24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Brník 28.2.2009 1:57

antigravitace v kotci je realitou

skuste někdo hodit do kotce k nadrženému králíkovi statnějšího kocoura. Uvidíte, že se budou oba pohybovat jen na bočních stěnách kotce.

Brník 28.2.2009 2:34

Re: antigravitace je pro kocoury zhoubná

po pár minutách vypadne z kotce jak kus hadru a chvíli nemůže ani chodit. Pro králíka je naopak, taková procedura vítaným potěšením.

Antigravitace je doprovázena rachotem a otřásáním kotců až v základech

Brník 28.2.2009 1:51

kohout taky padá na všechny čtyři

a ještě vám vynadá podle toho, z jaké výšky je směrem na záda spouštěn. Větší výška mu nevadí a pokud jsou nablízku slepice, záleží mu na tom, aby dopadl elegantně.

Při takových experimentech je králík mrštnější a podstatně zlostnější než kocour.

Nevymýšlím si.

zsb-j 3.4.2009 9:03

Re: kohout taky padá na všechny čtyři

jak může kohout  dopadnout na všechny čtyři když má jen dvě nohy a dvě křídla a pochybuji že kdyby jste ho vyhodil z petřínské rohledny tak by mu to určitě nevadilo

Formelák 25.2.2009 19:58

Sandwich a skleníkové plyny

Článek má opravdu určité slabiny.

1/ - Vůbec se nezmiňije o pokusech lorda Sandwich se dvěma namazanými krajíci. Bohužel své zápisky svého výzkumu prohrál v kartách. Nový majitel však pochopil pouze záznam o poživatelnosti.

2/ - Kočka coby součást rotujícího "kočkrajíce" kolem ebonitové tyče by měla dozajista tak velkou spotřebu energie na prskání, že by její vydýchané CO2 bylo silně nad limit i pro uhelnou elektrárnu.

Marek 27.2.2009 19:01

Re: Sandwich a skleníkové plyny

ad primo)  Lord Sendvič se ovšem pohyboval pouze v teoretické rovině. Dodatečné pokusy jasně prokázaly, že se krajíce v pádu rozdělí a oba dopadnou namazanou stranou.

ad secundo) vzhledem k řevu kočky by byly porušeny hygienické limity a ochránci práv na tichou výrobu energie by se také nechali slyšet, v nejhorším případě slyším paní Kubišovou a pana srstku - "...je roztomilá, jen se stále točí, a ještě k ní dostanete krajíc chleba s máslem ..."

Inka 23.2.2009 16:24

můžeme zkusit

zavřít kočku do krabice, namazané máslem. A dle vlastního pokusu, kočka zavřená delší dobu v krabici odpovídá oběma stavům.

Dan 23.2.2009 13:37

A co autorská práva???

Uvedený text pochází z knížky Nefalšovaná kočka od Terryho Pratchetta

Pro zájemce například tady:

http://www.kosmas.cz/knihy/106920/nefalsovana-kocka/

http://wiki.zemeplocha.net/w/Nefalšovaná_kočka_(ukázka)

Standa 23.2.2009 11:28

Pád Kočky

Pád Kočky také výrazně závisí na přítomnosti jistého hoteliéra...

Marek 27.2.2009 18:55

Re: Pád Kočky

Co máte z toho? Pravděpodobnost dopadu krajíce chleba namazanou stranou dolů je přímo úměrná ceně koberce.

žaba(k) na prameni 23.2.2009 8:45

Všechno špatně !!

Kdysi před lety 2 syčáci, spolužáci na základce dostali nápad vyhodit kočku z okna a vyzkoumat, zda jest pravdou, že kočka dopadne na všechny čtyři a zároveň otestovat tezi o devíti kočičích životech.

Omyl,  není to pravda.  Kočka dopadla na břicho a hubu, rozplácla se, vystříkly z ní střeva  a bylo po ní, ani 9 životů jí nepomohlo.

Ti zvídaví hošíci ji vyhodili z 9. patra paneláku na betonový chodník.

A protože se to provalilo ve škole, dostali třídní důtku (to jest vyhubováno) od soušky třídní učitelky.

Vohon ZSB 3.4.2009 8:53

Re: Všechno špatně !!

třídní důtku :-D ty sičásci jak řikaš dobří nobraini..... asi nevěděj že to jen tak říka ;-) každopádně je to dost zajimavý tohle zkusit ............ae na druhou stranu zas je to je to docela hnusný vyhodit živou kočku z 9patra a čekat že padne na nohy :-D 

Hanyz01 23.2.2009 8:24

padání kočky

Autor zjevně nefalšované kočky nechová, jinak by věděl, že pravá nefalšovaná kočka dopadne vždy takovým způsobem (a co je důležitější, teprve tehdy - což je jasná narážka na kočičí antigravitaci), kdy je její majitel připraven jí chytit s maximálním pohodlím pro kočku (a nepohodlím, vyvrknutým zápěstím, či naraženým kolenem, pro majitele).

Jinak antigravitace je u koček pozorována rovněž při jejich pádu do napuštěné vany. 

Máme doma dva kocoury, vím, o čem mluvím.

Nemo 22.2.2009 15:22

Hawking

Stephen Hawking řekl: Když slyším o Schrodingerově kočce, beru do ruky pušku.

PP 22.2.2009 17:30

Re: Hawking

A paní Shrodingerová plísnila manžela: "Cos dělal s tou kočkou? Vždyť je napůl mrtvá...!"

Fifunčík 22.2.2009 6:23

Kocovina - zdroj zábavy i poučenia

Aký kvantový stav mysli asi autor prežíval,zostane záhadou ..:-)

Komik 22.2.2009 15:09

Re: Kocovina - zdroj zábavy i poučenia

Kocovina je však vždy stav po namazání.

JaS 21.2.2009 14:32

Nejlepší je, když výklad

z kvantové mechaniky nebo filosofie podává někdo, kdo tomu vůbec nerozumí (například novináři). To se pak spustí fantazírování! Problém byl akorát ve škole, když tu látku vykládal učitel z povinnosti (taky tomu nerozuměl) a pak to musel ještě zkoušet. To se pak učily nazpaměť poučky, které nïkomu nic neříkaly (tomu učiteli taky ne). Z takových výkladů pak může například vzniknout představa, že radar v Brdech by dělal špionáž na raketové základně na ruském území.

nup 21.2.2009 12:55

K smrti rozzuřená kočka,

resp. kocour (Silver) byl zmíněn jako třetí stav kočky (kocoura) v krabici již Terry Pratchettem v knize Dámy a Pánové. To jen tak pro doplnění.

Dědek 21.2.2009 12:14

Další experiment.

Jak dopadne kočka sežravše krajíc?:-D

101010 21.2.2009 15:18

Re: Další experiment.

Znal jsem hodně koček, ale nepamatuji se, že by někdo přiměl kočku, aby sežrala chleba. (Jedině snad ta dvounohá, ale ta nedopadne vždycky na všechny čtyři)

Saul 21.2.2009 17:47

Re: Další experiment.

Kočka je rodu ženského, tedy "sežravši".

Vestor 21.2.2009 11:21

Naprosto perfektní

Na chvíli mě popadla touha, přidrátovat kocourovi na záda plátek tousťáku, ale nevím jaké máslo je pro pokus vhodnější. Pravé máslo, margarín či snad dokonce burákové máslo? ;-D

Jenda 21.2.2009 15:17

Re: Naprosto perfektní

Myslim, ze burakove maslo by se z koberce dostavalo nejhur, takze se vsadim, ze je nejvhodnejsi.

ranbow 21.2.2009 11:02

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit smysl Schrödingerovy kočky? Jak jsem pochopil (a nejen z tohoto článku) - jde o 2 nezávislé děje . V tom prvním, na základě vyhodnocení nějaké události s určitou pravděpodobností, dojde k zabití (nebo nezabití) kočky. Sice se v té teorii používá kvantový jev, ale stejně si mohl někdo hodit korunou,kostkou, podle výsledku jí zastřelit..nebo dát vybrat kočce ze dvou misek s jídlem (jednu otrávenou) atd atd.Ten druhý nezávislý jev je získání informace o stavu kočky - že to jestli je živá se zjistí až po hodině, když se krabice otevře. Což ale nemá žádný vliv na stav kočky - ta už byla mrtvá nebo ne. Jediné co se v tomto okamžiku změnilo byla vědomost experimentátorů o výsledku.Takže jediné co se z toho dá vědecky vytěžit je - nevidíme co je v krabici než jí otevřeme....Nebo něco víc?? Rád se nechám poučit...

Připomínám že zcela stranou ponechávám obsah tohoto článku - představa že by jakýmsi spojením padající kočky a chleba s máslem vznikla antigravitace, je tak do scenáře Toma a Jerryho.

Nikeš 21.2.2009 12:38

Re: Mohl by mi prosím někdo vysvětlit

Ono je to o tom, že vlastním zjištěním stavu zbortíme jeho obojakost (vlnový stav) na částicový. Tedy měřením ovlivňujeme výsledek (podobně jako třeba teploměrem ochladíme měřený subjekt a změříme až tu ochlazenou teplotu, tudíž máme ovlivněný výsledek). Doporučuji se podívat i na Heissenbergův princip neurčitosti.

V 21.2.2009 23:54

Re: Mohl by mi prosím někdo vysvětlit

cele je to tom, v cem prave udelal autor clanku chybu.

"Teprve až při pozorování provedeme zkolabování vlnové funkce sledovaného kvantového jevu, a tím určíme stav kočky, tedy jestli žije nebo ne, resp. jestli kočka od samotného začátku byla živá, nebo mrtvá."

Chyba je v dedukci, ze ta kocka byla "od samotného začátku živá, nebo mrtvá". Podle kvantove mechaniky ta kocka az do otevreni krabice nemela definovany stav, nebyla ani mrtva ani ziva, ale byla ve stavu smesice techto stavu. To ovsem kdyby se kocka chovala jako castice hmoty. U techto nemuzeme mluvit o urcitem stavu, pred otevrenim krabice, tedy zmerenim toho stavu. Schrodinger chtel na makroskopickem prikladu kocky v krabici poukazat na absurditu tohoto jevu, kdy neco neni ani v jednom ze dvou moznych stavu. Pro castice to plati, pro makroskopicke objekty jako napriklad kocky ne. Kde presne je ta hranice tohoto jevu pri prechodu od castic k vecem naseho sveta nikdo nevi, ani jestli vubec nejaka hranice existuje. Proste tomu nikdo nerozumi, proc jsou veci tak jak jsou.

V 22.2.2009 0:03

Re: Mohl by mi prosím někdo vysvětlit

asi bych jeste mel dodat, ze experimenty potvrzuji, ze castice vskutku pred merenim jejich stavu nejsou ani v jednom z moznych, ale jsou jejich smesici. Neni to tak ze proste nevime, nez se podivame, tedy nez zmerime, v jakem stavu castice jsou, ale je prokazane, ze nejsou plne ani v jednom stavu. Jedna se o kombinaci experimentu a dedukce a indukce z techto, a ty prokazuji, ze stav castic pred jejich zmerenim (vseobecne nejakym detektovanim) musi byt smesici moznych stavu, v pripade te kocky tedy smesice zivota a smrti, coz je ovsem absurdni, nikoliv ovsem ve svete castic.

Marek 27.2.2009 18:48

Re: Mohl by mi prosím někdo vysvětlit

Je to takový roztomilý paradox. Napojme svoje kočičí usmrcovadlo na jeden atom radioaktivní látky. Po poločasu rozpadu máme šanci 50:50 že je kočka živá/mrtvá. Nechme ji tedy živou a stále sledujme svůj atom, po dalším poločasu rozpadu je pravděpodobnost jaká? No opět 50:50. Opravdu se nezvýšila. a tak můžeme setrvat několik poločasů (klidně až téměř do úplného rozpadu) a kočka může být neusmrcena naším atomem. Ale dokud se na ní nepodíváme (či na ten atom), tak nevíme jak to s ní je. Ten atom se mohl rozpadnout totiž hned po uzavření krabice stejně jako mohl zůstat jako poslední.

fyzik 21.2.2009 8:46

Einstein-Murphyho interakce

..nevzpomene si někdo (nenajde na netu) na geniální článek z Matematicko-fyzikálních rozhledů někdy z ˇ87,kde se na 6 stranách řeší pád krajíce pomocí diferenciálních rovnic s přihlédnutím k různým druhům chleba a záměna másla za marmeládu ?