25.4.2024 | Svátek má Marek


AFGHÁNISTÁN: Vražedný mejdan místo svátečního příměří

11.6.2019

Letos podle prvních hrubých odhadů bylo ve svatém postním měsíci ramadánu pro větší Allahovu slávu v Afghánistánu zastřeleno a roztrháno bombami na 200 afghánských civilistů a nejméně 300 civilistů bylo zraněno.

Je to velmi výstižný vzkaz o míru a porozumění od džihádistů. 

Ještě hůře než civilisté dopadli policisté a vojáci. V médiích se objevila informace (2.6. 2019): „Bezpečnostní síly jsou denně napadány. Ministerstvo obrany se údajně rozhodlo neoznamovat počet úmrtí vojáků, ale 50 (mrtvých) se odhaduje na každý den.“
Počet obětí je rámcový, protože někteří zranění mohou zemřít později v nemocnici. O některých obětech útoků v nepřístupných oblastech se média nedozví.

Únava zabíjení neomezí

Bývalý prezident Hamid Karzáí se předvádí v rámci mírových rozhovorů. Je prý smutný, že „nedostal od katarských vůdců Talibanu kladnou odpověď ohledně jeho modlitby za vyhlášení příměří během svátku Eid-ul Fitre. Dokonce i on spolu s desítkami dalších vůdců v Kábulu vznesl podobné požadavky před zahájením svatého měsíce ramadánu.“ (viz)

Loni Taliban vyhlásil příměří. Letos asi nebude. Řada Talibanců by ho přivítala, protože by se mohli pohybovat asi tři dny svobodně po celé zemi.

Vládní trubadúři stále zdůrazňují, že afghánský lid je unaven válkou. Podobně unaveni jsou i Talibanci.
Tři dny svátků na konci ramadánu by byly fajn oddechovým časem. Jenže loni startovaly mírové rozhovory, a proto příměří od Talibanu bylo jakýsi propagandistický bonus, který nic nestál. Talibanci mohli navštívit vládní území, včetně Kabulu.

Letos ale nastal klasický džihádistický sváteční mejdan – v rámci svátků učiň ve jménu Alláha nepříteli ze života peklo.
Letos propukly již na přelomu prosince a ledna úporné boje. Obě strany chtějí v rámci vyjednávání zlepšit pomocí bojů své mocenské pozice. Příměří neznamená odpočinek, ale dát šanci nepříteli v přeskupení, k posílení pozic. Proto letošní svátky jsou ve znamení zabíjení protivníků. Inu klasická občanská válka.

Marná naděje

O to legračnější byla chvilková naděje, která propukla koncem května. Na sociálních sítích se objevila nahrávka, kde Taliban vyhlásil příměří na tři dny. Následovala studená sprcha: Zabihullah Mujahid, mluvčí Talibanu, uvedl v tweetu, že zvuková zpráva na sociálních médiích o příměří je z loňského roku.

V loňském roce vláda i Taliban oznámily příměří. Tehdy se Taliban zavázal, že v době příměří půjde po krku pouze požíračům vepřového z NATO. V médiích bylo vzpomínáno, že tehdy poprvé po letech vstoupili bojovníci Talibanu do Kábulu a dalších městských center v Afghánistánu. Jak afghánské síly, tak Talibanci a civilisté se vzájemně objímali, fotili se a oslavovali tři dny svátků v klidu a míru. Mnoho civilistů šlo také na území Talibanu.

Metafyzika ničeho

Taliban své bohulibé vraždění o postním ramadánu označuje za posvátný obranný džihád.
Začátkem června letošního roku Taliban zveřejnil prohlášení připisované jejich vůdci. Mawlawi Hibatullah Akhundzada u příležitosti svátku Eid-ul-Fitr. Vůdce byl štěstím bez sebe: „Oprávněný džihád Talibanu a odpor proti okupaci se blíží k úspěšnému završení.“

Válečnické úsilí USA popisuje jako „ozbrojené násilí“, které bylo „odsouzeno k porážce posvátným obranným džihádem“. Jsou to propagandistické kecy, ale ukazují tvrdou nesmiřitelnost vůči protivníkům, což pro budoucnost neznamená nic dobrého.

Každý politický názor nebo výklad náboženství lze zmutovat do libovolného počtu verzí. Proto v Afghánistánu někteří náboženští tajtrlíci vyzývají k džihádu a jiní chtějí naopak již od zítřejšího rána mít trvalý mír.

Proto je velmi komediální článek, v němž je povídáno, že obyvatelé a náboženští učenci z provincií Jawzjan a Paktia v severním a východním Afghánistánu vyzvali afghánskou vládu a Taliban, aby se dohodli na příměří během svátku na konci ramadanu.

V pondělí 3.6. 2019 se zúčastnilo jenom několik desítek obyvatel Jawzjanu a provládní náboženští učenci ve městě Sheberghan setkání a vyzvali afghánskou vládu, aby urychlila své úsilí o mír a mezitím zavedla přísná bezpečnostní opatření během svátků. Provládní média jsou plná takových zpěvů o ničem.

Jako se v EU žvaní o výzvách kvůli živočišně-čmoudíkovému prostředí, za nějaký humanismus a jakési evropské nadhodnoty, v Afghánistánu jsou na denním pořádku kecy tohoto střihu: „Žádáme Taliban, aby ukončil válku a umožnil Afgháncům žít šťastný život,“ řekl Mohammad Rahman Qaderi, člen provinční rady Paktie.
Praxe s těmito proslovy nemá nic společného: Nakonec zvítězí primitivní argument - síla podpořená dostatkem sponzorských financí.

Svátek jako symbol boží nemilosrdnosti?

Intenzivní boje a bombové útoky v době ramadánu jsou signálem, že boj (džihád) s kalašnikovem a improvizovanými bombami je v této chvíli více než modlitba, odříkání a duchovní usebrání.

Je to vzkaz: jako muslimové nemůžete slavit (prožívat) svaté dny, dokud nebude dokončen v Afghánistánu džihád. Obyvatelé jsou trestáni občanskou válkou za to, že stále ještě trpí v Kábulu proamerickou vládu.

Vůdce talibanců Akhundzada vyzývá členy afghánských bezpečnostních sil a armády, aby učinili pokání a pochopili: „Žádná omluva nemůže ospravedlnit váš boj proti vašemu vlastnímu národu mudžahidů pod velením útočníků (USA), kteří jsou nejhorlivějšími nepřáteli našeho náboženství a země.“

Pro Taliban je důležité trestání bojem právě v době ramadánu a navazujícího svátku. Má velkou symbolickou hodnotu. Talibanci ukazují Afgháncům, co je boží vůlí - džihád.

Podobně měl svátek Eid al-Fitr velkou symbolickou hodnotu pro vládu Iráku.
Začátkem roku 2019 irácká vláda začala uvolňovat bariéry obklopující zakázané město - bagdádskou Zelenou zónu (Green Zone), silně opevněný prostor na západním břehu řeky Tigris. Po 16 letech se opět otevřela veřejnosti. Premiér Adel Abdul Mahdi slíbil, že Zelená zóna bude plně otevřená veřejnosti na svátek Eid al-Fitr na konci ramadánu.
Je to důkaz zlepšující se bezpečnostní situace. Pro „obyčejné“ lidi to bude hlavně usnadnění dopravy v Bagdádu.

Generál Jassim Yahya Abd Ali pro Associated Press uvedl, že oblast, ve které sídlí americké velvyslanectví a irácké vládní úřady, je nyní otevřena „dvacet čtyři hodin denně bez výjimek nebo podmínek“. Samozřejmě, že průzkumníci džihádistů si již prohlížejí otevřenou zónu a hledají slabá místa u významných objektů. Jsou nadržení k oslavě otevření Zelené zóny pomocí pěkně destruktivního bombového díkuvzdání.