22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Nešlo to po anglicku, tak zmizeli po americku

Poté, co teroristé z Islámského státu zabili třináct amerických vojáků a téměř 170 Afghánců, kteří se chtěli dostat na letiště, slíbil americký prezident tvrdou odvetu. Ta přišla hned další den a nedopadla dobře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 2.9.2021 22:38

Jo, .... ale v srpnu jsou všichni strašně překvapeni jejich - Američanů - "chaotickým" odchodem a nastalou situací. Ano, jak koukám, včetně Američanů ...

J. Jurax 2.9.2021 22:33

No jo, cena psů byla nejspíš nižší než náklady na jejich transport. Šetřit se musí a o peníze jde až v první řadě, že.

Dost možná to platilo i pro ponechané zbraně - nebo to byl nějaký kšeft; což jestli ten, z jehož vůle a rozkazu tam ty zbraně zůstaly, náhle nezbohatnul?

J. Jurax 2.9.2021 22:26

Vaše úvaha má chybu - seriál Černobyl zachází s fakty velmi volně, i když přiznáme jistou daň zjednodušení, aby se p.t. diváci jednak nenudil a jednak aby tomu rozuměli. Prostě je to seriál, nikoliv dokument.

P. Hák 2.9.2021 21:46

A nemůže to být tak, že se doufá, že Ukrajina ten konflikt rozpoutá?

Kanonenfutr se hodí vždycky...

V. Kučer 2.9.2021 18:17

Hlavní účel invaze do Afghánistánu byla demonstrace síly což se Američanům povedlo. Až na ten konec. Prohráli Afghánci, měli šanci kterou promarnili. Teď je čeká bída a hlad.

J. Dobrý 2.9.2021 17:27

Dojmy se vytvareji pres emoce. Z armadniho ciste pragmatickeho az cynickeho hlediska je to nepatny detail. Z hlediska vytvareni pohledu verejnosti (a PR) je to prusvih. Takova "hezka" tecka za vytvorenim dojmu, ze to je prusvih.

A z pohledu kreditu USA ve svete to bezpochyby prusvih je. A prvni kdo to pozoruje je Cina a jeji chut umravnit "vzboureneckou provincii" Thai-wan a ohledem a ochotu USA se v tom pripadne angazovat vice nez diplomaticky.

F. Navrátil 2.9.2021 17:27

Nedávno jsem shlédl seriál Černobyl. Jaderná elektrárna vybouchla ne pro chyby obsluhujícího personálu při testování, ale protože celá společnost byla založena na lži a pokrytectví. Zařízení bylo dva roky v provozu, plnilo plán výroby elektřiny, ale neprošlo bezpečnostními testy. Personál nebyl kvalifikován a vedoucí směny byl psychopat. Vědec, který upozorňoval na nebezpečí tohoto typu JE, by vyhozen z práce a odborně zničen. Po výbuchu všichni zatajovali rozsah škod a tím znemožnili včasný zásah a evakuaci obyvatel. Afghanistán je vojenským Černobylem. Válku neprohráli vojáci, ale systém lží, pokrytectví, předstírání, mediálních manipulací, korupcí. Nerozhodovalo se na základě faktických informací, ale podle toho, co chtěli politici slyšet. Nyní by měla následovat pravdivá analýza nezdařené akce. Místo toho Biden vyhlašuje, že plánovaných cílů bylo dosaženo a evakuace byla velkým americkým vítězstvím.

P. Nemec 2.9.2021 15:37

Vy jste tak chytrý, vy jste musel být v Rusku :-) ale jak víte, že by se to daňovým poplatníkům nelíbilo?

Mimochodem, lituji korektora těch pamfletů, co vydáváte v CAD Pressu - prvním česko-slovenském vydavatelství religionistické, esoterické a orientalistické literatury ;-D. Zkuste mu ušetřit práci a doučit se třeba psaní diakritiky.

P. Černý 2.9.2021 15:19

Milovník souvislostí, který nechápe psy?

P. Černý 2.9.2021 15:04

Nebo taky jaderná mocnost k nastupující supervelmoci.

M. Valenta 2.9.2021 14:50

Chápu, lump k lumpovi.

M. Valenta 2.9.2021 14:49

Prostoduchý milovník psů co nechápe souvislosti?

V. Kuhaj 2.9.2021 13:00

Celá akce "odchodu", svědčí o tom, že Američané, jakož i další, jsou vývojem upřímně překvapeni. Tedy neznali stěžejní informace. Jsem přesvědčen, že současné snahy podat věc tak, že se to vědělo, jen se to tutlalo, zakrývají prostou skutečnost, že to prostě nevěděli. Proto tam Biden "nechal" zbraně. On i generálové prostoduše věřili, že vláda nepadne. Kdyby pravý vývoj znali a přesto tam zbraně nechali, pak by Biden musel být skrytý muslim.

Ale právě tak jako nevěřím, že Američané vývoj znali, tak nevěřím, že uměli odhalit skutečné pachatele toho útoku. Nutnou podmínkou pro odvetu je znalost identity útočníků, jakož i místa, kde se momentálně zdržují. Mám američanům věřit, že tuhle znalost měli?! Prostě do toho bouchli, aby to vypadalo, že to je 1:1, toť vše.

F. Navrátil 2.9.2021 12:41

Vsadím se s vámi, že tisíce Afghánců se nebudou přesunovat do Ruska, ale do Evropy. Ve středoasijských postsovětských republikách vládnou naštěstí autoritativní režimy, které si se zabíjení teroristů nedělají těžkou hlavu. Mezinárodní skupiny mudžaheddínů to párkrát zkusily a následovně putovaly do islámského nebe.

J. Dobrý 2.9.2021 12:34

Za Trumpa by ten odsun vypadal jinak, rozhone ne jako "evakuace" s ponechanim velke casti zbrani funkcnich na miste.

Protoze na jedne veci se privrzenci o odpurci Trumpa shodnou. Dokaze se chovat naprosto nepredvidatelne.

Taliban si mohl dovolit ovladnou Afganistan tak rychle jeste za pritomnosti spojencu prave proto, ze mel praktickou jistotu, jak na to americani budou reagovat.

To ovladnuti bylo nevyhnutelne tak jako tak, ale vypadalo by jinak. Myslim, ze by k nemu doslo az po odchodu spojencu, ale mensi sanci spolupracujicich afgancu vcas zmizet,

Z. Lapil 2.9.2021 12:17

Předpokládám, že po 20ti letech v Afghánistánu nevyvolá nějaký atentát mezi vojáky paniku, ale předpisovou ikskrát nacvičenou reakci. Něco jako "okamžitě všichni k zemi a ruce za hlavu". A protože se nutně najde dost pomaleji chápajících, nezbývá než ustřelit pár hlav, aby se situace opravdu zklidnila a bylo možno ji začít řešit. Cokoliv jiného je sebvražda.

Počítám, že od koloniálních dob se v Kiplingově (Břímě bílého muže) charakteristice domorodců mnoho nezměnilo: "Půl děcko a půl ďas". Coby Evropan osvícený 21. století připouštím, že domorodci si velmi snadno mohou něco podobného myslet o nás.

P. Černý 2.9.2021 12:12

Škodolibá radost, že americký úprk z Afghánistánu uškodí Rusům a může radikalizovat jeho muslimské enklávy, je poměrně směšná. Rusové s islamistickým terorismem počítají a jsou na něho připraveni. Což ale nejde říci o nás. Kromě tohoto, Taliban už nějakou dobu spolupracuje s Čínou, která ho dokonce vyzbrojuje. Takže si Čína, i bez posklebovani, buduje v Afghánistánu pozice. A protože se Rusové chovají pragmatický, máme tu další širokou oblast rusko čínské spolupráce, kterou jsme jako NATO pomohli otevřít.

P. Černý 2.9.2021 11:58

Čert vem opuštěnou výzbroj za miliardy dolarů zanechanou islamistům. Působivá je fotka minimálně desítek přepravek -- údajně se služebními psy sloužícími armádě USA uvnitř - zapomenutých při útěku Američanů kdesi v opuštěné hale. Kdo po tomhle bude ještě věřit USA?

J. Koutský 2.9.2021 11:07

Učte se arabsky,abyste mohl Korán číst v originále!!;-D

T. Hraj 2.9.2021 10:59

Ovládnutí celé země Talibanem bylo nevyhnutelné a nevyhnutelné zřejmě bylo i to, že se to stalo velmi rychle. Afghánská armáda byla výborně vyzbrojená a výborně financovaná, ale přesto vlastně neexistovala. Zahraniční ozbrojené síly, tajné služby a experti to dlouho a dobře věděly a někteří to i reportovali. Kdokoli z vysoké politiky tedy tvrdil, že žádný rychlý nástup Talibanu nemůže nastat ( např. Biden v červnu) nebo že je tím dnes překvapen, tak otevřeně lže.

Nevyhnutelný ale v žádném případě nebyl katastrofický způsob stahování: nejdřív vojáci a výhodná pozice základny v Bagramu, potom civilisti (stovky jich tam stále jsou a velmi snadno se z nich mohou stát rukojmí), přičemž 5-6000 vojáků muselo být povoláno zpět(!). Smrt 13 amerických vojáků je přímým důsledkem nesmyslného, dobrovolného opuštění pozice síly a byla tedy absolutně zbytečná. A naprosto neuvěřitelné je zanechání špičkové výzbroje za 85 mld. USD. To je problém na roky, ne-li dekády.

Představme si, že by tímto způsobem stahoval vojáky Trump. Média by ho přibila na elektrické křeslo.

V. Kučer 2.9.2021 10:25

Proti partizánské válce se bojuje velice obtížně, vyřešil to tam pouze Čingizchán. Lidský život nemá v této civilizaci valnou cenu, tu má pouze život vůdce.

F. Hrabal-Krondak 2.9.2021 10:03

Jediný pozitivní aspekt situace v Afghánistánu je, že její dopad jako první pocítí právě Rusáci, kteří se Západu pošklebovali a sabotovali jeho operace

Věřit Talibánu, jehož krédem je šířeni islámu a nastolení šarii po celém světě, že nebude podporovat džihád v okolních muslimských zemích a podporovat či trpět na svém území zahraniční džihádisty, resp. ujgurské a ruské muslimy, může jen naivní prosťáček. To je, jako bychom mu věřili, že zlikviduje maková pole (opiové plantáže) a zruší distribuci heroinu do zahraničí, když produkce drog financuje od počátku jeho fungování. Jestli si někdo myslí, že se dají uhlídat hranice Afghánistánu s TADŽ, UZB a TURKM, je slušně řečeno naivní truhlík

Ještě budou kritici americké intervence nostalgicky vzpomínat na přítomnost USArmy a NATO

F. Hrabal-Krondak 2.9.2021 10:02

Mlátím se smíchy, když slyším tzv. "experty" a "analytiky" blábolit o tom, že jsou v šoku ze situace v Afghánistánu, tj. rychlého nástupu Talibanu a humanitní katastrofy. Sranda je, že všichni věděli téměř rok dopředu, že Amíci tam končí 30. května .... ale v srpnu jsou všichni strašně překvapeni jejich "chaotickým" odchodem a nastalou situací. Netuším, jak by si stažení jednotek představovali?

Fráze o "exportu demokracie" do Afghanistánu, Sýrie, Iráku či Libye (které antiamerikanisté podsouvají Západu) jsou jen projevem neznalosti anebo vědomé demagogie zastírající podstatu operací v těchto zemích a snažící se udělat z představitelů Západu naivní hlupáky věřící v absurdní možnost "exportu demokracie" ... a propos: Američani tam neutrpěli žádnou porážku, udělali co bylo možné a nutné, toť vše, kdyby tam nešli, máme džihádisty od Pamíru po Tatarstán, a aby tam byli navždy a vedli válku ruským stylem (spálené země jako v Čečně), by se kritikům a daňovým poplatníkům též nelíbilo !!

V. Povolný 2.9.2021 9:53

Tento článek je pro mě zklamáním. Těm teroristům na životech civilistů vůbec nezáleží. Auto s výbušninami klidně zaparkují v uličce mezi domy. Přemýšlením o tom, že by se mohlo někomu něco stát se nezabývají. A proč taky, když předtím zabili desítky lidí u letiště? Uvažování palestinských Arabů je podobné. Rakety odpalují z míst, kde žijí civilisté a starosti jim to vůbec nedělá. A proč taky, když jsou stejně všichni bojovníci Aláhovi? Jiné je to ovšem s propagandistikým dopadem takové události. Je jisté, že západní media budou ostře reagovat na civilní oběti. Ale pozor, ne na oběti zabité druhou stranou! Typická ukázka dvojího metru. Nečekal jsem, že na tuhle vlnu naskočí i pan Bartoň.

F. Navrátil 2.9.2021 9:32

Pouhý fakt, že někteří Afghánci spolupracovali s armádou USA a jejich spojenců, nehovoří nic o tom, zda jsou ochotni a schopni integrovat se do civilizačně zcela odlišné euroatlantické civilizace. Domnívám se, že se přidají k islámským komunitám nebo si začnou vytvářet své vlastní. Takže výsledkem dvaceti let válčení a demokratizace Afghanistánu bude další krok k poislámštění Evropy a USA, růst terorismu a později přinesení občanské války.

R. Langer 2.9.2021 9:17

No, tak to ho ten terorista evidentně našel. Musel tam ale snad chodit? ;-D

F. Kusák 2.9.2021 9:08

Tak to jsou borci, ti teroristi, když během několika dnů dokázali vybudovat muniční sklad přímo v okupovaném Kábulu. A nebo to bylo spíše tak, že ho tam Američani nechali.

V. Zurek 2.9.2021 9:08

Aby bylo jasno, cokoliv Barton napise, jsou hlouposti. Dal se tim nemusime zabyvat.

F. Kusák 2.9.2021 9:05

No vojákům bezprostředně v kontaktu s teroristy se také nedivím, ovšem ani vy ani já to nedovedeme reálně posoudit. Jenže všechny věci se určitě daly předpokládat, protože pumové útoky jsou v těchto končinách běžné. A pokud velení americké armády nepovažuji za idioty, a to nepovažuji, pak je asi někdo obětoval. Nic jiného mě nenapadá.

J. Nevrkla 2.9.2021 8:53

Těm vyplaseným vojakum se to nedá tolik vyčítat, ale nemá se to ani tajit. Ať se poučíme, že nemáme nikoho okupovat. Teď už budou státy k dalším americkým dobrodružstvím daleko méně tolerantní, myslím. A to bude jen dobře.