29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Děsivé důsledky Bidenova fiaska

Ovládnutí Afghánistánu Tálibánem je pro USA debakl a jeho důsledky se brzy ukážou. Za to, co se děje a co bude následovat, nese plnou odpovědnost především Bidenova administrativa a samotný prezident Joe Biden; míru neschopnosti, kterou tato administrativa projevila, jsme v USA neviděli od neblahých dob prezidentování Jimmyho Cartera.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stárek 13.9.2021 20:40

Daleko větší chybou než nezvládnuté stažení z Afghánistánu byla 20-ti letá okupace této země a umělé udržování loutkové vlády. Návrat Talibanu je toho důkazem.

P. Milan 13.9.2021 21:50

Některé situace prostě nemají dobré řešení, případně mají, ale pro progresivního voliče je nepřijatelné.

P. Molík 13.9.2021 12:49

Američané postulovali nové charakteristiky armád a zejména dokázali, že lze evidovat a vyživovat resp. dotovat jako skutečnou armádu vojsko pouze virtuální nebo-li 300 tisíc vojáků na papíře, kteří jsou de facto spojenci nepřátelského Talibanu a hlavně nepřáteli civilizace Západu. V Afghánistánu Američané překonali absurdity z Gogolových Mrtvých duší. Mrtvé duše v účetním výkaznictví nejsou neznámým pojmem, ale Amíci učinili se svojí virtuální afghánskou armádou převratný novátorský krok. Naznačili kudy se lze ubírat při originálních a neotřelých metodách při uskutečňování autodestruktivních snah tak, aby celý civilizační okruh (Západ) byl co nejrychleji a nejdůkladněji destruován. Jde zase jen o další důkaz vnitřního vyhnívání americké civilizace.

J. Hovorka 13.9.2021 15:32

Vy jste zjistil ze v USA neco vyhniva co to je muzete dodat

H. Lukešová 13.9.2021 12:33

Dnes je první výročí od podepsání Abrahamovských smluv mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, ke kterým se později přidaly země Bahrajn, Maroko a Súdán.

A to je zásluha bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který přinesl na Blízký východ alespoň malý paprsek míru, zatímco Biden přináší na Blízký východ násilí a terorismus, svou podporou Íránu, zradou Afghánistánu a opouštěním tradičních amerických spojenců Izraele a umírněných sunitských arabských států Perského zálivu.

H. Lukešová 13.9.2021 12:11

Většina obyvatel Afghánistánu i představitelů Talibanu jsou Paštunové, lidé, o kterých se všeobecně věří, že jsou ztraceným izraelským kmenem, který byl ale "unesen" zlou, krutou a velmi násilnou ideologií.

Taliban řekl, že nebude mít s Izraelem žádné vztahy a neuznává ho, ale někteří slušní Paštunové, kteří nejsou v Talibanu, apelují na Izrael, aby je neodsoudil všechny do jednoho, nelámal nad všemi hůl a dále prohlásili, že když jsou Paštunové dobře vedeni, dokáží následovat cestu dobra.

I. Schlägel 13.9.2021 11:45

Čím globálně slabší USA, tím větší ohrožení euroatlantické civilizace. Přes to nejede vlak.

J. Stárek 13.9.2021 20:43

S tím lze jen souhlasit, USA se oslabují právě těmito různými vojenskými dobrodružstvími.

J. Svoboda 13.9.2021 10:28

Klasika, Trump vyjednal stažení USA z Afganistánu s Tálibánem, ale je to prý fiasko Bidena. ;-D;-D;-D

Pěkný den.

S. Donát 13.9.2021 10:29

Ano, je to fiasko Bidena.

J. Svoboda 13.9.2021 10:33

Hodně to Doníkovi pokazil, že? ;-D;-D;-D

Pěkný den.

S. Donát 13.9.2021 11:42

Pohnojil to hlavně sobě. Ale ani jsem od toho senilního paka nic jiného nečekal.

J. Ganaur 13.9.2021 13:45

R^R^R^

J. Hovorka 13.9.2021 15:41

To je to stejny v CR nektere stare semilni paka se cpou zase na hrad ;-D;-D jednoho semilniho fotra z Vysociny se zbavi a druheho uplne stejneho tam budou nekteri troubove volit ;-D Jeste ze u nas troubove jsou jen slaba ceta;-D;-DLide uz jinak jednaji ;-D

J. Stárek 13.9.2021 20:41

Všichni jsou troubové, autora příspěvku nevyjímaje.

J. Svoboda 13.9.2021 14:34

A přitom jen dokončil, co Doník začal.

Pěkný den.

R. Toman 13.9.2021 15:00

Truhlíku zřejmě jste si stále nepřečetl můj příspěvek z 8.29 hod.,kde je jasně napsáno podle CNN co mělo předcházet stahování vojsk, a co uzavřel Trump s Talibánem. Doník nic nezačal, akorát podepsal dohodu, která nebyla ze strany Talibánu splněna. Klusáček mohl tedy od dohody v klidu a pohodě odstoupit. Koneckonců od řady věcí, které Trump začal odstoupil ( a Doník před ním také v případě Obamových akcí ). Nebo se domníváte, že by ho za to někdo ve světě kritizoval, či by to Taliban hnal k mezinárodním soudu (to ani nejde). Opravdu úsměvné. Prostě Klusáček chtěl vstoupit do dějin, a to se mu opravdu povedlo. Navždy v nich bude zapsán jako starý nýmand a packal.;-D A občané USA to vědí nejlépe.

V. Novák 13.9.2021 16:00

Ano - a to, co udělal, pohnojil.

Pěkný den a slunce ve vaší mladé a vždy neomylné duši.

V. Kuhaj 13.9.2021 10:33

Jo on to zavinil Trump, jo?! Já vím, že ohlásil příští kandidaturu, takže je třeba už teď vstřikovat protilátky, ale Trumpovo rozhodnutí odejít, a forma, kterou to rozhodnutí Biden uskutečnil (mimochodem, je to jediné Trumpovo rozhodnutí, které Biden uskutečnil, všechna ostatní zrušil) jsou dvě hodně rozdílné věci. Právě výkon toho rozhodnutí, způsob toho stažení je zvoraná záležitost (nechci-li věřit tomu, že ty zbraně a biometrické údaje svých práskačů tam Talibánu nechali Amíci naschvál), a to udělal Biden, ne Trump.

I. Schlägel 13.9.2021 11:48

On vyjednal aktuální chaotický způsob odchodu? Jste si jistý?

P. Milan 13.9.2021 13:22

A co je vám na tom nejasné? Asi vše, jako obvykle.

Trump nějak vyjednal, Biden blbě provedl. To blbé provedení je nesporné, otázkou zůstává, zda by Trump provedl lépe. To už se nedozvíme, bylo mu podvodně zabráněno.

J. Kostelanský 13.9.2021 10:28

Články z Gatestone Institute si rád prečítam a spravidla s nim súhlasím. S týmto nemôžem ani náhodou. Priam strieka z neho pocit americkej nadradenosti nad celým svetom, ktorý je - okrem iného - aj príčinou afganskej katastrofy.

Autor to má americky jednoduché. Amerika je cool, super a každý, kto s ňou nesúhlasí, je jej nepriateľ. Na čele s Ruskom a Čínou.

V amerických článkoch sa neustále a dokola opakuje jedna stupídna myšlienka, ktorá svedčí o americkom vnímaní sveta viac ako čokoľvek iné: "nepriatelia USA majú radosť z amerického neúspechu v Afganistane".

Podľa seba súdim teba. Amíci majú určite radosť, keď sa niečo nepodarí Rusku či Číne. A ukazujú ju aj verejne. Lenže emócie do svetovej politiky nepatria. V týchto veľmocenských šachových partiách musí mať prvé husle rozum a chladná hlava. Alebo snáď videl niekto špičkového šachistu, ako po nejakom úspešnom ťahu vyhadzuje od radosti ruky nad hlavu? Resp. videl niekto hráčov pokru, ako im žiari tvár, keď dostanú dobrú kartu?

Príčinou súčasného marazmu americkej politiky je neochota amerických politikov uvažovať a hlavne sa rozhodovať s chladnou hlavou. Oni namiesto toho najskôr vydajú veľkohubé vyhlásenia a potom vo veľkom štýle začnú realizovať svoje, často bláznivé nápady. Robil to Trump a robí to aj Biden. Ako kovboji najskôr rozrazia a rozmlátia dvere a až potom začnú jednať.

Mimochodom dohodu s Talibanom mohli Amíci uzavrieť už veľmi dávno, len pár rokov po invázii. Ale presne ten americký pocit nadradenosti bol príčinou toho, že na ponuku Talibanu ani nereagovali.

L. Popovský 13.9.2021 11:21

Guy Millière je Francouz.

J. Vintr 13.9.2021 10:12

Ať se to někomu libí nebo ne, Amerika zástavá minimálně od druhé světové války roli "světového policajta". Nemyslím si, že by o tuto roli Američani zrovna stáli, ale připadla a ně, protože nikdo jiný to dělat nemůže. Většina lidí nemá policajty zrovna v lásce, ale žádný rozumný člověk nepopře, že bez policie by společnost mohla fungovat dost těžko. Zrovna tak je to s rolí světového policajta. Pokud by za mezinárodnim právem nestála nějaká síla, schopná ho v případě potřeby vynutit, asi by moc nefungovalo, stejně jako právní systém v jednotlivých zemích. To, co se v posledních desetiletích děje, je soustavným podkopaváním mezinárodní autority USA a ohrožuje to jejich roli v zachování nějakého pořádku na naší planetě. Prezident Trump se to pokusil změnit, ale měl na to málo času a byl podvodem odstraněn. Ti, kdo v současné době v Americe vládnou, v tomto trendu pokračují a Afghánská ostuda byla velmi podstatným krokem k likvidaci autority USA ve světě. Radovat se z toho můžou jenom blbci.

P. Milan 13.9.2021 10:19

Asi tak, jo.

S. Donát 13.9.2021 10:28

V této otázce s vámi velmi souhlasím. Jen bych se neodvážil tak kategoricky tvrdit, že Trumpa odstranili podvodem.

J. Vintr 13.9.2021 13:07

Už jen to že se Demokradi pokusili přijmout zákon, který by volební podvody usnadňoval nebo přímo legalizovat a to jak se zuřivě brání přijetí nových volebních zákonů v jednotlivých státech, které mají naopak zatěžovat možnost podvádění, je samo o sobě důkazem, že podváděli a hodlají podvádět i nadále.

S. Donát 13.9.2021 13:10

Způsob hlasování a ověřování totožnosti voličů poněkud zavání, ano. A že to Demokratům dvakrát nevadí je krajně podezřelé. Pořád bych se ale zdráhal to označit za důkaz podvodů.

J. Ganaur 13.9.2021 13:48

Přesně tak, usvědčili se sami!

J. Svoboda 13.9.2021 10:30

"byl podvodem odstraněn" ... postříkali lidi chemtrailsem a ti pak blbě volili ;-D

Pěkný den.