30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Takový kissingerovský konec…

Američané (a s nimi i všichni ostatní) se stahují z Afghánistánu, kde je Taliban na postupu. Během tří měsíců obsadil skoro 90 okresů (z celkem 387). Afghánští vojáci se na řadě míst vzdávají bez boje a odevzdávají Talibanu svou výzbroj a výstroj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 14.7.2021 13:40

Tím kladem bude myslím kulturní kontinuita/setrvačnost. Není snadné transformovat svoji kulturu ať už je jakákoli i kdyby změna měla být teoreticky prospěšná. Vyžaduje to schopnost sebereflexe (a samozřejmě vůli). Ta je podmíněna schopností kritického myšlení. V zemi, kde vzdělanost je absolutně minimální a ještě menší je jeho společenské oceňování, není z čeho by vůle ke změně mohla vyklíčit. Lidé sice trpí (usekané ruce, nohy, bázeň z autorit...), ale nechápou vlastně v širším smyslu příčinu.

D. Bowman 14.7.2021 13:37

USA nikdy nemohlo "vyhrát". Protože není ochotno sekat ruce a dělat trestné nájezdy na vesnice.

Kdyby vypálilo Ho Či Minovo město jako vypálilo Drážďany a vybombardovalo každou vesnici, která dá rejži vietkongům, tak vyhrálo během pár měsíců.

Stejně v Afgoši nebo Iráku.

Když to ochotný dělat nejsou, tak se tam nes-ru. Shodim Tádžikům zbraně, jak léta žádali a oni udělaj s Talibanem a AQ krátkej proces.

Ale to by elita politiky, armády a stratégů nesměli být profesoři, kteří čichají vlastní humanitní prdy a žijí v la la land. Nebo je jim to jedno - oni to neplatí a i kamarádi novináři tu hanebnou nezodpovědnost přikrejou.

J. Fridrich 14.7.2021 13:18

Jo, joo, ti vaši " MÍSTNÍ ", to byli ti radikální muslimové - řezači hlav, sekači rukou a ukamenovávači žen...

Tak jen pro vás, ať jste alespoň trochu v obraze co se v této zajímavé zemi děje v posledních desetiletích návratu do STŘEDOVĚKU, pane Nováku...

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%8Dr%C3%A1n

V. Novák 14.7.2021 13:01

Jsou to vojáci svých států, kteří plnili rozkazy těch, kteří jsou k vydávání rozkazů oprávněni.

Myslím, že to je vše, co je k tomu třeba říct.

F. Navrátil 14.7.2021 12:57

USA, stejně jako západní Evropa, se dopouštějí zásadního omylu, když se snaží naroubovat model moderního státu na národnostně roztříštěnou a klanovou společnost. Setkávají se dvě rozdílné civilizace. Výsledkem je chaos a ekonomický rozpad. Viděli jsme to v Libanonu, Somálsku, Kosovu, Iráku, Libyi, Sýrii a nejnověji v Afghanistánu. Ostatně to vidíme v přímém přenosu ze západní Evropy, kde klanová společnost islámských imigrantů rozežírá historický stát euroatlantické civilizace.

V. Novák 14.7.2021 12:55

Možná se v Íránu za šáha Rezá Páhlavího žilo skvěle - žilo se tam tak skvěle, že místní udělali revoluci a pozvali si zpátky Chomejního. Takže to asi za tak skvělé nepovažovali.

J. Poláček 14.7.2021 12:48

druhá strana je kanenfutr pro armádu západního typu. problém je v nepoměru živé síly. ta druhá strana jich má nekonečně mnoho zatímco "my" máme k dispozici počty v řádu tisíců na 40-ti miliónový stát. Víc nám vrchní účetní nedovolí. Pokud válce velí ekonomové a novináři, vyhrát se nedá nic. technologická převaha funguje pouze do určitého poměru, pak je nám stejně k h :-)

L. Beneš 14.7.2021 12:43

Ano. Rusáci po vzoru Angličanů to rozj€bali a Yankeeové to doj€bali.

P. Hák 14.7.2021 12:43

Tím chci říct, že asi nelze nutit středověké obyvatelstvo, aby přijalo demokracii. Volba bývá "celkem sekulární socialismus řízený armádou nebo islamismus a kmenová společnost".

P. Hák 14.7.2021 12:40

Asi to oni vidí jinak. Z našeho pohledu je to "nepotická, korupční struktura vlády, středověké soudnictví a nevzdělanost", ale oni nám nabídku našeho systému hodili na hlavu. Patrně na svém systému vidí nějaké klady... jaké, to nevím, nemluvil jsem s nimi, ale kdyby neviděli, nedrželi by se jej.

L. Beneš 14.7.2021 12:39

Jaké žoldnéře máte na mysli? Ti pod tímto označením fungují jen v armádě rzeczpospolity. Jinak to jsou potenciální, někdy i neznámí hrdinové. A ti jsou pak předmětem uctívání. Vzpomínám si, že svého času jeden slovenský prezident (pozor: byl současně i prezidentem českým) se těšil na to, až bude klást věnce u hrobu neznámého vojína. Zdalipak uhodnete který? ;-D;-D;-D

T. Hraj 14.7.2021 12:30

Přesně tak, vyhrává ten, kdo věří tomu, za co bojuje. Je to smutné, ale Afgánci chtějí nepotickou, korupční strukturu vlády, středověké soudnictví a nevzdělanost, tj. CHTĚJÍ vládu Talibanu.

T. Hraj 14.7.2021 12:25

No, průšvih to byl i před tím. A zuby si vylámali už Angličani.

A co přinesou do Evropy Afgánci? No přeci Afgánistán. Bohužel Němci, Švédi, Holanďani etc. si z nějakého důvodu stále myslí, že přinesou něco jiného.

T. Hraj 14.7.2021 12:20

Máte v podstatě pravdu s výjimkou toho, že Afganistán "země, která před zájmy velmocí nepadají na zadek a svoji svobodu si hájí." Ne, Afganistán není země. Žádný afgánský patriotismus tam lidi nemají. PROTO si zde všichni vylámali zuby.

S. Pavuk 14.7.2021 12:11

Útek amíkov z ďalšej destinácie by mal viesť k zamysleniu. Boli vojaci ktorí tam padli hrdinovia brániaci demokraciu, alebo žoldnieri? A čo misia v pobaltských štátoch? Už je tam dosť demokracie alebo bude treba ešte pod kotol pridať? Podxxbávanie Ruska môže viesť k lokálnemu konfliktu. To domov v cínovej rakvi privezú hrdinov lebo tu je to iné? Kto odtiaľ prvý zdúchne?

M. Valenta 14.7.2021 11:10

Jistě. Reagoval jsem ale na něco jiného.

J. Fridrich 14.7.2021 10:48

" Právo podle Tálibánu: Zlodějům sekat ruce, na gaye nechat spadnout zeď. Hříšníky nechává ukamenovat či pověsit, v lehčích případech utíná ruce či nohy. Homosexuálové jsou buď ukamenováni, nebo se na ně zřítí kamenná zeď. Soudce Gul Rahim (38) uplatňuje právo šaría na územích pod kontrolou islamistického hnutí Tálibán a předpovídá, že během několika týdnů bude pod kontrolou Tálibánu celý Afghánistán." -

Trocha ironie k tomuto vážnému tématu. Konečně že ti " zlí " Američané s dalšími členy NATO z toho jimi utiskovaného Afghánistánu vypadnou. Konečně jim přestanou VNUCOVAT západní normy civilizace a tamní muslimové mohou hezky dle svých zvyků sekat ruce, ukamenovávat a zavalovat zdí.. Naši antiamerikanisté si mohou oddechnout, už těm nebohým Afgháncům nebudou vnucovat západní civilizaci...

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/pravo-podle-talibanu-zlodejum-sekat-ruce-na-gaye-nechat-spadnout-zed-40366004

" Zejména vývoz americké "demokracie" do zemí, které o ni nejeví zájem. Jsou totiž země, které před zájmy velmocí nepadají na zadek a svoji svobodu si hájí. Patří mezi ně i ten Afganistán. Pohořeli zde Britové, Francouzi, Rusáci i USA. Zejména vývoz americké "demokracie" do zemí, které o ni nejeví zájem. Jsou totiž země, které před zájmy velmocí nepadají na zadek a svoji svobodu si hájí. Patří mezi ně i ten Afganistán. Pohořeli zde Britové, Francouzi, Rusáci i USA." -

Opravdu si myslíte, že je demokracie americká, afghánská, švýcarská, Česká a mnoho jiných demokracií..? Vy nevíte, co za středověk je nyní v muslimských zemích? A co tam dělají s ženami a s jakýmkoliv rozumným jiným názorem..?

Kultivace těchto zemí je dle vás pro občany těchto zemí škodlivá? Víte, jak se skvěle žilo například v Íránu za Šáha Rezá Páhlavího..? Asi ne.

I. Schlägel 14.7.2021 10:25

Bojovníci Talibanu jsou lépe motivováni než bojovníci ve státních službách. To je celé. Zaostalí barbaři často dobývali vyspělejší civilizace i v minulosti. Nic nového.

I. Schlägel 14.7.2021 10:21

Lidská práva našich nepřátel mají větší hodnotu než lidská práva našich vojáků. Nakonec i ten Vietnam se dal vyhrát, nicméně schopnost efektivního vládnutí jihovietnamským elitám opravdu chyběla. Stejně jako chybí těm afghánským. A není to nutně chyba těch elit.

J. Poláček 14.7.2021 10:16

Přátelé, demokracie není ropa či banány, nedá se vyvýžet. Demokracií se lze nadchnout , "nakazit", a tam pak může začít růst a rozvíjet se. To se někdy možná i povedlo, klidně polemizujme - např. Japonsko, Jižní Korea po 2svv. V obou případech to ale byli národy silně nacionalistické, s předpokladem sociálního, kulturního ekonomuckého,... růstu. Předpoklady měli, a navíc, jak se říká, v boha uvěříš nejsnáze, podkáš li satana. To platí do puntíku. To Afganistán je jiný papáníčko. Typický tribalistický úkaz. Velký prostor, řídce osídlený, kde se bojuje o vesnice údolí, studny , prameny, průsmyky. A všude kolem nicovaté nic. Podobné příklady ? snad Lybie, Čad, Mali. Článek pana Zrna je super. To co já ale postrádám v našem prostoru je strategická analýza. Nikdy nikde nenastane vákuum. Natož mocenské. Pokud se západ pokoušel "vyvézt" demokracii, tam kde to předtím vojensky destabilizoval, tak to je snad příklad úmyslu jak pokřesťanštit divocha. Nepovedlo se :-) :-( Teď je tam skoro prázdno a brzo se tam nasune pán z Pekingu, který bude velice rád platit / si nechat platit jakékoliv výpalné aby tam mohl těžit co se mu zamane. Navíc sousedé v podobě Iránu a Pakistánu - kámoši jak hrom. Pragmatik? Nevím co s tím udělá Biden, ale ten co bude po něm jej bude proklínat, až bude potřebovat stabilní leteckou základnu na východ od Teheránu.

P. Milan 14.7.2021 9:59

Ano. A nálady západního voliče zcela znemožňují efektivní řešení.

P. Milan 14.7.2021 9:53

Dost. A značná část z nich přinese nepříjemnosti. Rusáci to tam rozjεbali a od té doby průser.

Z. Klouček 14.7.2021 9:50

Zajímalo by mne, kolik Afghánců se v souvislosti s touto válkou, pardon, bojem proti terorismu, přesunulo a přesune do Evropy. A co sem tito lidé všechno přinesou.

P. Hák 14.7.2021 9:48

"...protože jsme v Afghánistánu, kde platí poněkud jiné pojetí vojenské cti, nepovažovalo se za nic divného, když velitelé jednotlivých divizí zdvihli vysílačky, zavolali svým protivníkům a dohodli se na tom, že s celou jednotkou přejdou v bezvýchodné situaci na druhou stranu..."

Ono je otázka, co by se stalo, kdyby západní vojáky někdo mohl přeplatit. Zatím se to neděje, protože Západ (a USA zejména) je prostě bohatší. Vojenská čest platí v situaci, kdy někdo cítí vnitřní loajalitu; pak lze za věc i zemřít. Skutečně vládní vojsko cítí vnitřní loajalitu ke kábulskému režimu?

P. Hák 14.7.2021 9:42

Jak tu připomněl pan Kohout v prvním příspěvku, Taliban na tom není o nic lépe, co se týká lidských zdrojů. A co se týká zdrojů např. na úplatky, je na tom nepochybně mnohem hůře...

Přesto vyhrává. Talliban vede úspěšně gerilovou válku. To jde dlouhodobě pouze za podpory obyvatelstva. Je to tím, že bojuje za něco, čemu, věří, zatímco vládní síly i západní vojáci jen za peníze? Je to tím, že místní lidé naše pořádky doma prostě nechtějí?

Nevím, nejsem odborník na Afghánistán, ale všechny výhody byly teoreticky na straně USA. Nemyslím, že by vojenští velitelé USA vedli boje zas tak tragicky a že by vojáci USA nepřevyšovali výcvikem průměrného talibance. Přesto byli zavření v opevněných základnách, z nichž nemohli bez ohrožení vystrčit nos. Řekl bych, že špatným výcvikem domorodých vojáků to fakt nebude.

J. Nevrkla 14.7.2021 9:31

R^

P. Kubáč 14.7.2021 9:24

Západ má špatnou karmu.... Představte si ( hypoteticky ) že nasazujete život v bojích s Talibanem, abyste pak v rodném listu svého dítěte figuroval jako "rodič 2"....

Příklad je sice absurdní, ale západ už je tak prohnilý, že podobné věci už tuší i bosí Afgánci. Proto se proud "duhových revolucí" velice zpomalil.

I. Schlägel 14.7.2021 9:05

Primárně nešlo o vývoz demokracie.

I. Schlägel 14.7.2021 9:05

Kvalitní analýza.R^

M. Valenta 14.7.2021 9:00

Vám fakt není divné, že Taliban se stejnými lidmi vyhrává?