29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Lidé chtějí okovy

Myslíte, že v Afghánistánu se odehrála tragédie, kterou nešlo předvídat a která je pro tamní obyvatele děsivá? Kdepak. Vítězné tažení Talibánu je jen zrcadlem toho, že tamní lidé nejsou zase tak moc proti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Milan 17.9.2021 14:10

Kde najdu to mezinárodní právo?

J. Nevrkla 17.9.2021 14:24

Chystáte se ho studovat?

V. Novák 17.9.2021 14:09

To je žblebt i vás nehodný...

O. Rychlík 17.9.2021 8:16

Článek docela pěkný, ale jak se na něm podílela naše paní Markéta? Copak ta také byla v Afghanistánu?

R. Tesařík 17.9.2021 8:57

Jednoduše. Doktor vyprávěl, paní Markéte sepsala.

P. Milan 17.9.2021 9:08

Možná i doktor sepsal, ale hlavně na blog pí Markéty.

F. Navrátil 17.9.2021 7:47

Lidé v Afghanistánu nechtějí okovy, oni chtějí žít podle vlastního rozhodnutí a tradic. Omyl Západu spočívá v tom, že klanovou společnost lze změnit podle měřítek euroatlantické civilizace.

T. Diblík 17.9.2021 7:21

Dobrý den. Mám pocit, že lidé chtějí především řád. Chtějí předvídatelné prostředí. I nás nerozčiluje tolik to, že se máme špatně, jako to, že nevíme co máme čekat zítra.

J. Berger 17.9.2021 6:34

Skvele napsane R^

J. Brunner 17.9.2021 1:19

R^

M. Grundmann 17.9.2021 0:26

V Afghánistánu došlo ke střetu mezi tradičním místním patriarchátem a novodobým západním matriarchátem. Jedná se o naprosto odlišné společenské struktury a zavést západní matriarchát je v Afghánistánu nemyslitelné.

Základním rysem matriarchátu je ničím neomezená svoboda žen v oblasti sexuálního života a celková podpora žen bez ohledu na to, jakým životem se rozhodnou žít. Podporovány jsou zejména svobodné matky a ženy nejsou tlačeny do manželství nebo stálého partnerského vztahu.

Patriarchát je klasická společenská struktura, kdy žena nemůže volně disponovat svým tělem a do jejího osobního života mluví rodina a společnost jako celek. Ženy jsou tlačeny do manželství, nemohou střídat partery podle libosti a svobodné matky nejsou tolerovány.

Matriarchální společnosti jsou historicky velkou vzácností a současný Západ je historicky unikátní. Snaha zavést podobnou společnost v muslimském světě je naprosto nesmyslný projekt.

S. Sedlák 17.9.2021 2:20

Matriarchát je něco poněkud jiného.

V každém případě jsou naše pokusy jim "pomáhat" úspěšné jen pokud je i uplácíme. Nelze tam vytvořit nezkorumpovanou vládu.

M. Grundmann 17.9.2021 9:20

Jedná se o zlepšení definice matriarchátu a patriarchátu. Starší definice mají podle mě vážnou vadu v tom, že nijak neberou ohled na fakt, že je role ve společnosti vázána na pohlaví a jejich specificitu. Ze starších definicí nelze odhadnout, jak by matriarchát ve skutečnosti mohl fungovat a jakou by měla daná společnost povahu. Marxistické pojetí je podle mě nesmyslné. Moje definice má tu výhodu, že se díky ní dají vysvětlit různé pozorované konkrétní rysy matriarchálních společností a jejich fungování.

Klasická a moje definice popisují u typických matriarchálních společností totéž. Myslím si, že pokud zůstaneme u starší definice, podstata matriarchátu nám zůstane navždy skryta a nepochopena. A v důsledku toho i současné jevy v islámských zemích.

M. Grundmann 17.9.2021 11:08

Většina současných západních vědců ve společenských vědách zastává názor, že jsou pravidla fungování společnosti zvolena více méně náhodně a že je možné tato pravidla měnit podle libosti. V případě změny pravidel stačí pouze naučit lidi chovat se podle nových pravidel a nová pravidla tak vstoupí snadno v platnost.

S touto vizí naprosto nesouhlasím. Matriarchát a patriarchát jsou spojeny s pohlavím a jediná pro mě smysluplná definice těchto pojmů musí být přímo napojena na hlavní funkci pohlaví : reprodukce a sexuální chování. Patriarchát a matriarchát by podle mě měly být definovány jako formy organizace společnosti, ve kterých dochází k reprodukci a sexuálnímu chování buď podle kolektivních představ mužů, nebo žen. Vycházím z předpokladu, že jsou tyto představy různé. Jinak daný společenský jev ztrácí logiku.

L. Hančar 17.9.2021 8:51

Dobrovolně se přiznávám, že u nás doma mám já patriarchát. A moje manželka má matriarchát. Oba o tom jsme přesvědčeni a spokojeně si žijeme.

M. Grundmann 17.9.2021 9:25

To není u mé definice možné. Buď Vás manželka otevřeně podvádí nebo ne. Pokud Vás podvádí tajně nebo Vás nepodvádí vůbec, nejedná se matriarchát. ;-D

P. Milan 17.9.2021 9:09

Vědecký vtip?

M. Grundmann 17.9.2021 9:22

Ne, snaha o vysvětlení některých zcela nových historických jevů v současném světě.

M. Grundmann 17.9.2021 11:11

Matriarchát a patriarchát jsou spojeny s pohlavím a jediná pro mě smysluplná definice těchto pojmů musí být přímo napojena na hlavní funkci pohlaví : reprodukce a sexuální chování. Patriarchát a matriarchát by podle mě měly být definovány jako formy organizace společnosti, ve kterých dochází k reprodukci a sexuálnímu chování buď podle kolektivních představ mužů, nebo žen. Vycházím z předpokladu, že jsou tyto představy různé. Jinak daný společenský jev ztrácí logiku.