6.10.2022 | Svátek má Hanuš


ZÁBAVA: Konference o globálním ochlazování

1.1.2010

Hokejkový graf je znovu na scéně v nové podobě. Představte si, že ho ani pan Mann ani ípécécé nemají patentován! A i kdyby, nový hokejkový graf vypadá jinak, je obrácený.

Obrácený hokejkový graf je hlavním argumentem, schválně neříkám důkazem, pro globální ochlazování, pro global freezing. Graf sestrojíme tak, že si opatříme správná data a zapíšeme je podle osy x a y jak nás to naučili ve škole. Data samozřejmě nikomu neukážeme, hlavně , že máme graf. Možná by ho stačilo rovnou nakreslit. Jak vypadá? Několik století probíhá křivka teploty víceméně rovně, drobných výkyvů tehdejších teplot si nevšímáme, ty byly vždycky a nic to neznamená. Důležité je prudké zalomení na konci dvacátého století nejprve vzhůru a potom náhle dolů. Obě zalomení jsou krátká, hlavně to nahoru, ale jsou z nich jasně vidět ty Tendence k oteplování a k ochlazování. Graf ukazuje, že nejprve dojde k oteplování, které destabilizuje zemské klima s oceánskými proudy a to vyvolá ochlazování. Proti oteplování už se bojuje, a tak se dále zaměřím na ochlazování.

Pokud čáru prodloužíme na konci grafu podle tendence k ochlazování, můžeme dosáhnout libovolné teploty. Chcete třeba za sto let teplotu mínus třicet? Není problém. Pro vědeckou diskusi, která určitě nějaká nastane, mám vysvětlení průběhu grafu. Krátké oteplení na konci století je prokázáno měřením teplot meteorologickými stanicemi, to už je hotová věc, a důkazem nastupujícího ochlazení jsou stejná měření v letech po roce 1998 a navíc výzkum letokruhů na stromech, nejnovější měření teplot vysoko v atmosféře a také ukradené emaily z university kdesi v Anglii.

Co je příčinou global freezingu? Přeci CO2, produkovaný člověkem, kravami a jiným dobytkem. Je to štěstí, že můžeme za viníka označit právě tento nebezpečný plyn, protože odpadnou vysvětlovací a přesvědčovací kampaně a můžeme rovnou začít odstraňovat příčiny ochlazení a zároveň i jeho následky. Něco se už dělá teď, dotace na zateplení budov, hledání dalších zdrojů energie a dotace jejich ztrátového provozu. To ale nestačí, potřebujeme nové elektrárny a doly, musíme podpořit rozvoj pastevectví a výrobu automobilů, poskytnout dotace zemím, kde toho všeho mají málo.

A to už je důvod pro uspořádání celosvětové konference, samozřejmě v Praze. Hlavní téma bude prostě Global freezing nebo, už to mám, raději rovnou Klimatické změny. Však původní a už zavedený warming má v novém grafu také své místo a zatím není úplně jisté, že se skutečně ochlazuje. Minimálně je to stejně nejisté jako oteplování, a tak je dobré mít v záloze nějaká zadní vrátka. Uspořádat celosvětovou konferenci musíme co nejdříve, abychom to všechno stihli, pokud bereme global freezing vážně, musíme ho čekat každým dnem. Doba ledová je doba ledová a už tady nějakých deset tisíc let nebyla. Navíc, jak je vědecky prokázáno ze sedimentů v jezerech a vrtů do ledovců, může přijít velmi rychle, žádné výhledy do roku 2050. Už třeba letos nebo napřesrok, v roce konce mayského kalendáře, se začne ledovec v Arktidě rozšiřovat a k radosti ledních medvědů dosáhne až do Krkonoš, stejně jako při zatím poslední době ledové. Nejsevernější nezamrzlé velkoměsto Praha se k uspořádání konference přímo nabízí. Delegáti přijedou beze strachu, že už neodjedou.

Konference bude rozdělena na dvě části, mimo pražské global freezingové části bude sekce global warmingu v Brně, a tak si každý bude moci nerušeně tvrdit to své a dojdeme ke konsensům tam i tam. Odpůrci budou zmateni a jejich šiky rozděleny. Dohoda o penězích sice pochopitelně nebude, ale za dobrý základ k dalším podobným celosvětovým konferencím to označit půjde a to by v tom byl čert, aby z toho nakonec nějaké peníze nebyly. Vždyť budeme snižovat výrobu i pracovat na jejím zvýšení, budeme chladit i topit, zvyšovat i snižovat hladinu oceánů, podporovat i zakazovat. Každý si přijde na své. Tedy kromě těch, co to nakonec zaplatí. Když se jim to ale řádně vysvětlí, zaplatí to rádi.

Teď mě napadlo, že jsem asi o novém hokejkovém grafu všechno vykecal a konference nebude. Ale možná ještě není všechno ztraceno a když se toho chytnou ti správní lidé...