25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

AFRIKA: Uhlí nad zlato

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hledajíci 18.9.2007 9:57

V projevech pánů Olšera a Ulče

je plno nesrovnalostí. Tito pánové využívají svych jazykových znalostí a pobytu mimo ČR k oblbování občanů ČR, kteři takovou znalost a možnost nemají. Tito pánové píši hezky, to se musí  uznat, a někdy i velmi srdceryvně, ale diplomat by řekl "O vérohodnosti Vašich tvrzení se dá s velikým úspěchem pochybovat".

Loki_F 18.9.2007 10:51

Pane, hledající, tato připomínka je již trochu k věci };D)

To předchozí plácnutí Vám však žádnou čest nedělá, protože JAR je skutečně neskutečně bohatá země z mnoha ohledů, kterou současná vláda Nelsona Mandely a jeho multikulti kamarádíčků celkem úspěšně přivede na buben.

Ale to je jiný příběh...

Hledajíci 18.9.2007 9:44

Malá připomínka

Seznámil jsem se občany South African Republik, kteří ve svém pasu mají i nyní poznámku "coloured". Tito občané  jaksi nemluvili s velikým jásotem o SAR. Spíše se mě ptali jak bych se cítil jako "coloured", který si sednul na lavičku v parku označenou "White Only", a za to byl brutálně zmlácen bílými policisty. A to prý ti "black" anebo "bushman"  na to jsou o mnoho hůře. Žit v zemi plné nenávisti není žádný med, i když ta země oplývá mlékem a strdím! 

jirka.s. 18.9.2007 10:01

Re: Malá připomínka

Tak tohle jsme si mohli přečíst před 30 lety v rudém právu! Nebyl jsi vlastně jeho "dopisovatel" jako soudruh služební pívo z Ameriky?

Loki_F 18.9.2007 1:53

Vážený pane autore, až se příště budete vyjadřovat

k tak subtilní odborné problematice, nejprve si něco nastudujte nebo si raději sedněte na ruce. Z vašeho textu jasně vyplývá, že nechápete rozdíly mezi hlubinným a povrchovým dobýváním, nemáte nejmenší tušení, že existují rozdíly mezi uhlím a uhlím (černouhelná metafáze x hnědouhelná ortofáze), o možnostech jejich chemického zpracování nemluvě. Váš článek je jen neuspořádaným chaosem nesmyslně poskládaných faktů, špatně odposlechnutých a položených do nesmyslných souvislostí. viz: "... vidím známý obraz - těžní věž. Jsme v Sasolburgu na území jednoho z jihoafrických uhelných dolů ... se těží většinou z obřích slojí z povrchu. Lapidárně řečeno; znamená

to, že jeho těžba je podstatně levnější než u nás. Nemusí zde vyhazovat

peníze za nákladné hloubení těžebních jam a vybudování přípravných

chodeb." O problematice transportu, chemii uhlí a ekonomice zjevně také víte jen to, že existují. Nonsens typu: "V Záluží u Mostu proto vznikl Chemopetrol jako německá továrna na benzín." jen dokresluje hloubku vašich neznalostí... Literatury k tomu existuje dost, takže jste si mohl snadno najít, že ten německý závod na výrobu benzínu se jmenoval Sudetenländische Treibstoffwerke - STW a patřil do koncernu Hreman Göring Werke a jeho výstavba byla zahájena až v květnu 1939. Po válce byl přejmenován na Stalinovy závody, atd., atd. Jestli celý ten Váš "cestopis" má stejnou úroveň jako tato ochutnávka, pak škoda papíru!Rv

I. 18.9.2007 6:53

Re: Vážený pane autore, až se příště budete vyjadřovat

Děkuji za příspěvek. Už při četbě mě napadalo totéž. Zaujala mě též pracnost  (spotřeba pracovníků) na těžbu jedné tuny uhlí  ( při  těžbě uhlí v ČR jsme asi všichni horníci, abychom to zvládli). A cena ropy se už asi nikdy nevrátí pod  35 USD ( tuším teď je 80), tak proč se zase do toho benzínu z uhlí nepustíme?  Takový cestopis namastím taky, stačí jeden výlet.

JoJo 18.9.2007 9:28

Re: Re: Vážený pane autore, až se příště budete vyjadřovat

Nelze jednoznačně konstatovat, že cena ropy neklesne pod 35 USD/barel. některé předpoklady hovoří i o ceně okolo 20 USD

Kobylek 18.9.2007 15:34

Re: Re: Vážený pane autore, až se příště budete vyjadřovat

Úložné poměry černéhoúantracitického uhlí v předmětné lokalitě (několikrát větší než Ostracsko-karvinsko-Slezská uhelná pánev) jsou VELMI různorodé. Je možno se setkat s povrchovu těžbou s minimální (30-50m) skrývkou, současně na další části téhož těžebního revíru s těžbou podpovrchovou, prováděnou přes "svážnou" - úklonné důlní dílo, a nakonec i klasickou těžní věží. Vše je dáno ekonomickou stránkou věc, tj. náklady na otevření povrchové těžby-odsun nadloží, apd. Těžba je prováděna tzv. komorováním, případně klasickými poruby v několika lávkách (poruby "couvají" jeden nad druhým v několika výškových úrovních přes celou mocnost sloje). Uložení uhlí je zcela odlišné od poměrů v Evropě obecně, jediné podobé poměry jsou v sibiřské evropské části Ruska, kde ovšen nevaytěžíte, quli mrazu,nic.

Mejla 18.9.2007 9:41

Autor Olšer je především "poeta" a kšeftman . .."nabroušené sluneční šiky"...

A u těch blbostí, co píše, spoléhá na skutečnost, že lidé s technickými znalostmi mizí anebo jeho skvosty nečtou.

Josef 18.9.2007 14:23

Re: Autor Olšer je především "poeta" a kšeftman . .."nabroušené sluneční šiky"...

Je to pekny clanek! Skoda, ze takovych nevidime na psu vice! Mejlo, snad by sis nepral, aby kazdy novinar ci dopisovatel z ciziny napred studoval vysokou skolu chemicko technologickou?To je tak tezke pripustit, ze nekdo umi hezky psat?