18.4.2024 | Svátek má Valérie


AFGHÁNISTÁN: Nešlo to po anglicku, tak zmizeli po americku

2.9.2021

Poté, co teroristé z Islámského státu zabili třináct amerických vojáků a téměř 170 Afghánců, kteří se chtěli dostat na letiště, slíbil americký prezident tvrdou odvetu. Ta přišla hned další den a nedopadla dobře.

Úvodem si dovolím trochu propagovat zprávu deníku The Washington Post. O ní píše Milan Vodička na iDnes.cz . Připomenu, že jde o zprávu z roku 2019, která měla být a také byla použita proti tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Udává, jak se v Afghánistánu „hospodařilo“ a „stavělo“ a hlavně korumpovalo – to skutečně. Není divu, že Trump nařídil stažení z této země a Joe Biden pouze posunul termín. Krach loutkového režimu a zejména jeho rychlost jen podtrhuje, že americká armáda včetně zpravodajských služeb vědomě lhala už od počátku afghánského tažení a pokračovalo se v tom i za Baracka Obamy. Že ztráta Afghánistánu je a zejména bude pro Západ těžkou ranou a že tento způsob tak zvané „evakuace“ jen dokládá skutečný stav země po dvaceti letech okupace, je bezesporu jasnou zprávou o situaci. Nejpostiženější zemí však bezesporu zůstane Afghánistán, protože Západ provedl cílenou emigraci té části společnosti, která nejvíce spolupracovala se Západem. V ČT už proběhl i záběr na člena Tálibánu, který vyzýval své spoluobčany, aby zůstali doma. Strach má ale velké oči a nedůvěra jasně převážila a oněch asi sto tisíc Afghánců ze země raději uprchlo spolu s armádou NATO.

Vraťme se ale k onomu tragickému teroristickému útoku Islámského státu na americké vojáky a afghánské uprchlíky. Třináct mrtvých Američanů byla krutá daň za chaos, který v Kábulu bezpochyby panoval. Joe Biden pak v reakci na tento útok prohlásil, že USA na něj tvrdě odpoví.

Odveta přišla vzápětí. V neděli americká armáda informovala, že v Kábulu při cíleném úderu zabila nejméně jednoho sebevražedného atentátníka z řad Islámského státu, který s autem napěchovaným výbušninami chtěl spáchat útok na letiště. Hnutí Tálibán dnes nedělní americký úder odsoudilo. Mluvčí Tálibánu prohlásil, že Spojené státy nemohou ze své vůle provádět útoky v cizích zemích a že měly Tálibán o svém plánu zneškodnit atentátníka v Kábulu informovat.
Velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) uvedlo, že prošetřuje zprávy o údajných civilních obětech nedělního amerického útoku. „Víme, že při zničení vozidla došlo k silným následným explozím, což naznačuje přítomnost velkého množství výbušného materiálu uvnitř auta, který mohl způsobit další oběti,“ píše CENTCOM.
Jeden z obyvatel Kábulu místnímu novináři pracujícímu pro americkou televizi CNN řekl, že při americkém útoku v obytné čtvrti města přišlo o život devět jeho příbuzných, mezi nimi i šest dětí. O mrtvých civilistech mluvili podle CNN také svědkové na místě útoku. (
viz)

Už i ČTK uvádí, že americká raketa zřejmě zabila afghánské civilisty a mezi nimi i děti. Američané tyto oběti svádějí na „dodatečné výbuchy“, které oběti způsobily. Těžko se totiž přiznává, že za smrt civilistů může právě ona raketa vystřelená z dronu. ČTK se dokonce zmiňuje i o stanovisku Tálibánu, který americkou odvetnou akci odsoudil s tím, že USA měly o odvetě Tálibán informovat.

Celá fraška se stažením ale nakonec evokuje velmi závažné a zásadní otázky, jak vlastně NATO funguje a co se v pozadí afghánské anabáze skutečně dělo. Chtěl bych na tomto místě připomenout nedávné závěry o vyšetřování několika vojáků české armády působících v Afghánistánu o zajetí afghánského vojáka, který zabil českého psovoda.

Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána, který zastřelil v roce 2018 českého psovoda Tomáše Procházku. Napsal to týdeník Respekt. Podle něj jsou stíhanými příslušníci elitní armádní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Dva z vojáků viní policie z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu, další dva z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby. Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil na podzim 2018 psovoda Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. (viz)

Na smrti afghánského vojáka se měli podílet právě čeští vojáci, kteří ho podle výsledků vyšetřování vojenské policie tvrdě zbili. K tomu si dovolím pouze poznamenat, že poté, co všechno za posledních pár dni vyplavalo na povrch o afghánském tažení, dokážu pochopit reakci našich vojáků na smrt jejich kolegy. Nemohu jejich jednání obhajovat, ale mohu ho pochopit, protože spravedlivého potrestání by se v režimu neuvěřitelné korupce v celé afghánské armádě onomu vrahovi českého vojáka nedostalo a ještě by možná dostal metál „za statečný odpor proti okupantům“.

A ještě jednu „perličku“. Pamatujeme si moc dobře, když progresivní americká média haněla Trumpa i na základě fotografických snímků, kde podle nich prezident údajně chyboval. Nyní se z republikánských zdrojů šíří na internetu fotografie Joea Bidena, jak se při slavnostním přijetí padlých amerických vojáků dívá na hodinky. Samozřejmě mu to média podporující republikány dávají pěkně „sežrat“. Zatímco o Trumpových trapasech česká média informovala v míře vrchovaté, Bidenovy trapasy jsou zatím tabu. Zato se můžeme dočíst, jak v USA zemřel „odpírač“ roušek na covid s podtextem „má co chtěl“, o úmrtí Češky na covid i po očkování se píše jako o „ojedinělém“ případu. Tak právě takové mediální propagandy začínám mít opravdu dost.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz