21.9.2021 | Svátek má Matouš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Suchodol 8.8.2021 23:51

Afghanistan bude znicen tim nejhnusnejsim nabozenstvim, ktere na svete existuje, tedy Islamem. Neni pochyb, ze cinsti komunisti nebudou hledet na ideologicke rozpory a budou uzce s Talibanskymi teroristy spolupracovat. Svet je proste nadhernej.

V. Hodorka 5.8.2021 17:57

Co to autor clanku zase mele. Jaka pak porazka. Kolik za tech dvacet let zorganizoval taliban uspesnych teroristickych cinu? Minimum. Neangazovat se nato v afghanistanu, tak jich bylo mnohem vice. Ted chce jen dat talibanu najevo, ze pokud bude "zlobit" tak podnikne nato uder.

D. Šimáček 5.8.2021 23:53

chcete snad tvrdit, že talibán byl poražen a mise splnila proklamovaný účel???

R. Toman 5.8.2021 16:37

Operace Trvalá svoboda po cca dvaceti letech skončila. A Afghánistán je konečně svobodný.

J. Lancik 5.8.2021 20:47

"Svobodny"? Jakou svobodu prinesou ti, kteri znicili 2 tisice let stare sochy Budhy, ti kteri nedopreji zenske populaci i to nejzakladnejsi vzdelani, ti kteri zenskym zaziva strhavaji nehty kdyz si je nlakuji, ti kteri zbicuji muze kdyz si dovoli oholit plnovous? Mozna byste si takovou svobodu pral Vy, ale kdo jeste? Tedy mimo nabozenskych a politickych fanatiku.

R. Toman 5.8.2021 23:53

Jejich život, jejich svět. Je třeba jenom eliminovat, aby se k nám ten jejich svět nepřenášel, drogy atd. Jak je vidět, tak o svět okupantů jak sovětských tak amerických nestojí, nestáli ani o britský. Ponechat evolučnímu vývoji.

P. Černý 5.8.2021 14:48

Dnešní situac v Afghánistánu je jedním z výsledků studen války.

Ale jak se říká, když se dva perou, třetí se směje. Pokud dnes mocnost, jakou je Čína, vstoupí do Afghánistánu ekonomicky, zaplatí si tam, koho bude potřebovat a prosadí si tam své zájmy, aniž by byla nucena chřestit zbraněmi. Tyto ekonomické zájmy pak pro někoho třetího těžké zvenku sabotovat. Bylo by to příliš drahé, ne-li neproveditelné.

Kdysi jakýsi pokus ovládnout a modernizovat Afghánistán učinil někdejší SSSR. Ale udělal tu chybu, že se tam místo bohatství pokusil vyvézt ideologii. A protože se ideologií na rozdíl od bohatství korumpuje jen těžko, velkou popularitu tím nezískal. Byt se jednalo třeba i takové věci jako je zpřístupnění vzděláni afghánským dětem včetně děvčat.

Tím mimo jiné SSSR poskytl svému konkurentovi šanci, aby proti prosovětskému režimu v Kábulu zorganizoval a zaplatil vnitřní opozici, která režim svrhla. Tím vznikla past vietnamského typu, do níž SSSR svou vojenskou invazi ponekud prostomyslne vlezl.

Sovětský svaz a Východní blok skončily, islamisticky terorismus, na jehož zrození se lvím dílem podílely právě USA, nám ale zůstal.

J. Jurax 5.8.2021 13:56

Právě Čína bude zřejmě hlavním investorem do těžby přírodního bohatství poté, co Tálibán uchopí v Kábulu opět moc do svých rukou - psáno v článku.

A o to šlo a jde. Tzv. Západ utrpěl další porážku.

P. Hák 5.8.2021 13:15

"NATO po pádu Tálibánu nedokázalo ubránit nově vytvořený afghánský režim"

No tak pokud afghánský režim po dvou desítkách let stál na přítomnosti amerických jednotek, tak to fakt byla demokracie jak noha. Bez podpory ze strany obyvatelstva se gerilová válka takto efektivně vést nedá.

Není to výhra Západu (tedy ani naše výhra), ale prodlužovat agónii vlády, kterou obyvatelé převážně nechtějí, by nemělo smysl.

R. Vacek 5.8.2021 12:57

Pro sjednocení znesvářených Afghánců neudělal nikdo víc, než USA.

J. Jurax 5.8.2021 14:09

Ano.

A začal s tím už podporou mudžaheddínů proti sovětům. Aby pak opakoval chyby sovětů nasazením pouze omezeného kontingentu vojsk a hrou na demokratizaci a afghanizaci konfliktu.

P. Molík 5.8.2021 12:26

Martýrium afghánského lidu odstartovala drzá sovětská vojenská invaze do Afghánistánu v roce 1979. Americká vojenská blamáž, Talibaňáci zvaní Tálibové, al-kajďáci a další bojovníci ve službách zla byli už jen důsledkem idiocie Brežněva a spol. a potažmo nedomyšlené politiky strýčka Sama.

R. Vacek 5.8.2021 12:43

A nezačalo to martýrium už drzými britskými invazemi do Afghánistánu?:-)

https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Anglo-Afghan_War

J. Ráž 5.8.2021 12:46

Vojensky se angažovat v zemi, jako je Afganistanu je idiocií vždy a bez ohledu na to, kdo se o to kdykoliv v historii pokusil.

Vítězství ve válce znamená dosáhnout plánovaného cíle. A to se nepovedlo ani Rusům, ani Američanům v žádné válce, kterou obě tyto velmoci po druhé světové zahájili s jedinou vyjímkou. To když Bush senior vyhnal Sadáma s Kuvajtu, protože měl tolik rozumu, aby dál ve válce s Irakem nepokračoval

J. Jurax 5.8.2021 14:02

Malý ten, kdo má malý cíl. Naopak nelikvidace Saddáma už tehdy byla vážnou chybou.

A později USA sice utrpěly vojenské vítězství, jež nedokázaly, resp. neměly vůli využít. Tak, jak to kdysi dokázaly s Japonskem či Německem.

D. Polanský 5.8.2021 9:52

Nechme je žít své životy podle svého. Ovšem pokud budou sahat na naše životy, dejme jim pořádně hezky po prackách.

I. Pávek 5.8.2021 11:03

Lidi jsou teď odtamtud stažení a je příležitost jim dát škaredě po prackách. Máme na to prostředky, jen táhnout za jeden provaz.

B. Rameš 5.8.2021 9:00

Prostě se jen ukázala stará pravda: okupovat cizí zemi bez dostatečné podpory či alespoň tolerance tamního obyvatelstva je bez použití brutální síly dlouhodobě nemožné. Zvlášť jde-li o společnost kulturně a sociálně nekompatibilní a na nějaké to válčení uvyklou.

J. Jurax 5.8.2021 14:13

No, to byli Němci i Japonci v pětačtyřicátém taky - kulturně i sociálně nekompatibilní, byť jiným způsobem.

F. Navrátil 5.8.2021 8:33

Na rozdíl od autora a některých politologů se nedomnívám, že se islamismus z Afghanistánu přeleje do postsovětských středoasijských republi. Tam totiž vládnou autoritářské režimy vůdců typu Erdogana, Saddáma nebo Kaddáfího, kteří nemají žádné zábrany bojovat s islamisty stejnými prostředky, jako používá Taliban. Pokud vstupuje v Afghanistánu na scénu Čína, pak se situace uklidní, protože ta potřebuje klid pro své ekonomické aktivity, stejně jako Taliban.

T. Hraj 5.8.2021 8:43

Ano, Čína si svou těžbu nerostného bohatství v Afghanistánu nepochybně pohlídá a to klidně silou. A bude-li při tom náhodou porušovat lidská práva, mohou si Afghánci samozřejmě stěžovat přímo v Pekingu ... na hlavním nádraží.

J. Ráž 5.8.2021 12:36

O jakých lidských právech ve spojitosti s Afganistánem nebo Čínou mluvíte?

Jestli myslíte ten umělý konstrukt jakýchsi imaginárních práv z Listiny základních práv a svobod, tak tato "práva" zajímají max. 20% světové populace. A možná ani tolik.

M. Hoblík 5.8.2021 8:16

Afghanistán byl a bude! Ať se USA snaží sebevíc, ať čeští Thajwanci vykřikují co je napadne, nikdo nemá na to, aby z Afghánců udělal Bruselčany... Jenom si vyláme zuby, případně mu je vylámou Afghánci sami.

T. Hraj 5.8.2021 8:39

Žádní Afghánci neexistují, tím méně pak Afghanistán. Existuje ale přeci jen na tomto území skupina, kterou plošně něco spojuje. Tím je jedna z nejujetějších forem islámu (respektive jedna z nejtradičnějších). Jednotící prvek je evidentně silný, protože skupina už ovládá skoro celé území.

F. Kusák 5.8.2021 7:54

Další chybou Západu je, že umožnila Číně kontrolu nad těžbou důležitých surovin, které jsou pro průmyslovou výrobu nezbytné. Ekonomický vliv Číny je důležitější než vojenské invaze. I vazba na Rusko je pro Čínu nesmírně zajímavá. Její "Drang nach Osten", v tomto případě spíše "Norden" pokračuje a Západ jí k tomu vytváří podmínky. Třeba pitomou výzvou proti NS 2, kterou podepsal i kandidát na prezidenta Fischer.

M. Hoblík 5.8.2021 8:17

Chybou Západu je zejména to, že jeho společnost zašla do slepé uličky!

J. Ráž 5.8.2021 12:40

A jak by mohl tak zvaný "západ" zabránit Číně, aby v Afganistánu těžila co chce? Zabránit těžebnímu angažmá v tamní zemi může jen vláda, kterou vytvoří v dohledné době Taliban. A když se Taliban s Čínou dohodl, tak tomu zabránit nemůže nikdo.

J. Jurax 5.8.2021 14:06

Mohl.

Hrubou silou bez respektování lidských práv protivníků. Jenže to by musel chtít.

D. Šimáček 5.8.2021 20:02

ano, vybrat nejagresivnější tlupu/kmen tálibů a tu totálně vyhladita pokračovat tak než se ostatní kmeny vzdají, odzbrojí se a odejdou do rezervací a ti kteří budou chtít budou moci jít do civilizace žít civilizovaně pokud se proti tomu prohřeší budou šoupnuti zpátky do rezervace pokud si jejich prohřešek nevyžádá jejich fyzickou likvidaci

R. Gramblička 5.8.2021 6:20

kašleme na ně. Ať si žijí po svém. Když chtějí mít středověk, ať si ho tam maj. Nemá smysl tam zavádět demokracii, která pořádně nefunguje ani na západě