěr je, že chemické zbraně v Idlibu pravděpodobně nepoužil Asaad, presto, že většina tisku tvrdí že ano. Pravdu, ale ví jen ten kdo jedovaté látky vypustil, nebo skladoval. A vy se budete divit, ale ten to nepřizná.

J. Kindl 24.4.2017 9:37

Re: Už jsem se "těšila"

Celý svět je sledován špionážními družicemi, které vidí i pomeranč na silnici. Pokud dokáže Izrael sledovat Sýrii a ví, který konvoj Hizbaláhu veze zbraně a ten zničí, jestliže Izrael má snímky z družic na kterých je vidět vykládání zbraní z letadla pro Hizbaláh a ten samý Izrael řekne, že ten kdo svrhl chemickou zbraň bylo syrské letectvo a řekne odkud letadlo vzletělo, tak něco na tom bude. Iráku chemické zbraně byly, to ví i malé dítě, protože je Saddám použil dvakrát.

Č. Berka 24.4.2017 10:07

Re: Už jsem se "těšila"

špionážní družice vidí, jen pokud se v té chvíli nachází nad sledovaným místem. Nevidí skrz mraky. Na sledované místo se musí zaměřit. Izrael sleduje místa, z kterých mu hrozí napadení- to bombardované město u tureckých hranic takovým místem není.Kdyby byly družice tak dokonalé, nebylo by třeba leteckého průzkumu, dronů a agentů na místě. Ale ze špionážních filmů to vypadá jinak- to jo.

R. Morava 24.4.2017 13:58

Re: Už jsem se "těšila"

Tak to se divím, že jsou ještě války a teroristé, pokud má dnes nějaký stát tak kvalitní rozvědku a vojenské technologie. Stačí už jen zmáčknout knoflík a od té chvíle bude na celém světě mír a teroristé mrtví.

Jak tu píšou družice která by v každé sekundě důsledně monitorovala a zpracovávala detailně dění na celém světě nebo alespoň v Sýrii, je technologicky nemožná. Můžou se tam ještě snad podívat pár hodin, po zásahu, pokud vůbec.

K. Wágner 24.4.2017 9:32

O tzv. rebelch v provincii Idlíb

Tedy ještě pro paní Heidlerovou a její příznivce, kteří věří, že "držení pozic" povstalců v Idlíbu "je pohyblivé a nemají stabilní zázemí".

V provincii Idlíb se zabydlely de facto dva hlavní bloky islamistů. Jeden z nich je Haját Tahrír aš-Šám, v jehož čele stojí Fronta dobytí Sýrie (Džabhat Fatah aš-Šám), přejmenovaná Fronta an-Nusrá. Druhý blok představuje džihádistická skupina Ahrár aš-Šám, kterou Rusko v minulosti zařadilo k teroristickým organizacím, což USA neučinily. Od prosince 2012 Spojené státy vedou Nusru jako teroristickou organizaci, o rok později ji na tento seznam zařadila také OSN, neboť její bojovníci byli několikrát obviňování z masakrů menšin a civilního obyvatelstva. V zahraničí Fronta an-Nusrá dosud neútočí, z napojení na tuto teroristickou organizaci však federálních bezpečnostní složky podezřívaly islamistu Syeda Farooka, který spolu se svou partnerkou na konci roku 2015 v kalifornském San Bernardinu zabil 14 lidí a dalších více než 20 zranil. Američané Frontu an-Nusrá bombardují od září 2014 a Nusra při těchto náletech přišla o stovky bojovníků. Přesto údajně nehodlá na Ameriku útočit a její velitelé prohlašují, že bojují výhradně proti Bašárovi Asadovi. Džihádistické skupiny z provincie Idlíb se dosud nedokázaly sjednotit a zřejmě k tomu ani nedojde, neboť v Sýrii proti sobě bojují znesvářené klany a nejrůznější milice. Jak zdejších poměrů znalý Pal Refsdal, autor filmového dokumentu Dugma: Spoušť, o sebevražedném komandu syrské Fronty an-Nusrá, v rozhovoru pro iDNES ze 14. března 2017 prohlásil: „Řadový bojovník tam klidně svému veliteli řekne, že pokud mu dá nějaký rozkaz, se kterým nesouhlasí, tak on přejde k jiné skupině. A skutečně to udělá.“

K. Wágner 24.4.2017 9:33

Re: O tzv. rebelch v provincii Idlíb

Vzhledem k tomu, že provincii Idlíb ovládá především Fronta dobytí Sýrie (Nusra), útočily zde v minulosti již několikrát americké drony, které tu islamistům zlikvidovaly několik významných velitelů. Fronta an-Nusrá před lety slíbila věrnost teroristické síti al-Káida, v červenci roku 2016 však syrští islamisté vazby údajně zpřetrhali a změnili si jméno. Na bojištích severní Sýrie patří milice Džabhat Fatah aš-Šám (Nusra) k vojensky nejschopnějším „rebelům“ bojujícím proti režimu Bašára Asada, jehož odstoupení požadovaly i Spojené státy. Přesto však Barack Obama nařídil Pentagonu několik týdnů před svým odchodem z Bílého domu tvrdší postup proti členům bývalé Fronty an-Nusrá. Americká armáda dostala za úkol najít a zlikvidovat lídry této skupiny. Obama dlouhodobě varoval, že tito ozbrojenci představují stejné riziko jako tzv. Islámský stát. Stejného názoru jsou ovšem Rusové a Bašár Asad, jejichž letadla v provincii Idlíb bombardují pozice islamistů. Hassan Elbahtimy z Centra vědy a bezpečnostních studií na King's College v Londýně k tomu poznamenal, že tolik dnes diskutovaný Chán Šajchún, kde mělo dojít k útoku sarinem, je významným cílem Asadových sil, neboť hraničí s dálnicí spojujícími vládou ovládaná města s povstaleckými pevnostmi na severu.

J. Václavíková 24.4.2017 10:02

Re: Už jsem se "těšila"

Ano.

V. Novák 24.4.2017 17:14

Re: Už jsem se "těšila"

Ano co?

M. Vondráček 24.4.2017 10:07

Re: Už jsem se "těšila"

Vážená paní Heidlerová,

Vaše argumentace je založena na větě

"Jedno je jisté - chemické zbraně na Blízkém Východě byly a jsou a schopnost je skladovat a přemisťovat mají jen původní vlády, nikoliv povstalci, jejichž držení pozic je pohyblivé a nemají stabilní zázemí."

Obávám se , že v tomto předpokladu se šeredně mýlíte .

V. Novák 24.4.2017 12:03

Re: Už jsem se "těšila"

Argumentace paní Heidlerové je založena na Hlubokém Přesvědčení a Víře Uhlířské - ničem jiném.

J. Fridrich 24.4.2017 13:48

Re: Už jsem se "těšila"

Tady to zase vypadá paní Heidlerová, vůbec si těch mimozemšt'anů nevšímejte - jsou to čerství absolventi našeho inkluzívního školství + nečerství absolventi Husákových " dřevěných universit " - tedy pomocných škol té rozvinuté společnosti.. Nechme je v nynější době anonymního - " zlého, Amerického " Internetu poštěkávat a otravovat...

P. Švejnoch 24.4.2017 14:02

Re: Už jsem se "těšila"

... tak tak. "Nechat oponenty poštěkávat" to je obzvláště vhodné zejména tehdy, chybí-li argumenty.

Mimochodem - ve kterých letech jste absolvoval vzdělávání Vy, pane Fridrichu? Když všechna období stála, co se edukace týče, za houby? :-)

R. Brzák 24.4.2017 19:28

Re: Už jsem se "těšila"

Nepřikládal bych skladování sarinu či jemu podobných substancí až tak velkou náročnost - jestliže jej dokázala prokazatelně ke svému teroristickému útoku využít skupina pojašených Japonců už před 2 desítkami let...

K. Loskot 24.4.2017 19:33

Heidlerova vi, kde byly chemicke zbrane, kde jsou a kde budou. Proc je nepomohla najit v Iraku. Mela by jiste bustu v americkem Kongresu :-))

A. Trick 24.4.2017 7:35

Ale pane autore,

My víme, my věříme. Nač nějaká fakta, nač nějaké důkazy? Komu tím prospějetééé?

J. Fridrich 24.4.2017 6:52

Je to dlouhé a " nepoživatelné "... Víc netřeba

Je to dlouhé a " nepoživatelné "... Víc netřeba dodávat - Američani jsou zlí " ti všichni ostatní co rozvrací Svět jsou hodní...

P. Zinga 24.4.2017 7:34

Re: Je to dlouhé a " nepoživatelné "... Víc netřeba

Pane Fridrichu,pro Vás je , zdá se, snaha o pravdu nepoživatelná všeobecně.

S. Petr 24.4.2017 7:48

Re: Je to dlouhé a " nepoživatelné "... Víc netřeba

Je to dlouhé a pravdivé. Nehodí se to do jednoduchého světa kde média/OSN informují, že v Alepu je 250 000 civilistů. Pak se jich najde jen 35 000. Kdo by o tom přemýšlel, přemýšlet o věcech bolí. Kdo by se zlobil na ČT a jejich reportáže o "uprchlících" kteří mají hlavně vysokoškolské vzdělání. Pak se zjistí, že 70% má základní školu. Ale koho to zajímá. Napadení Iráku, vylhané zprávy jediného agenta. To nikoho nezajímá. Chci žít v jednoduchém světě, kde mohu zprávy pouze konzumovat. Nechci o věcech přemýšlet, chci aby to bylo jako za starých časů, co řekne strana to platí. A všechny ty alternativní zdroje by měli zakázat, lidé nedokážou třídit lživé zprávy. Možná nějaká instituce by mohla ty správné zprávy schvalovat.

J. Kindl 24.4.2017 9:29

Re: Je to dlouhé a " nepoživatelné "... Víc netřeba

Co se týká Iráku nebylo nci vylhané. Saddám chemické zbraně měl a použil je proti Kurdům a několikrát ve válce Irák - Irán. Dnes se ví, že část chemických zbraní před operací USA a spojenců odvezlo Rusko, část stačil zničit a další část pod nosem USA se odvezlo do Sýrii. Tak hovoří nalezené dokumenty v Bagdádu. Pozdějí vydala nová vláda zpráva, že další část chemických zbraní za spolupráce V. Británii zničila

S. Petr 24.4.2017 10:11

Re: Je to dlouhé a " nepoživatelné "... Víc netřeba

Lžete, lžete a ještě jednou lžete!!!!!

Je to jednoduché, buď lžete vy nebo naše média protože ty tvrdí že ZHN si vymyslel agent s krycím jménem Curveball.Zde na idnes: http://zpravy.idnes.cz/valka-v-iraku-0cu-/zahranicni.aspx?c=A110216_072207_zahranicni_ipl

zde na echu: http://echo24.cz/a/wSq9t/pribeh-velke-lzi-jak-odstartovala-valka-v-iraku

Tony Blair se omlouvá za Irák s tím že hlavní důvod napadení(ZHN) nikdy neexistoval. To je ale trumpeta omluvil se za neexistenci něčeho co vy tvrdíte že existovalo. Asi máte lepší informace než Britská tajná služba... gratuluji. Nebo to jednoduší vysvětlení LŽETE !!!

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/384448-tony-blair-americka-invaze-do-iraku-prispela-k-vzestupu-islamskeho-statu.html

V. Novák 24.4.2017 8:53

Je to dlouhé, protože vyrgumentované -

a tudíž pro fridrichy nepoživatelné...

Fridriši potřebují jenom pokřik "To Asad! To Asad!", nic jiného nechápou a také odmítají.

J. Fridrich 24.4.2017 9:17

Re: Je to dlouhé, protože vyrgumentované -

Já vím pro Nováky není tráva úplně zelená, ona je vlastně trochu do žluta, modra, černa - takže je vlastně červená..

Zpochybňovat, relativizovat - až jsou ze Stalina, Hitlera, Kima, Pol Pota, Asada - řezníka vlastních občanů, žen a dětí po jeho cca 6 létech řádění ve vlastní zemi vlastně hodní kluci, že, nováci...

V. Novák 24.4.2017 11:59

Re: Je to dlouhé, protože vyrgumentované -

Tvrdit, že nedokázaný nesmysl je Pravda Zjevená a nutit ostatní mu věřit - toť příznak totalitních režimů a jejich podporovatelů, fridriše.

M. Vondráček 24.4.2017 10:02

Re: Je to dlouhé a " nepoživatelné "... Víc netřeba

To že nejste schopen pochopit delší psaný text nemusí být nutně chybou autora :-)