25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VOLBY: Když volit, tak krále!

Už se dále nehodlám zúčastnit degradujících špinavých republikánských hrátek. Korunovace českých králů měly úroveň, prezidentské volby jsou žumpou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Polehla 14.1.2023 16:38

A co ta volná soutěž politických stran v čl. 5 naší Ústavy?

P. Čech 14.1.2023 15:58

Pokud byste si to představoval takto, k ničemu smysluplnému byste nedošel. Československý stát národního typu s velkými národnostními nmenšinami na demokratických principech prostě fungovat nemohl. Možné by to bylo jen a pouze v případě občanského státu, kde by byl upozaděn princip národní a národnostní. Všichni občané by v takovém státě měli dány jasně definované a vyjmenované občanské povinnosti a pokud by je plnili, byli by obdařeni (jen v tom případě) rovněž vyjmenovanými občanskými právy. Zde nemluvím o právech lidských, ale občanských, jakým je např. právo volební. V takovém státě by ovšem vládli občané a to s konečnou platností. Rozhodně ne politické strany a jejich představitelé. V takovém případě by národnost byla zcela nedůležitou a nemohla by se stát příčinou boje o moc.

P. Čech 14.1.2023 15:21

"Definice demokracie"??? Něco takového jsem na internetu hledal a po nepříliš dlouhé době jsem objevil takových definic 16, slovy šestnáct. Mnohé z nich si vzájemně odporovaly a všechny byly poplatné některým z existujících politických ideologií. Došel jsem tedy k názoru, že je nutno vyjít ze samotného názvu "demokracie". Ten vychází z řeckého demos kratos, což znamená "vláda občanů". Občanů, nikoliv lidu. Tedy demokracie je obecně vládou občanů a ne absolutní vládou nějakých politických stran. Nejvíce na světě se tomuto blíží politický systém zastupitelské demokracie , který již více než 200 let velice efektivně funguje ve Švýcarsku. Funguje zejména proto, že konečné slovo v řešení zásadních problémů mají přímo občané. Výsledky všeobčanských hlasování se automaticky dostávají do ústavy. To je příklad skutečné demokracie, nic jiného.

A. Nový 14.1.2023 12:58

Zeman, no tě bůh. ;-D

L. Žaloudek 14.1.2023 12:46

Poslyšte, pane Brei, ha-Nocrím prý znamená aramejsky "z města Nazaretu" - je to pravda?

J. Brei 14.1.2023 12:30

Ha-Nocrím (křesťané), pane Prečuchu, o ničem snít nemusí, protože v království Božího milovaného Syna již mohou být. Záleží jen na nich, zda zemřou hříchu (jak ho dává poznat Tóra) a začnou žít Bohu (Římanům 6:11). Farizeus Šáúl (apoštol Pavel) totiž o těch, kteří zemřeli hříchu a žijí Bohu napsal: „On nás vysvobodil z moci tmy a přenesl do království svého milovaného Syna.“ (Koloským 1:13 Český ekumenický překlad)

L. Žaloudek 14.1.2023 12:28

Sám si protiřečíte a hned několikrát: František Ferdinand d'Este si morganaticky vzal hraběnku Chotkovou a jejich synové nemohli být následníky trůnu. A jestli Habsburkové kvůli tomu, že se nenechali korunovat českými králi, přišli o nárok na něj, tak proč o nich vůbec mluvit?

V. Kučer 14.1.2023 12:14

R^ Výborný nápad.

J. Brei 14.1.2023 12:11

Není to proto, Pane Prečuchu, že by Švýcaři byli nějací nadlidé a Češi nějací podlidé. Důvod je prostý. Švýcaři už přímou demokracii trénují dlouho, kdežto my jsme ještě ani nezačali. Dokonce i přímá volba prezidenta je mnohým trnem v oku. Že se Švýcaři demokracii stále ještě učí, je vidět třeba z toho, že volební právo ženám dali až v roce 1971, kdyžto my už v roce 1920. Ti, kteří se u nás zarytě brání přímé demokracii připomínají matku, která chce zakazovat svému dítěti, aby se konečně postavilo na vlastní nohy a začalo se učit chodit, protože se bojí, aby si nenatlouklo nos. K učení a dospívání však chyby a pády patří a živí tvorové (nejen lidé) se z nich učí. Bez nich se chodit či létat nenaučí.

V. Čermák 14.1.2023 12:03

Proč pořád Kňučíte? ;-D

J. Rejzek 14.1.2023 12:02

Pane P. Kmoníčku, protože reaguji na příspěvek pana F. Kusáka, který tak monarchii nazval. Říká se tomu diskuse, ale to chce trochu soustředění.

V. Kučer 14.1.2023 12:01

Dříve se to tak přísně nebralo, Přemysl Oráč šlechtic nebyl a vzal si za manželku kněžnu Libuši.

L. Polehla 14.1.2023 11:57

Ještě doplním. Jedinou předvolební koalici mají v Německu (CDU/CSU), ale tam to mají ošetřeno podmínkou, že ve spolkovém státě kde kandiduje jedna, nesmí kandidovat ta druhá.

Z. Lapil 14.1.2023 11:47

Dalo by se souhlasit, kdyby byla jistota, že za tu dobu dotyčný, jak to říct... Nezpapalášovatí. Nebo rovnou nezblbne.

J. Jurax 14.1.2023 11:16

Ehm ... z vojenského hlediska až tak úplně prohráli!

Wiki praví: Katastrofální situace na frontách a rozklad vyčerpaného zázemí donutily představitele Ústředních mocností žádat o ukončení války. Osamocené Německo, kde se na počátku listopadu vzbouřila část námořnictva a na mnoha místech vypukla revoluce bylo rovněž donuceno žádat o ukončení války. Vyjednávání se zástupci Dohody byla zahájena 8. listopadu poblíž Compiègne.Dne 9. listopadu abdikoval německý císař Vilém II. a sociální demokraté vyhlásili v Berlíně republiku. Příměří z Compiègne ukončující boje první světové války bylo v železničním vagónu podepsáno ráno 11. listopadu 1918 a vstoupilo v platnost téhož dne v 11 hodin.

Doplňuji - Alternativou byla okupace Německa armádami Francie, Británie a USA.

Z. Lapil 14.1.2023 11:13

Jsme svobodná země, takže by jistě stačil i nějaký nižší šlechtic. Třeba nějaký zeman.

P. Urban 14.1.2023 11:12

To, že tento [prezidentský] post mohli zastávat i zrůdy, zločinci, a masoví vrazi jako Gottwald a Zápotocký je mimořádně ostudné.

S tím bych souhlasil. Ale hned vedle je upozornění Pozor, ironie. Takže autor chtěl možná Gottwalda a Zápotockého ve skutečnosti pochválit.

Z. Lapil 14.1.2023 11:11

A co ten král, co za půl roku přivedl zemí k Bílé hoře a pak zdrhnul? Ten byl taky volený, nepletu-li se.

Když jsme u těch levobocku, ona i v Anglii je královská česká stopa, a Harry je tuším na listině volných hráčů. Ech, čo to táram, volných králů samozřejmě.

J. Ptáček 14.1.2023 11:10

To víte, že bych volil raději krále, než ukňučeného estébáckéko poskoka. Jenže kde ho vzít?

P. Urban 14.1.2023 11:06

Zdá se, že většina diskutujících důstojnost monarchie nepochopila.

Bez tohoto pochopení by ovšem královská korunovace byla ještě větší fraškou, než přímá volba prezidenta. Předstírala by důstojnost, kterou by ve skutečnosti neměla. Byť nikoli z vlastní viny.

J. Jurax 14.1.2023 11:06

To by nešlo. Tam byl i ten černej vzadu, což je dnes politicky naprosto nepřípustné. Byli bychom nařčeni s rasismu, leda snad že by ten černej šel dopředu, to by prošlo ...

Z. Lapil 14.1.2023 11:05

Nějak si nedovedu představit, jak by to dopadlo, kdyby Masaryk agitoval pro český stát, Štefánik pro slovenský, pambu ví kdo pro sudetonemecky a ještě někdo pro "dunajskomadarský", na těšínská taky byly nějaké zmatky...

Mocní tohoto světa, což byl tou dobou především Wilson, mají rádi změny, když už se jim nedokážou vyhnout, pěkně v deskách a s zakázané mašličkami. ČSR takovou uhledne zavazanou změnou byla.

Že nevydržela navzdy... Co na tomhle světě vydrží navždy. Můžeme uvažovat, co by se dělo, kdyby Německo lépe ustálo následky 1. světové války a obešlo se bez Hitlera a následného sudetskeho vření a Mnichova, ale nemá to praktický smysl.

J. Jurax 14.1.2023 11:00

Fuj, Habsburka nebrat!

Ještě mezi námi jistě žijí potomci Přemyslovců, Lucemburků, možná i Jagellonců, z vedlejších linií či třeba i z linií levobočných nebo po přeslici. Jen je najít a vybrat si!

A nakonec i nějakou českou šlechtu máme, tam by též bylo lze šáhnout ... :-)

A korunovační klenoty máme! Arcibiskup pražský by jistě rád pomazal i ateistu, byl-li by náš, českomoravskoslezský!

Z. Lapil 14.1.2023 10:51

To je zásadní problém referenda. Onehdy se občané vyjádřili. Fajn, bez ironie. ALE co když o rok dva deset let později bude těch, kterým ten výsledek nevyhovuje, tolik, že bude muset být vyhlášeno nové referendum a dopadne opačně. Zrušíme knížete, fajn. A v dalším kole?

Neironizuju, vidím technický problém a upozorňuju na něj. Vzpomeňte si, co se v USA dělo po zvolení Trumpa (a poté Bidena), a to VŠICHNI věděli, že to není navždy, nýbrž na blbé čtyři roky.

Z. Zavadil 14.1.2023 10:45

On chudák ani neví, že krále volila šlechta - tedy pokud nešlo zrovna o titul dědičný.

;-)

L. Polehla 14.1.2023 10:44

V naší Ústavě článek 5.

Z. Lapil 14.1.2023 10:37

Když si uvědomím, čím tu šaškárnu nahradili, tak beru MNOHEM radši tu šaškárnu.

Z. Lapil 14.1.2023 10:34

Letos to vypadá, že k volbám přijde hodně lidí. Říkám si, jestli to není tím, že volba není redukované na dvojici Zasloužilý matador kontra Neznámý nováček.

Můžete kandidátům vyčítat tu Agrofert, tu členství v KSČ, ukrajinská víza či prapodivný marketing (Nerudová), ale faktem zůstává, že při jakémkoliv výsledku nebude druhá polovina voličů zoufale tlouct hlavou o zeď a ve funkci bude funkční prezident.

Snad kromě toho Bašty, který nekouká nalevo ani napravo a obávám se, že by do veškeré činnosti státu házel vidle tak často a takovým způsobem, že by to tu všecko rozes... Rozvrkočil.

L. Polehla 14.1.2023 10:34

Naše Ústava a nakonec i sama definice demokracie "nařizuje" volnou soutěž politických stran. V předvolební koalici strany spolu nesoutěží! Proto si dovoluji tvrdit, že máme i nedemokratický volební zákon.

P. Čech 14.1.2023 10:20

Předvolební koalice v rozporu s ústavou nejsou. Pokud jste jiného názoru, potom, prosím, jmenujte články ústavy, jejichž text (nikoliv duch či zvyklost) předvolební koalice vylučuje. Demokratické strany? takové u nás nemáme. Všechny politické strany bez výjimky jsou socanské, které jako úlitbu hlupákům připouštějí nemálo principů anarcistických. A kterépak strany, které zde nazýváte demokratickými se tomu brání? ODS, TOP 09, KDUČSL a Piráti předvolební koalice vytvořily. Bez toho by mnohé už dnes v poslanecké sněmovně nebyly (KDUČSL, TOP 09).