Diskuse
AFRIKA: Keňské porcování medvěda
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Katka K.
Keňa a Afrika vůbec
Vše co píšete je nepochybně pravda. Nicméně, byli jste tam? Žili jste mezi lidmi a mluvili s nimi? Víte že ačkoli oficiální statistiky vykazují úžasná čísla týkající se vzdělání, zvyšující se úrovně, snižování AIDS/HIV, tak skutečnost vypadá jinak? Pokud je většina země negramotná (základní škola, v níž se jen zpívá, šikanuje, zneužívá), necestuje po zemi, nepracuje, nemá co jíst, myslíte že je zajímá politika? Že čtou noviny? Zájem takových lidí je najíst se, dál už nevidí.Neřeší kmenové rozdíly, řeší SEBE, event. svou rodinu, ale spíše sebe a jak ziskat penize. A mobily mají díky masivní reklamě, kdo má mobil, získá práci. A mimochodem,cena hovoru z Keni do Prahy je 6,-/min z tamniho cisla, z českého 60,-/min.
Co mě nejde do hlavy, proč jsou v Keni lidé spíše agresivní, proč tam nemůžete vyjít na ulici a mít strach, zatímco v Ugandě je to naprosto ok.
tich@dohoda
Asi 30 % Keňanů má například mobilní telefon. :
nevim zda Maroko lze povazovat za Afriku, ti jsou na tom s mobily znacne lepe , obecne se doporucuje investovat do akcii mobilnich operatoru v Maroku, jde o dynamicky trha relativne malo rizikovy na africke pomery. Z Keni jsm mel jenoho obchod. partnra, tedy on zije v Dansku ale dela v Keni prave do telefonovani. Je uz to dva roky tak nevim zda mu to vyslo ale chystal se v Nairobi a Mombase otevrit sit verejnych hovoren. To je v Keni dost rozsirene na ulici je stul, na nem par mobilu a za poplatek si muzte zavolat. Cest :-)
tich@dohoda
diskuse lepsi clanku
VLK'u dekuji za vsechny prispevky, a sklanim se v ucte nad znalostmi :-) Cest
VLK
Kmeny v Keni
Rozhodl jsem se vrátit se k tomu ještě jednou.
Kikuja, Luo, Kadelojin (doufám, že si to pamatuju přesně, tradiční spojenci s Luo), Massaji, Samburu a pár menších kmenů kolem Mont Kenya mluví jazyky skupiny Karamoja (podle kmene Karamoja, žijicího v Ugandě - jeden z důvodů, proč dělení Keni není možné, pokud by k němu došlo, tak Karamoja povstane a celá Uganda je v plamenech). Swahilština neboli Suaheli patří do skupiny Bantu, je však silně ovlivněna arabštinou a je komunikační řečí od Somálska až po Mosambik.
Území Massajů bylo neprostupné pro muslimské otrokáře stejně jako pro křesťanské badatele. Massajové mají věkové stupně po sedmi letech. Třetí stupeň, 14-21 let, jsou Moroni - válečníci. A ti prostě zaručili, že žádný cizinec neprošel. Samburu jsou vlastně též Massaji, jen byli po dvě stě let odděleni kikujskou oblastí. V massajských oblastech jsou nejznámější národní parky - Ambosseli, jižní část Tsava, Massaji Mara a za hranicí v Tanzánii Ngoro-Ngoro, Serengeti a Kilimanjaro. Na území Samburu je park Samburu a sousedí s ním Mont Kenya. Massajové jsou pastevci krav, téměř výlučně. Ale nekočují.
Kikuju i Luo a Kadelojin jsou zemědělci. Suaheli na pobřeží zemědělci, rybáři, řemeslníci a obchodníci. Ale obchodu teď vládnou Indové. Keňa mimo jiné má nejlepší africký čaj. Takže s těmi mobily to bude trochu jinak, než tu kdosi psal.
Na severu jsou kočovné a pastevecké kmeny Turkana a se Somálci příbuzní Gala. A jeden malý kuriozní kmen rybářů na jezeře Turkana - El Moro. V severních oblastech není bezpečno a doprava je tam značně komplikovaná.
chetgar
to samé, co v Keni
se už dlouhá léta děje v Etiopii, jen se o tom nepíše.
Více než sedmdesátimilionové zemi vládne politická klika ze severní provincie/státu Tigray obývaném stejnojmenným etnikem, čítajícím v Etiopii nějaké 3-4 miliony duší. Tigrayci jsou spojeni s tradičně dominantními amharskými horali (Amharové čítají nějakých 20 milionů kousků, jsou s Tigrayci příbuzní jazykově i nábožensky - ortodoxní křesťané) a rukou společnou a nerozdílnou panují nad Oromo (půlka populace), Somálci, Afary, Niloty a jinými kmeny a národy.
Ač Oromo tvoří půlku populace, jejich jazyk není úředním mimo jejich provincii (úředním jazykem je pouze amharština). Ač musulmani tvoří 50-55% populace (část Oromo, Afarové a Somálci), jejich zastoupení ve vládě je mizivé. Tomu pak odpovídá dělení "medvěda"
VLK
Re: to samé, co v Keni
V sousedním Súdánu je to totéž, jen obráceně. Nad křesťanskými Niloty vládnou muslimové. A v polovině afrických zemí to tak je. Myslím, že v Nigérii jsou to Fulbové. V oblasti velkých jezer Hutiové a Tutsi. Africká politika je politikou kmenů. Každý kmen si v historii vydobil právě to své místo. A spravedlnost v tom člověk nenajde a ani hledat nemůže. Ale přeci jenom se mi zdá, že by bylo lepší, kdyby třeba jeden stát měli Niloti a nebyli roztříštění ve dvou až třech, jeden stát měli ortodoxně křesťanské kmeny v Etiopii a podobně. Jenže jak to přerozdělit bez války?
Schumacher
Asi 30 % Keňanů má například mobilní telefon.
Nepochybně jsou elektronickým lvem Afriky. Nebo je to všechno jinak a tahle informace má zcela jiný zásadní význam.
pp
Re: Asi 30 % Keňanů má například mobilní telefon.
Jestli to nebude proto, že s ohledem na kočování, nemá cenu zřizování pevných linek ani v úřadech a institucích (pokud nějaké jsou).
VLK
Základní chyba
Základní chyba je vůbec v tom, že existuje něco takového, jako je Keňa. Stát, jehož hranice jsou definovány podle rovnoběžek a podle rozhodnutí bývalých okupačních mocností. Nevím proč by v jednom státě měly být pohromadě tak odlišné kmeny jako Turkana na jedné straně, Samburu a Massaji uprostřed a Kikuju či Luo na straně druhé. A ještě pohromadě s muslimizovaným Suaheli obyvatelstvem pobřeží, kteří považují za rozhodující ne kmenový ale náboženský princip.
A proč Massaji musí být rozděleni mezi dva státy. Když by bylo nejlepší udělat jeden stát z celých planin od Kilimanjara přes Ambosseli až po Massaji Maru a Ngoro-ngoro. Zachovávalo by to přirozené hranice národnostní i teritoria putování zvěře. Jen nevím, jak by si tam Massajové vládli. Považuji za vrcholný úspěch Kikujské politiky, že přetvořili massajské dorostence, obávané válečníky a lovce lvů, na strážce rezervace.
Jinak Kikuju jsou velmi civilizovaný kmen, od počátku spojenci bělochů a velmi učenliví. Je to dost jejich zásluhou, že je Keňa v rámci Afriky tak vpředu. Sídlí kolem Nairobi, podél železnice z Mombasy a pak na sever až do podhůří Mont Kenya. Luo jsou jejich blízcí příbuzní, dobří zemědělci z oblasti Viktoriina jezera. Jsou druhou nejsilnější skupinou v zemi a hlavní opoziční silou.
Myslím, že autor nepochopil z africké politiky vůbec nic. Africká politika je totiž z 90 % založena na kmenech. Politici jsou kmenoví vůdci. A to, co provozují, není jen taková malá domů, jak je běžná v politice naší, to je vládnutí s oporou kmene a pro kmen.
Kikujové běžně říkají, že oni jsou Keňané, z ostatních kmenů to řekne málokdo. Včera tu bylo někde o Československu jako že jeden si myslí, že žijí s bratrem společně v domě a druhý si myslí, že žije u bratra v domě. To je přesně stav v Keňi. Jen někteří bratři, jako Samburu a Massaji, ví, že by sami starost o dům nezvládli. Jiní, jako Luo, by to zvládli. A jiní, Gala a Turkana, o tom nepřemýšlí a bouří se.
K. Babák
Uznání voleb
Po 8. únoru bude jedna strana nespokojená. Co když neuzná výsledek voleb a vypuknou nepokoje? Přiznávám, že za tu stranu považuji ČSSD.
lucina (pes)
Re: Uznání voleb
Jsem si jistá, že v tom případě to konečně odnese jejich šéf.
zdeněk
autore jak byste chtěl udržet bez centralizace tak národnostně roztříštěný stát jako Keňa?
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz