25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jj 8.4.2006 0:25

Falafel

Rád jím a zvedám proto ruku, ale falafel mi sakra nechutnal. Nejspíš jsem měl smůlu i když stánkař zaručeně podle vzhledu byl z oblasti, kde by měl být falafel doma. V puse to drhlo, chuť nic moc, koření divné. Jak s Vámi pane autore jindy co se jídla týče souhlasím a sliním při čtení jak Pavlovův pes tentokrát nic.  

autor 7.4.2006 23:50

rozmarýn a Yzop

 Čtenáři milí, asi by to chtělo fakt odborníka ale račte se podívat na http://botanika.wendys.cz/kytky/K512.php  kde se se říká: Rozmarýna je užívána jako koření zejména k masům (zvěřina, skopové, telecí aj.), do polévek, omáček, rostlinných másel, salátů, na pizzu, těstoviny apod. Rozmarýnové silice je možné použít do aromalamp, rozmarýnový olej se přidává do kosmetických výrobků a parfémů. Podrcená rozmarýna v dostatečném množství dokáže celkem spolehlivě konzervovat maso (její konzervační účinky se údajně vyrovnají mnohým průmyslově vyráběným konzervačním prostředkům -přírodní výtažek z rozmarýnu (Rosmarinus officinalis). a nebo Yzop -http://botanika.wendys.cz/kytky/K440.php-Zejména ve Francii se yzopu užívá i jako koření do omáček, polévek, nádivek, zeleninových salátů, k masu (např. k telecí pečeni) nebo při výrobě likérů. Tak nevím. Kdo to přesněví  co se v tý Izraeli používá? 

Lia 7.4.2006 14:07

Falafel - oprava

Ta bílá zálivka není jogurt nýbrž tchina. Dělá se z rozemletých sezamových semínek, vody a různých přísad (citronová šťáva, česnek, pertželová nať, sůl, koření). Tchina se přidává také ke ševarmě a jiným masitým pokrmům. V krámcích s falaflem mají často i masitá jídla, niky ne mléčná. Maso a mléčné výrobky se z košer důvodů nesmějí míchat. Většina pouličních krámků, jak židovských tak arabských, tyto zásady dodržuje.

autor 7.4.2006 15:50

Re: Falafel - oprava

pomóc někomu zešílela klávesnice!!!

V. Hoffman 7.4.2006 11:14

S tym yzopom vas musim trochu poopravit,

yzop lekarsky, lat. Hyssopus officialis, sa v Cechach vola jednoducho yzop. zatial co rozmarin /Rosmarinus officialis/ je rastlinka s oficialnym ceskym nazvom rozmarin lekarsky. Ale su to bratranci aj podobne vyzeraju, len inac vonaju. ;-)

V. Hoffman 7.4.2006 11:16

Re: S tym yzopom vas musim trochu poopravit,

Uff, ufff, ufff, samozrejme officinalis, blbo som to prepisal:-(

Pamětník I. 7.4.2006 10:59

Yzop versus rozmarýn

Yzop lékařský ( Hyssopus officinalis) se nejmenuje česky rozmarýn(Rosmarinus officinalis), ale yzop, protože se jedná o naprosto odlišnou rostlinu i koření. Za starověké středomořské koření zvané yzop se dnes pravda považuje rozmarýn úzkolistý, ale autor tvrdí, že mu falafel kořenili yzopem lékařským. Smysl rozlišovat to má, protože funkcí rozmarýnu jako koření je dodání specifické vůně a chuti, kdežto yzop má při méně lahodné chuti hlavně účinek karminativní , což je  v případě  luštěniny cizrny, používané k přípravě falafelu, ovšem velice funkční.

Pamětník I. 7.4.2006 11:01

Re: Yzop versus rozmarýn

Co mi to tam naskákalo za klikyháky?

LJG 7.4.2006 13:47

Re: Re: Yzop versus rozmarýn

Co je to za účinek : "karminativní&nbsp"????!!! Má fantazie pracuje na plné obrátky.....

petr 7.4.2006 15:25

Re: Re: Re: Yzop versus rozmarýn - karminativní účinek

Karminativní účinek - no nebudete mít po cizrně takové prdy, no  ;-)

Hanka 7.4.2006 20:50

Re: Yzop versus rozmarýn

Jeste ze uz vas opravili dalsi. Tvrdit ze Yzop je cesky rozmarYnm je fakt vrchol. Skocte si cuchnout k obema a uvidite.

doxa 7.4.2006 9:46

Vlk je ve skutečnosti bůh Kronos

který polyká své děti, mj. i Deméter (babičku) a Héru (Karkulku). Myslivec je pak jeho nejmladší syn Zeus, kterého matka vymění za balvan (vlkovi přece také zašili balvan do břicha!!!) a ukryje a on pak po dosažení dospělosti svého otce Krona-vlka přemůže a přinutí, aby všechny jeho sourozence zdravé a živé (neboť jakožto bohové jsou nesmrtelní) vyplivl. Závěrečný pád vlka do studny symbolizuje další jeho dva syny - Háda (bůh podsvětí) a Poseidóna (bůh moře a vod) Myslivec-Zeus nakonec pojme Karkulku-Héru za manželku (ačkoliv je jeho sestrou).
VladaPing 7.4.2006 9:05

S tou karkulkou to bylo jinak. Bylo. Úplně jinak.

Za prve to nebyla hlčička, ale chlapeček. Takže karkulák.
Za druhé neměl červenou karkulku (čepičku), ale zelenou, tedy "zelený Karkulák".
Nešel lesem, ale pádloval na kanoi přes jezero, řeku.
A nefiguruje tam vlk, ale krokodýl.
Torm 7.4.2006 9:29

Zelený Karkulín ?

Jednoho bych měl: http://eleferno.cz/images/bursenicek.jpg
Šnek 7.4.2006 8:01

Jací Izraelci?

Autor je ignorant. V roce 1944 neexistovali žádní Izraelci. Existovali pouze žídé s malý ž, jako křesťané, mohamedáni atd. atd.
Petr Brodský 7.4.2006 15:43

Re: Jací Izraelci?

Slovo Žid v češtině neznamená jenom náboženství, ale také národnost. Termín Izraelci je ovšem anachronismem a navíc Izraelec, jak vidno z textu, může být také Arab.

Šerlok Homeless 7.4.2006 7:57

S tou Karkulkou to bylo ještě jinak

I kdyby byl bůh ví jak nacpanej po té tuhé a šlachovité bábě, jistě by nepohrdl douškem vína, aby zapil mladou a křupavou Karkulku? No ne?!?
Ne! On je zbaštil vcelku! Bez pokousání! Když mu lesák rozpáral břicho, tak z něj vyskočila Karkulka a vybelhala se babička živé, Karkulka zdravá a babička bez úrazu.
 
Takže to, jestli byla bybička šlachovitá a Karkulka křupavá ani ten vlk nezkusil!
 
Viděl jsem nějaký dokument, kde ukazovali, jak se to v počátcích němého filmu pokoušeli zfilmovat. Nesplnitelný úkol i dnes. Vlka tam hrál takový malý vořech.
PPP 7.4.2006 8:52

Re: S tou Karkulkou to bylo ještě jinak

Vážený pane Šerloku. Nad vaší verzí Karkulky jsem se vážně zamyslel. Bylo by možné, aby pohádka byla přenesena z jihoamerického prostředí do Čech? Potom by se nejednalo o vlka, ale o vodního hada. Takový had polyká svou kořist celou, aniž by ji jakkoli degustoval nebo testoval její křupavost. Pokud ovšem anakonda spolkla babku, musela ji dlouho trávit a po tu dobu nepřijímala potravu. Je možné, že Karkulka dorazila až po delší prodlevě. Konečně brazilský prales není procházka po Brdech. Jestli se Karkulka navíc stavila v Riu na karnevale, mohla dorazit až po strávení babky hadem. Potom by ale nebylo možné strávenou babku z hada vypreparovat a oživit. Leda, že by se jednalo o dva samostatné hady. To ovšem podstatu příběhu dost mění. Poslední avšak nejvážnější argument však spočívá v otázce na velké babiččiny uši. Anakondy jak známo ušní boltce nemají. Takže lituji.
PPP 7.4.2006 6:36

k té Karkulce

S Karkulkou to bylo zcela jinak. Sobecká a požívačná babka nutila Karkulku, aby ji neustále nosila další a další lahůdky a chlast. Nedbala, že cesta vede nebezpečným lesem a slabá Karkulka se musí vláčet s těžkými náklady proviantu. Zvala si do rezidence urostlého myslivce a hostila jej drahým alkoholem a delikatesami. Karkulka unavená nošením nákladů a vyděšená z nebezpečné cesty lesem plným dravců a lesem, který nebyl řádně střežen myslivcem - gigolem, potkala vlka. Vlk měl charkter lepší nežli chlípná stařena a rozhodl se Karkulce pomoci od služby u kruté báby. A o tom je ta pohádka.
Lenka 7.4.2006 16:25

Re: k té Karkulce

Hezká teorie, ale proč, když vlk nejdříve Karkulce pomáhal, proč se následně rozhodl sežrat i jí  ? Že by mě přece jenom ještě hlad a nejnižší pudy zvítězily ? Nebo ho Karkulka nějak naštvala ?