1.10.2022 | Svátek má Igor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L.Metelka 2.1.2010 0:19

Re: Mne to napadlo uz pred casem,

Patříte zjevně k těm, kdo ze své nechápavosti dělají něco pozitivního. Pojem změna klimatu je tu už hodně desítek let a týká se jakýchkoli systematických změn v chování klimatického systému, od střídání ledových a meziledových dob, prehistorických změn až po změny v měřítcích několika desetiletí. Že jste si toho pojmu nevšiml dříve, to je jen Vaše chyba. Globální oteplování je jedním z projevů zmen klimatu, stejně jako třeba změny cirkulace.

Pavel 2.1.2010 0:07

Re: Mne to napadlo uz pred casem,

Přestaň žvanit.

map 2.1.2010 0:05

Re: Mne to napadlo uz pred casem,

Pane Metelko, na rozdíl od Vás, nemám problémy s farizejstvím.

Termín "globální změna klimatu" jste ve vší tichosti začali šířit až v posledním roce. Potřebovali jste si perspektivně zajistit místo u žlabu, kdyby to s oteplováním náhodou nevyšlo. A prosím alespoň někdy buďte chlap a přestaňte do toho tahat vědu, když už jste stal politikem s názory bez skrupulí. Vaše IDEOLOGIE, či péče o BLAHO lidu tady v historii se opakovala mnohokrát. Malá replika na Jana Wericha (snad si dosadíte původní obsah): "Vás se nezbavíme, ale bojovat s Vámi musíme stále."

Pavel 1.1.2010 23:38

Re: Chápu Pavle,

Ta argumentace je naprosto konkrétní a přesvědčivá pro každého, kdo chápe jak se pracuje se zdroji.

Co to je za otázku odkud to IPCC vzal? Vždyť sami píšou odkud to vzali, tak co sakra chcete?

Karlos 1.1.2010 23:36

Re: Chápu Pavle,

Víc snažit se musíte Vy. Argumentace typu "už obvinění, že to opsali z novin je naprosto absurdní", není příliš konkrétní a přesvědčivá. Pořád jste nevysvětlil, odkud IPCC vzal údaj o roztání ledovců do roku 2035.

L.Metelka 1.1.2010 23:04

Re: Mne to napadlo uz pred casem,

Včera jste musel těžce přebrat...

1. Pojem "změna klimatu" je daleko starší a obecnější pojem než "globální oteplování".

2. Srážkami Země s jinými tělesy se klimatologie nezabývá a zabývat nebude.

map 1.1.2010 22:58

Re: Mne to napadlo uz pred casem,

Oni ti klimatologisté si to už pojistili. Ve vší tichosti už neříkají globální oteplování, ale globální změna klimatu. A už začali i s hrozbou globální stagnace klimatu. V každém případě je od koryt tak snadno nedostaneme. A kdyby snad náhodou se to povedlo, tak nasadí novou IDEOLOGII (další katastrofický scénář) např. odvrácení srážky Země s kosmickým tělesem. Změní si obor, vyhrnou rukávy a hurá do boje. Samozřejmě opět za naše peníze.

L.Metelka 1.1.2010 22:50

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

nějaká fakta místo těch bezduchých keců, nebyla by?

Pavel 1.1.2010 22:44

Re: Chápu Pavle,

Ono tam v první řadě není co vyvracet. Osel (nebo spíš ten od koho to opsali) vzal dva naprosto nesouvisející texty. Zbytek je fabulace. Už obvinění, že to opsali z novin je naprosto absurdní, která článek naprosto diskredituje i kdyby to byl jinak důvěryhodný zdroj. Kdyby to bylo doopravdy, tak by to vypadalo nějak takhle: IPCC odkazuje na A, které odkazuje na B, ale přepsali se v čísle. Né IPCC cituje A, které určitě opsalo z novin špatnou citaci B. Musíte se víc snažit.

map 1.1.2010 22:40

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Pane Breedere, mýlíte se, klimatologista Metelka už není klimatolog. Stal se z něj politik jenom kvůli penězům až na prvním místě. Je jich dost klimatologistů, kteří na náš účet se chtějí dobře mít a zodpovědnost za jejich IDEOLOGIÍ je kdesi v nedohlednu. Klimatologii jako vědě už odzvonili. Stali se z nich davoví mystifikátoři, že pane "para"?

para 1.1.2010 22:33

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

On ten hrnec planeta Země je skutečně "vykutálený hrneček" což o to - navíc dnes nese vykutálenějšího tvora jak kdykoli dříve. Zvenku svítí přepočteno na rovnoměrnou plochu nějakých 340W/m2 a k tomu pod ním navíc topí jen 2.3W/m2 změna od skleníkových plynů. Ta vykutálenost tkví v rotaci kolem osy, precese... a dalších astronomických okolnostech - tzv Milankovičovi cykli. A by to nebylo málo tak pro to samé ozáření existují v principu minimálně dva docela různé ale ještě daleko stabilnější stavy jak dnes a sice planety jako zmrzlé koule - která má tak velkou odrazivost, že ji s toho stavu Slunce jen tak nevzbudí - a naopak planety bez ledových čepiček.... Obojí už se stalo a to, že jsme tady dnes závisí Breedere mimo jiné právě na míře skleníkového efektu.  Ten systém dnes funguje ale je zjevně nestabilní víc jak za dobu tisíce let zpět.  Skleníkových plynů jsme dodali o cca 40% víc a to takových plynů, které mají dobu setrvání v atmosféře prakticky století a déle. Ozonovou díru jsme ještě nezaselili a už je potíž s GW....

A to co se s tou vykutálenou planetou děje ovlivnuje klima a na tom závisí potraviny pro skoro 7 miliard lidí přičemž už dnes polovina populace jí s ruky do huby. Tak je velmi pravděpodobné, že zanedlouho i malý výkyv v klimatu // cca stupen a více// bude mít někde fatální dopad. Jde tedy už dnes o otázky až miliard životů v budoucnu.  Proto je opravdu na místě podumat kde by v úvahách mohla být chybka a co vše a za jakých okolností by se změnilo a na co máme či můžem mít vliv.

Kde kdo by chtěl po klimatologii věštění a přesná čísla, pošklebuje se nejistotám, chybkám.... přitom evidentně odmítá si k problému něco zkouknout aby se alespon uměl zeptat na konkrétní úskalí vývoje...

Ani renomovaní ekonomové dnes nejsou schopni říci co bude na burze zítra, za týden, za rok.... I tato nejistota na nás dopadá a není sama a o to je vše problematičtější.

Všem přeji aby to co nám život v tomhle roce přinese pokud možno zavčas odhadli realisticky.

Jenda 1.1.2010 22:02

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Původní stav? Původní KDY?

Jenda 1.1.2010 21:59

Re: zábava?

a para opet mluvi z cesty ...

Zajimalo by me jestli to na co odpovida vubec cetl, z toho co napsal to vypada, ze tam tak maximalne zahledl par klicovych slov.

... 1.1.2010 21:21

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Člověk nemusí umět snášet vejce, aby rozpoznal pukavec.

Wlasta 1.1.2010 21:20

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

všem vychází oteplování. Ano v tom článku je na číselné řadě ukazován růst teplot ve vrtech v hloubkách a v čase. Takže ano teplota roste, ale proč kvůli globálnímu oteplování? A kvůli globálnímu oteplování způsobenému člověkem? Tak to si fandíme jako lidstvo!

Tak a teď k tomu co proč si máte pořádně prostudovat a ne jen přečíst materiály. Kdybych ten článek dostal jako oponent tak bych jej vrátil autorům k přepracování. Proč? 1. tabulka má nesprávné výpočty rozdílu teplot a 2. za takto uvedenou literaturu byste nedostal zápočet za odevzdanou semestrální práci. Pokud je založena argumentace na pracích s takovými chybami tak se nedivte, že jsou vystanou pochybnosti.

A ke grafu na str. 14 - takže potvrzujete, že klima se vrací k normálu, kdy je průměrná teplota vyšší než stávající. A ještě drobnost osa y je špatně označená.

Pěkný nový rok

Breeder 1.1.2010 20:56

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Tak jo, ty naše hrnce, co je počítáme, jsou asi trochu složitější než než hrnec zvaný planeta Země.  Hezký nový rok 2010.

Wlasta 1.1.2010 20:52

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

přečtěte si to ještě jednou a pořádně

L.Metelka 1.1.2010 20:45

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Nedomnívám se, že by Newtonovy zákony, termodynamika nebo zákony zachování byly nějak slabé základy těch modelů...

Breeder 1.1.2010 20:34

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Pane doktore, Vy jste klimatolog a já se pro změnu dost dlouho živím chemickým inženýrstvím ( hydraulika nenewtonských kapalin, chemické reaktory, odparky atd.). V našem oboru se bohužel neobejdeme bez různých empiricky získaných kriteriií a matematických vztahů včetně modelování v různých měřítcích navrhovaného zařízení. Data, která k finálním výpočtům a technickému návrhu zařízení používáme jsou velmi často empiricky ověřována. Promiňte mi tu smělost, ale vůbec mi není jasné, s jakým matematickým aparátem jste vy, klimatologové při tvorbě matematických modelů klimatu schopni pracovat. Třeba stavové rovnice reálného plynu nebo dokonce směsi reálných plynů. Přijde mi, že řešíte mohutný a nekonečně složitý termodynamický systém v dynamickém stavu, který planeta Země představuje, za využití mnoha zjednodušení, která ovšem nejste schopni experimentálmě ověřit. Rád bych se mýlil ale není ten klimatologický fundament, který je tak brutálně zneužíván politiky, poněkud labilní ?

Zen 1.1.2010 20:08

Re: milé JaS

I lide bez smyslu pro humor maji pravo na existenci :-P

para 1.1.2010 20:03

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Za tou prací Geotermika.... je potvrzení toho trendu co zjistili meteorologové a posléze vyhodnotili klimatologové. Je také zajímavé,  že i hydrologové, glaciologové, fenologové, biologové..... dospívají a analogickým závěrům naprosto nezávisle na počítačových pirátech co čachrují se soukromou korespondencí v naději na řešení fyzikální podstaty problému aférou..... Prostě těm všem vychází oteplování... 0.01 až 0.03C/ rok podle způsobu vyhodnocení, časové škály, místa..... To je pro leckoho zjevně mrzutý fakt i prvý den dalšího roku - vid Wlasto?

Kus pravdy ale máš - píši stále se spoustou gramatických chyb, překlepů, někdy zbrkle, lecos se učím za pochodu.... a to celek opravdu znehodnocuje. Píši také hodnně abych se slohovým cvičením prostě polepšil. Časem tak snad dospěji strohé výstižnosti jak to umí třeba Metelka.V

Jo a ta jeho práce té si velice cením, lecos sice zjednodušil ale do toho rozsahu se sotva dalo víc stěsnat. Nedávno vyšla v karolínu preciznější práce "Atmosféra a Klima" ale ta není na netu veřejně dostupná. A tak jsme u toho grafu na str. 14.  Analogické grafy jsou i v jiné literatuře a porovnávání je právě vhodná cesta k hledání pravdy.  Tu vidím tak, že AGW je dnes a celé století zpět realitou, která bude další století s 90% pravděpodobností pokračovat. Je to ale realita nehodná panik a nehodná přehlížení a to především v souvislosti s dalším co naše potomky v konci století potká. Bude to možná opravdu  jakýsi návrat k normálu, kdy začnou mít opět lidské hodnoty větší význam než peníze.

Všem  pěkný Nový Rok!

Karlos 1.1.2010 19:55

Re: Chápu Pavle,

"Aha, tak jestli věříš, že vědci opisují z novinových článků, tak ti není pomoci." To je opravdu argument. Přesto tvrdíte:"A co lžete že nemám argumenty? Vždyť argument je přece v tom příspěvku

na který reagujete! Vy jste z něj samozřejmě odcitoval až to tvrzení že

je osel nedůvěryhodný a argument jste ignoroval!" Ale už mi alespoň vykáte ;-);-P:-) A mimochodem, Váš odkaz nijak nevyvrací argumentaci serveru osel.cz. Ve všech referencích se odkazuje na studii ICSI o tání ledovců do roku 2035, která však neexistuje. Třeba zde - "according to a study by the International Commission for

Snow and Ice (ICSI). "If the present rate continues, the likelihood of

them disappearing by the year 2035 is very high."

alena 1.1.2010 19:41

Re: No hrůza !

;-DR^

L.Metelka 1.1.2010 19:39

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Fajn. Konkretizujte ta nedůvěryhodná data IPCC. Ale prosil bych opravdu konkrétně.

para 1.1.2010 19:35

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

A což kdyby S. 01 dodal důvěryhodnější data -- přestalo by harašit? -- přestally by konference.... Postačí tedy třeba zmáčknout S. 01 .... a vyřešeno hned prvý den v roce?!;-D

Pavel 1.1.2010 19:30

Re: milé JaS

Ano, když nejsou argumenty, začneme se vysmívat překlepům...

Pavel 1.1.2010 19:29

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

Zvýšení o xx% znamená o xx%procent vůči původnímu stavu. ta věta je tedy naprosto v pořádku. (pokud se dobře pamatuju, že šlo o zvýšení množství skleníkových plynů v atmosféře.)

Pavel 1.1.2010 19:27

Re: Chápu Pavle,

A co lžete že nemám argumenty? Vždyť argument je přece v tom příspěvku na který reagujete! Vy jste z něj samozřejmě odcitoval až to tvrzení že je osel nedůvěryhodný a argument jste ignoroval!

para 1.1.2010 19:27

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

To mi teda B. moc mrzí, že H42 bude utrácet 3EUR týdně a  kdežto já budu naopak přispívat  //tedy možná časem// jen desetikorunu ročně a se stejným efektem! Kéž by tahle Novoroční spravedlnost v relacích vydržela a H42 Zeměkouli ooravdu zachránil!;-D

Wlasta 1.1.2010 19:25

Re: Jak na Nový rok - tak po celý rok...

takže já bych si dovolil paro jedno velké novoroční předsevzetí poradit vám: paro, aby Vaše texty měly vzrůstající úroveň měl byste psát pomaleji a důsledně si promyslet co to vlastně píšete.Ve svém příspěvku z 30.12. k článku NP Globální ochlazování je nebezpečnější než oteplování (2) píšete ... o cca 40% více.. . Aby ta věta dávala smysl chybí ji ta podstatná část ... více než co... Víte ono i správné používání mateřského jazyka hraje významnou úlohu v tom, jak Váš projev vyzní. Jinak bych Vám doporučil používat více mozek a přemýšlet proč tak a ne jinak. Stavět se více kriticky k přebíraným údajům a uvažovat o nich. Např. před časem jste doporučoval článek GEOTERMIKA MAPUJE KLIMATICKÉ ZMĚNY (Čermák, Štafanda,

Dědeček) a bohužel ten článek  není nic za co by měli být autoři pochváleni. Jednostranný

přístup bez náznaku možných jiných vysvětlení a se spoustou formálních

chyb.

A ještě bych měl poznámečku, v práci http://www.czp.cuni.cz/knihovna/publikace/klimaticke-zmeny-web.pdf je krásný graf na str. 14. Na přelomu karbonu a permu, bylo na Zemi dlouhé období s nízkými teplotami. V ostatních stovkách miliónů let bylo tepleji. Že by nastával návrat k normálu? Co vy na to?