6.2.2023 | Svátek má Vanda


ZÁBAVA: Když Čehún volí

25.6.2021

aneb Súdánská porna, lucemburské důchody a ždibec Kalouska

Varování Nebezpečnostní rady státu: následující text obsahuje pokus o satiru. Nemáte-li s něčím podobným zkušenost, okamžitě vstaňte a rychlým krokem se přesuňte na nejbližší půdu. Na ní v zájmu ochrany zdraví setrvejte do úplného (rozumějte naprostého) vybití vašich čtecích zařízení.

Tak dlouho jsme žvanili o vojenské juntě, až skutek utek. Máme tu zas volby. A dobře nám tak. A kde jsou volby, jsou i kampaně. A kde jsou kampaně, jsou i velkolepé vize, šokující odhalení a nepřítel před branami. Aby nás přesto nic nevykolejilo z letní (podzimní, zimní, jarní, letní…) pandemické pohody, načrtl jsem dvě základní schémata, podle nichž v Česku kampaně jedou. Podle historiků už od dob vyhnání žáků svatého Metoděje z Velké Moravy.

Schémata

1. SMAJLÍK. Toto schéma je výchozí. Politik je usměvavý. Fotí se se zdravotními sestrami, s hasiči, důchodci, dětmi, s áčkovými celebritami, béčkovými celebritami, céčkovými celebritami, s náhradníky za náhradníky komparzu v kuchařských soutěžích, s libovolným ministrem zdravotnictví atd. Na Facebooku mu nechybí lidumilné citáty od Masaryka (Havla, dalajlámy...). V tomto schématu politik všechny miluje, všem se rozdává a všechny problémy všech vyřeší, jakmile ho všichni zvolíme. Jak jinak, že...

2. MRAČOUN. Ne vždycky se kampaň podle prvního schématu povede. Stačí, když někdo rádoby hloubavý položí usměvavému politikovi dotaz, proč nic nevyřešil doteď. Tady nám výchozí sluníčkové schémátko dosluhuje. Nutno přešaltovat. V prvé řadě (rovněž ve druhé, třetí, čtvrté a v každé další) musí voličům (to jsme my) objevit, kdo způsobuje, že věci jsou, jak jsou. A na objevenou záškodnickou skupinu se zamračit. Hodně zamračit. Záškodnické skupiny máme v Česku tři. Měli jsme čtyři, ale ta čtvrtá… Všechno popořádku!

Záškodníci

1. SOCIÁLNĚ SLABÍ. Nebo také Zlatá devadesátková klasika. Nezastřu, že zde mě jímá nostalgie. Úplně se vracím do dětství. K nám na městečko. Přijela pouť. Ovzduším se rozlévá odér cukrové vaty. Reprák před strašidelným zámkem v nekonečné smyčce chrčí „Cheri Cheri Lady“ a kandidát zdobený fialovým sakem s bílými ponožkami mé babičce právě vysvětluje, proč nepobírá starobní důchod jako její vrstevnice v Lucembursku. Kdo za to může? Ano, hádáte správně… Dekadentní šlechta hluchoslepých vozíčkářů! Tradiční výhoda: sociálnímu systému opravdu rozumí pár expertů. Na ně tu nejsme zvědaví. Na koho zvědaví jsme a budeme, je ta matka z řetězového e-mailu, která za své sedmnácté dítě dostala spolu s rodičovským příspěvkem od státu vilu na Ořechovce a závodní model Porsche. Samozřejmě, vypíchne se, že byla Romka. To se musí. ROMKA. Slyšíte?! RRÓÓÓMKAA!!! Protože co Čehún, to cigánská máma.

2. MIGRANTI. V jádru záškodnická skupina podobná té první. Ale s exotickým šmrncem a psychologicky slibnějším potenciálem. Zručný politik do ní napasuje tři strachy naráz. Strach ze smrti (všichni tady umřeme), strach z chudoby (seberou nám dávky, které jsme původně chtěli sebrat my tem hluchoslepým vozíčkárům) a strach ze sexuální nedostatečnosti (vypadají přece velce a mužně). Nejtalentovanější politik perspektivní děsy spojí v logicky vystavěný příběh: připluje namakaný, mořskými větry ošlehaný Súdánec, tebe zabije, tvou ženu si hned nato vezme a budou točit pornofilmy. A za ně shrábnou prachy, co měly bejt tvý!

3. EVROPSKÁ UNIE. Tohle byla až dosud v kampaních hojně vytěžovaná záškodnická skupina. Jenže letos z ní sebemazáčtější politik kýbly hlasů nevykřeše. Důvod je zjevný. Za doznívajících (?) covidových věků na EU a členských státech EU už nevisely pouze české podniky a obce (vnitřní trh, dotace), ale i tělesné přežití českých občanů (vakcíny, plicní ventilátory, lůžka v nemocnicích a jiné formy solidarity se zemí, jejíž nápis na prezidentské standartě se foneticky bezvadně vyslovuje „starejte se o sebe, ku*dy“).

4. KALOUSEK. Tahle záškodnická skupinečka vyšla po rezignaci Miroslava Kalouska na poslanecký mandát z módy na tuty. Rozehrávat ji bude patrně jediný politik. Miloš Zeman. U něj je to v cajku. Miloš Zeman totiž žije v roce 1999, kdy mladý novopečený poslanec Miroslav Kalousek patří k zítřejším hvězdám KDU-ČSL.

Nyní se z půdy mohou pomalu vracet ti z vás, kteří absolovovali antigenní test s negativním výsledkem.

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Vít Procházka