24.10.2019 | Svátek má Nina


ABÚ ZABÍ: Omluva Izraeli

1.11.2017

Ano, dva vysocí sportovní činovníci Spojených arabských emirátů se Izraelcům omluvili. Za to, že na nedávném grandslamu nesměli používat název svého státu, svoji vlajku a při dekorování svého zlatého judisty národní hymnu? Nikoli.

Za to opravdu ne.

V Abú Zabí došlo nicméně k jistému faux pas, které místní sportovní bafuňáři považovali za nutné „řešit“. Stalo se v mužské kategorii do 73 kg: ve druhém kole poolu B na sebe narazili emirátský judista Almashjari a Tohar Butbul. Ten druhý jmenovaný reprezentoval jaký stát?

To je právě to ...

Butbul měl na zádech napsáno IJF. Což znamená, že soutěžil pod hlavičkou Mezinárodní judistické federace. V normálně fungujícím světě, ve světě nikoli postaveném z nohou na hlavu, by měl ovšem na zádech kód ISR, neboť jde o reprezentanta Státu Izrael. Ve světě nenormálním a postaveném z nohou na hlavu ovšem označení své země mít nesměl. Formálně tedy nešlo o judistu Izraele. Přesto Almashjari po skončení duelu odmítl podat ruku vítězi „z IJF“ - pouze se uklonil a odešel.

Otázka je proč, když přece nebojoval s judistou z Izraele, nýbrž „z IJF“. Anebo je Butbul Izraelec, a proto mu Almashjari odmítl potřást pravicí? Jistěže. Potom ale: k čemu ta komedie se zákazem izraelských symbolů na grandslamu? Butbul se mu podrobil – a stejně to nebylo nic platné: Arab mu ruku nepodal.

Tuto záležitost, jak již uvedeno, považovali někteří činovníci za hodnou omluvy. Těmi činovníky byli Mohamed Bin Thaloub Al Darei, šéf Judistické federace Spojených arabských emirátů, a Aref Al Ahwari, generální tajemník Rady pro sport Abú Zabí.

Tato omluva je jistě chvályhodná, ovšem zatímco jednání poraženého judisty můžeme označit jako neslušnost, zákaz izraelských státních symbolů je něco nesrovnatelně horšího - a za to se nikdo neomluvil.

Jak příznačné. Zcela v souladu s pořekadlem: komára cedíme, ale velblouda pojídáme. V praxi, jak jsme ji zaznamenali na judistickém grandslamu v Abú Zabí, jde ovšem o projev prvotřídního pokrytectví, svého druhu chucpe a hlavně – nebetyčné nehoráznosti.

Pro úplnost dodejme, že Izraelci získali na grandslamu v Abú Zabí jednu zlatou a čtyři bronzové medaile. Tedy pardon – nikoli Izraelci, ale judisté a judistky IJF. Tak nám to přece bylo sugerováno.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.