25.10.2021 | Svátek má Beáta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Prikner 28.9.2021 21:02

V Afg vládne. Tallbán a myslím že mu nemáme co řadit o tzv lidských právech. Pokud to chceš dělat, tak na tvoje tady kašlou, Alláh jim pořadí jistě dobře.

A. Ová 28.9.2021 17:19

Vzdělanost žen jako světový terorismus, který někteří národové by neradi podporovali...jakoby z toho, co se děje a co se tu píše, vyplývalo. Jde o to, že obě pohlaví ty učebnice chápou jinak. Ovšem, jaké plémě mohlo poradit ženám demonstrovat, co by chtěly? To nemohl být žádný primitiv. Nikdy, slovy NIKDY, se už nedozvíme, jak by se lidé vyvíjeli, nebýt lidí, kteří se vyvíjeli jinak než jiní.

Čtení osvobozuje od věrnosti

R. Langer 28.9.2021 20:21

Souhas! R^

I. Samson 28.9.2021 15:43

Taliban je fundamentalistické hnutie verné Koránu ako nestvorenému božiemu slovu (na rozdiel od židovského Tanachu, ktorý zaznamenali smrteľníci). A ak sa v Koráne píše, že v súdnom svedectve je potrebných dvoch mužov na právoplatnosť rozhodnutia alebo dve ženy a jeden muž, potom poctivý muslim musí považovať ženu len za polovičku muža. A talibanci sú dôslední muslimovia.

Autor trochu zamieňa pojmy hidžáb (vysvetlenie je nesprávne) a búrka. Zamieňať búrku so šatkou (čo autor nerobí) je ľudové a podobné ako zameniť baretku za baranicu. Hidžáb znamená iba zahalenie vlasov, teda šatku, nikáb aj tváre okrem štrbiny na oči, búrka zahalenie celého teľa, kde priestor na oči môže byť prekrytý aj mriežkou. Tu ale ide nie priamo o príkaz Koránu, ale skôr o intepretáciu právnych vie na základe Koránu 33:59 a 24:31. A výklad na základe právnych vied sa líši podľa oblastí.

Ako píše vo svojej poučnej knihe "pre idiotov" Yahiya Emerick, konvertovaný americký kresťan na islam ("Complete Idiots ́s Guide to Understanding Islam"), islam je náboženstvo o sexe a všetky hidžáby, nikáby, búrky a iné označenia majú krotiť mužské libido, chtivosť. Muž je predátor, muž je pán. Postup talibancov v tejto veci je logický a správny. Má len jednu chybu: je pohlavne rasistický a diskriminačný. Pre Európu a už vôbec nie pre feministické USA je neprijateľný.

M. Grundmann 28.9.2021 23:28

Hlavním cílem Tálibánu je zachovat tradiční rodinnou roli ženy a zabránit tomu, aby žena získala přílišné sebevědomí a přestala tuto roli plnit jako ve většině zemí světa. Je to jedno z mála hnutí na světě, které se snaží řešit podstatu problému. Nemá to s islámem nic společného, islám je pouze záminka.

Sousední Írán v tomto snažení selhal, protože ponechal ženám neomezený přístup k vysokoškolskému vzdělání. Íránská společnost teď trpí všemi problémy dané povahou svého režimu a současně se jí rozpadá rodina podobně jako jinde ve světě. Porodnost je tam srovnatelná s Evropou.

V. Bok 28.9.2021 12:32

No, dnes velmi rozumny Fingerland, souhlasim skoro s kazdym slovem. Holt si afganky budou muset pockat, ono v jedne z nejchudších zemich světa, navic rozbité a vybombardovane po 30 letech okupace a valky to tak snadne nebude? Prvni ukol vlady Islanskeho Emirátu bude zajistit vyzivu obyvatel, stabilizovat zemi a zacit pripravovat rozvojove programy. Ach ano, v tom jim budou pomahat rusove a Číňané... však žadanych surovin je tam spousta. Politika číny znama v Africe je zamestnavat co nejvice místních a zajistit jim skoleni, vyučení prosi a technickou výuku... Politika USA je embargo, zmrazeni (čti krádež) devizovych rezerv a podpora opozicnich sil. Proti tomu muze chudicky Afgánistán postavit jen víru, šariu v afgánské verzi a spolupraci se zememi, které se k nim chovaji pratelsky. Kupodivu k nim dnes patri i Rusko.

Myslim ze to zvládnou. Ale bude to stat moc krve, utrpení a svobody. Jak dlouho to potrvá, to hodne záleží i od nas. Pokud jim pomůžeme, bude to kratší. Pokud je budeme ničit, budou mit jen vic Islámu a Šaríi.

J. Vágner 28.9.2021 10:45

Afghánské ženy budou žít přesně v takovém Afghánistánu, jaký spoluvytvorily tím, jaké může si braly a jaké vychovaly že svých synů. Jsou to minimálně spolupachatelky. Nevidím sebemenší důvod, aby kvůli nim jakýkoliv jakýkoliv muž z Evropy a nebo Ameriky znovu umíral. A jestli se to nelíbí Západním sufrazetkam, tak ať si tam jdou nasazovat ňadra osobně. Což, jak každý tuší, nikdy, opravdu nikdy nenastane.

L. Harvánek 28.9.2021 11:07

Tak v tomhle nemáte pravdu, ty ženy za to opravdu nemohou.Ale souhlasím s tím, že co se děje v Afghanistánu je věcí Afghánců a neměli bychom se jim do toho míchat.

V. Bok 28.9.2021 13:24

No, jejich zrizeni se vyvinulo tak, jak bylo pro místní podminky nejlepší. Jako všude na světě. A tam opravdu nejsou žádné lázně. Jeden z Afganskych vládců to charakterizoval takto: Opravdu jsem nepochopil, co vlastne chtěli Angličané v naší chudé a neúrodné zemi dělat...

J. Tachovský 28.9.2021 9:48

Kdyby, čistě teoreticky, do Afghánistánu emigrovala žena schopná postavit jadernou bombu, tak ji tam nechají chodit v mini a ještě to budou přenášet v televizi.

V. Bok 28.9.2021 13:20

No jo, o tom ze ma Taliban jaderné zbraně a chce na Washington lít yperit se sarinem se tenkrst psalo. No a ze tam nasli dve cisterny na mliko, kde by se dal pestovat Antrax. Kdybych to nečetl na vlastní oči, ja takovou fantasii tedy nemam.

M. Matura 28.9.2021 8:54

Vývoj jde chvíli tam a pak zase onam. Co je vpřed a co je vzad rozhodne až budoucnost. Kdo by řekl, že po 30 letech demokracie a blahobytu se vrátíme opět k žebračenkam, aby si lide mohli svítit a topit. ;-D

F. Navrátil 28.9.2021 8:48

Komentátři velmi rádi ukazují na nedostatky vzdálených společností a pochechtávají se nad jejich zaostalostí. Ale nemají v sobě dostatek odvahy podívat se na velmi podobné problémy v Evropě nebo dokonce v České republice. Copak i tady nejsou problémy se zahalováním žen, odmítáním vzdělávání, s dětskými sňatky, s ženskou obřízkou, vraždami ze cti, těhotenstvím nezletilých, atd.?

R. Vacek 28.9.2021 8:32

Tálibán vládne i na západě. Už tu máme soutěže krásy se zahalenými ženami a příděly žen ne podle schopností, ale podle kvót.

V. Klepetko 28.9.2021 8:18

"Momentálně není asi nic moc být ženou v Afghánistánu"...

Autore, máte na mysli cis - ženy? Nebo "vaginální Afgánky" ? :-). Článek je genderově zcela nevyvážený! Autor bude asi nějaký maskulinní suprematista, zcela opomiji problematiku nebinárních záchodů v Kábulu, no to je skandál! Možná by autor mohl zkusit změnu pohlaví a přihlásit se pod kuratelou Tálibánu v Kábulu ke studiu na nějaké dívčí vysoké škole a zprostředkovat nám své postřehy z první ruky!

R. Tichý 28.9.2021 7:50

Vzdelani zen nepripousteji zakomplexovani primitivove.

M. Grundmann 28.9.2021 8:49

V lidské společnosti existovala vždy určitá stálá rovnováha sil mezi pohlavími, která zajišťovala její dlouhodobé fungování. Tato rovnováha není pouze nepodstatný detail, jak se snaží tvrdit levicoví aktivisté, ale hlavní centrální bod, na základě kterého se lidská společnost vyvinula. Narušením této rovnováhy je možné zcela zničit některé národy či komunity. Není to pouze planá teorie, v současné době z tohoto důvodu dochází k rychlému rozpadu např. japonské společnosti.

M. Grundmann 28.9.2021 0:26

Je zajímavé, jak se většina západních komentátorů raduje, že se ženy v Saudské Arábii vdávají později, mají méně dětí, mají větší sebevědomí, jiné vztahy se svými manžely a že jejich postoje pomalu mění okolní společnost. Tento vývoj není zas tak jasný, v nejprozápadnější arabské zemi Tunisku je vývoj spíše opačný. Ne vše nutně probíhá tak jako na Západě.

Mně dost dobře ani není jasné, proč bychom si vůbec tento vývoj měli přát.

K. Gaman 28.9.2021 0:41

Je to totiž stále stejný problém euroatlantické civilizace a demokratických zemí, představa správného režimu podle našich měřítek. Že mnohé, zvláště muslimské země, nemůžou ze dne na den skočit z feudalismu do demokracie, mnoho lidí nechce, nebo nemůže pochopit.

J. Lancik 28.9.2021 1:06

Jak kde. Napr. v Iranu vladl sah-feudal a lide, zvlast zeny mely obcanskych prav vice nez v soucasne "demokracii". Vladu si voli, ale vladnou a o vsem rozhoduji ajatolahove. Svrhli feudala a vratili se nejmene o jedno stoleti zpet.

R. Langer 28.9.2021 6:03

Jo, je o tom mimochodem natočený jeden velice pěkný animovaný film, jmenuje se Persepolis, a je to o jedné mladé a blbé politicky angažované revoluční blbce, která nakonec dostala přesně to, co si zasloužila. Velmi poučné. Mimochodem, pokud já jsem pochopil, ona ani do poslední chvíle nepřišla na to, co vlastně udělala blbě. Dost signifikantní. ;-)

M. Grundmann 28.9.2021 9:04

A nemůže za to šáh, který podporoval emancipaci žen ve své zemi ? Kdyby za jeho vlády byly ženy méně emancipované, možná by se nepostavily proti němu. Emancipace žen v Ǐránu je dnes řadou politologů považována za hlavní důvod íránské islámské revoluce v roce 1979.

R. Langer 28.9.2021 20:24

Samozřejmě! Za to přece ta bolševická kráva z plného srdce bojovala! ;-D

A dostala, co chtěla! ;-)

M. Grundmann 28.9.2021 23:13

Podle některých svědectví se islámská revoluce moc nepodařila. Íránské ženy jsou údajně znovu emancipované, jenom to není na první pohled vidět. Pokud je to pravda, zmizel hlavní motor tamního režimu. Bude zajímavé sledovat, zda se v dohledné době zhroutí nebo naopak omezí přístup íránských žen k vysokoškolskému vzdělání. Teď tento režim spojuje jenom samé nevýhody.

Z. Lapil 28.9.2021 1:07

Skočit samozřejmě nemůžou, respektive můžou za cenu podobnou té ruskosovětské 20. až 30. let.

Dovolte mi ale, abych se kojil nadějí, že se lidé, kteří se horko těžko uživí tvrdou fyzickou prací, trochu naučí něčemu, bez čeho bych já už nebyl já.

Nezapomeňte, že i kdyby jedna jediná ženská z vesnice absolvovala aspoň něco jako základní školu A využila toho moudře a k dobrému, klidně třeba k předčítání té nejčervenější knihovny při přástkách nebo co v Afghánistánu ženský provozujou za dlouhých zimních večerů, znamená to pro ty ostatní - včetně jejich otců, že to LZE a že je to, možná, i dobrý nápad.

Bylo mi tvrzeno, že v našich krajích se lidi sice číst ve škole, ale provozovat čtení se nenaučili kvůli Shakespearovi a agrotechnickým příručkám, ale kvůli kalendářům obsahujícím historky typu "Strašlivá chobotnice se vynořila z vln a spolkla celý ostrov". Dává mi to smysl.

Odbočka: T. Pratchett píše o čarodějce bábi Zlopočasné, která "chovala ke knihám hlubokou nedůvěru. Slyšela, že mnohé z nich napsali dávno mrtví lidé. Nepříjemně jí to zavánělo nekromancií".

R. Langer 28.9.2021 6:04

U té nekromancie si vždycky vzpomenu na Marxe a Lenina. ;-)

M. Grundmann 28.9.2021 8:38

Postoj Západu vůči těmto zemím mi připomíná zlomyslnost. Západ se snaží rozbít tradiční sociální struktury, rodinu, vzájemné vazby, místní identitu a v podstatě vše, co rozbil nebo se zatím snaží rozbít u sebe doma. Lidé ze Západu mají zlomyslnou radost, když se vše v těchto zemích rozpadá jako u nich a jsou smutní, když se těmto zemím daří tento rozpad zvrátit.